Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Sportu i turystyki piątek, 18.04.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea sportu i turystyki
Muzeum Sportu i Turystyki Drukuj Email
Oceny:  / 18 
» Sportu i turystyki, Warszawa (26165, 4.2)   
Czytaj więcej...01-531 Warszawa, ul.Wybrzeże Gdyńskie 4, tel. 22 56 03 780, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Zbiory muzeum liczą ponad 45 tys. eksponatów – są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, żetony, plakiety, puchary, odznaki sportowe, i turystyczne oraz monety, sztandary, flagi, proporce i emblematy, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne, dzieła sztuki (rzeźby, malarstwo, grafika, medale artystyczne, tkanina) o tematyce sportowej, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, 56 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów. Kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 r. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Pierwszą siedzibą był budynek przy ulicy Rozbrat.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Sportu, Jelenia Góra (14244, 2.29)   
Czytaj więcej...58-540 Karpacz, ul. Kopernika 2, tel. 75 76 19 652, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy. Karkonosze są regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich saneczkarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. W Karkonoszach organizuje się również wiele zawodów i rajdów narciarskich; ożywioną działalność rozwijają alpiniści. Eksponaty zgromadzone w dziale sportów zimowych pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Sportu i turystyki, Łódź (16678, 2.68)   
Czytaj więcej...90-532 Łódź , ul. Ks Skorupki 21, tel. 42 636 40 53, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum Sportu i Turystyki istnieje od 1982 roku. Można w nim zobaczyć bogate kolekcje medali olimpijskich, są też okolicznościowe odznaki i żetony oraz zbiory pucharów sportowych. Wystawa stała "Z dziejów łódzkiego sportu i turystyki" i "Łodzianie w Igrzyskach Olimpijskich" prezentowana jest od początku istnienia muzeum, ciągle aktualizowana i uzupełniana w miarę napływu eksponatów. Wystawa czasowa 35 lat lotniczej pasji Ryszarda Michalskiego przybliża największe osiągnięcia Ryszarda Michalskiego. Zaprezentowanych zostało blisko sto zdjęć, prezentujących zarówno jego największe osiągnięcia, jak i sam sport lotniczy. Na ekspozycji obejrzeć można także najcenniejsze materialne "pamiątki", świadczące o sukcesach Ryszarda Michalskiego: medale, puchary, dyplomy, identyfikatory z zawodów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Turystyki Górskiej Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Sportu i turystyki, Nowy Sącz (12483, 2.1)   
Czytaj więcej...33-380 Krynica, tel. 18 471 54 09, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum działa od 1970 roku w dawnym schronie turystycznym, na fundamentach obiektu gospodarczego. Wewnątrz mieści się ekspozycja poświęcona historii turystyki w Beskidzie Sądeckim. Do najcenniejszych eksponatów należy zachowana księga pamiątkowa uratowana ze spalonego przedwojennego schroniska. Osobne gabloty poświęcono najwybitniejszym działaczom turystycznym: Kazimierzowi Sosnowskiemu, Waleremu Goetlowi i Zygmuntowi Hepterowi. Eksponowana jest też literatura turystyczna. Obraz walk partyzanckich w rejonie Jaworzyny Krynickiej obrazuje tryptyk partyzancki oraz mapa ukazująca miejsca potyczek. Oddzielna sala prezentuje dorobek czołowych organizatorów turystyki w Beskidzie Sądeckim: prof. Feliksa Rapfa, Romana Nitribitta i Juliana Zawadowskiego. Rozległe panoramy ze szczytu i hotelu udostępniają krajobraz Tatr, Beskidów i gór słowackich, stanowiąc uzupełnienie bajkowej scenerii lasów i hal otaczających Jaworzynę.

Czytaj więcej...
 
Olsztyńskie Muzeum Sportu Drukuj Email
Oceny:  / 219 
» Sportu, Olsztyn (16213, 2.99)   
Czytaj więcej...
Fot. Umix
10-450 Olsztyn, al. Piłsudskiego 44, tel. 89 533 17 47, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało z inicjatywy społecznej w 1988 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 maja 1989 roku. Siedziba stała się świetlica klubowa OKS na stadionie „Stomilu”. W 2004 roku Muzeum Sportu otrzymało nowa siedzibie w Hali Widowiskowo- Sportowej „Urania”. W muzeum znajdują się eksponaty dotyczą sportowców wywodzących się z Olsztyna oraz Warmii i Mazurach. W Muzeum zorganizowano wystawy stałe: Galeria olimpijczyków, Indywidualności sportowe, Osiągnięcia klubowe, Wystawa plakatu olimpijskiego, Zbiory medali, breloczków, odznak i plakietek, Zbiory proporczyków. Nowe gabloty przedstawiające ludzi sportu. Struktura Muzeum podzielona jest na działy, m.in: Dział „Ludzie Sportu” - obejmujący życiorysy, notatki biograficzne, fotografie i inne pamiątki działaczy, sędziów, trenerów i zawodników, Dział dokumentacji fotograficznej; Dział ogólny „Sport Polski” —obejmujący na podstawie zbieranych materiałów i eksponatów oraz literatury, historię i osiągnięcia sportu polskiego.

Czytaj więcej...
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż