Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Zduńska Wola środa, 12.06.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Zduńska Wola i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Muzeum - Dom Urodzenia Św. Maksymiliana Kolbe Drukuj Email
Oceny:  / 24 
» Muzea biograficzne, Zduńska Wola (21218, 3.67)   
Czytaj więcej...98-220 Zduńska Wola, ul. Kolbego 9, tel. 43 823 27 28, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w domu, w którym urodziłi się Maksymilian Kolbe. Ekspozycja w całości oparta jest o zbiory tej placówki, dokumentującej już od lat życie i związki Św. Maksymiliana i Jego rodziny. Wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Z myślą o turystach i pielgrzymach nie znających Zduńskiej Woli uwypuklono charakter miasta pod koniec XIX w. Maszyny i urządzenia używane do produkcji tkanin (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.) przybliżają codzienną pracę rodziców Maksymiliana i setek innych rodzin w niegdysiejszej Zduńskiej Woli.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Muzea miejskie, Zduńska Wola (14560, 2.52)   
Czytaj więcej...98-220 Zduńska Wola, ul. Stefana Prawdzic Złotnickiego 7, tel. 43 823 48 43, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1993 roku. Mieści się w budynku o charakterze zabytkowym, tzw. pałacyku miejskim, wybudowanym w latach dwudziestych naszego wieku w najstarszej części miasta. Muzeum o charakterze historycznym, w którym zgromadzone są głównie archiwalia związane z dziewiętnastowiecznym, przemysłowym i rzemieślniczym rodowodem włókienniczego ośrodka - prawa miejskie Zduńska Wola otrzymała w 1825 roku. W kolekcji znajduje się szereg eksponatów związanych z szeroko pojętą kulturą materialną. Zbiory gromadzone są do działów: etnografii, sztuki, techniki, przemysłu, rzemiosła i handlu oraz militariów, archeologii i numizmatów. Ekspoyzcje stałe: "Rodowód miejski przemysłowej Zduńskiej Woli", "Salon mieszczański z przełomu XIX i XX wieku", "Sylwetki niepospolitych zduńskowolan", "W dawnej zduńskowolskiej aptece".

Czytaj więcej...
 
Muzeum Miasta i Rzeki Warty PTTK Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Muzea miejskie, Zduńska Wola (11613, 2.1)   
Czytaj więcej...98-290 Warta, ul. 20 Stycznia 26, tel. 43 829 41 78, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w zabytkowej kamieniczce, w centrum miasta. Pierwsze wzmianki o budynku stojącym w tym miejscu występują w akcie notarialnym z 1823 roku. Budynek został wtedy zakupiony przez kasztelana sieradzkiego. Obecną kamienicę wzniesiono prawdopodobnie w II pół. XIX w. Późniejsze jej dzieje nie są dokładnie znane. Muzeum posiada ponad 3200 muzealiów z dziedziny archeologii, historii i sztuki. Większość z nich to darowizny mieszkańców Warty i okolic, niewielka część to zakupy. Ekspozycja stała zajmuje cztery sale, na wystawy czasowe przeznaczono dodatkowo jedno pomieszczenie. Łączna powierzchnia ekspozycyjna wynosi 200 m2. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z terenów zajętych obecnie przez zbiornik "Jeziorsko". Z okresu brązu pochodzi unikatowa na ziemiach polskich waza datowana na VII-V w. p.n.e., a pochodząca prawdopodobnie z ośrodka brązowniczego w Etruri-Bisenzio.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Okręgowe w Sieradzu Drukuj Email
Oceny:  / 13 
» Muzea regionalne, Zduńska Wola (14223, 2.46)   
Czytaj więcej...98-200 Sieradz, ul. Dominikańska 2, tel.043 827 16 39, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1937 r. Siedzibą Muzeum jest najstarsza murowana kamienica w Sieradzu, która powstała w końcu XVI w. lub na początku XVII w. Zasłużoną postacią w rozwoju muzeum była Zofia Neymanowa - kustosz i kierownik muzeum od 15 czerwca 1948 r. do końca 1976 r. W tym czasie powiększono muzeum o dwie kamienice w Rynku i udostępniono wystawy stałe do zwiedzania, a ilość eksponatów wzrosła do ponad 40000 zabytków. Obecnie Muzeum posiada wystawy stałe obrazujące dzieje Sieradzkiego z zakresu archeologii, historii, historii sztuki i etnografii. Ten ostatni dział obejmuje także Sieradzki Park Etnograficzny mieszczący się przy ul. Grodzkiej. W Tubądzinie mieści się w Muzeum Walewskich - oddział Muzeum Sieradzkiego utworzony 25 października 1984 r.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Walewskich w Tubądzinie Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Dwory, pałace, Zduńska Wola (12563, 2.17)   
Czytaj więcej...98-285 Wróblew, tel. 43 821 37 26, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się we dworze zbudowanym w 2 poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego h. Rola, kasztelana konarskiego sieradzkiego. Po kilku latach renowacji, dnia 25 października 1984 r. otwarto Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie, gdzie prezentowane są charakterystyczne wnętrza dworskie - salon, bawialnia, biblioteka, sypialnia - gabinet z przełomu XIX-XX w. Na ekspozycję wróciły uratowane z zawieruchy wojennej, pozostałości dawnej kolekcji Kazimierza S. Walewskiego, z ponad stu portretami Walewskich, które także dzisiaj - stanowią prawdziwą ozdobę Muzeum. Dnia 29 czerwca 1999 r. Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie otrzymało nową nazwę - Muzeum Walewskich w Tubądzinie.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 7
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż