Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Zduńska Wola poniedziałek, 27.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Zduńska Wola i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Sieradzki Park Etnograficzny Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Skanseny, Zduńska Wola (14763, 2.56)   
Czytaj więcej...98-200 Sieradz, ul. Grodzka 1, tel. 43 822 59 18, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu "Wzgórza Zamkowego". Na uwagę zasługuje zagroda z przełomu XIX i XX wieku, zrekonstruowana na bazie obiektów pochodzących z różnych miejscowości, z zachowaniem układu typowego dla wsi sieradzkiej. W jej skład wchodzą: chałupa szerokofrontowa z Sieradza - Męki z 2 poł. XIX wieku, stodoła z Rudy pochodząca z początku XX wieku, budynek inwentarsko - gospodarczy (obórka z wozownią) pochodzący ze wsi Wiertelaki gm. Brąszewice z przełomu XIX i XX wieku oraz sołek drewniany - "kumora" z około 1810 r. pochodzący z Brąszewic Zabrodzia. Kolejnym elementem architektonicznym, który znajduje się na terenie SPE jest wiata ekspozycyjna, w której prezentowane są narzędzia rolnicze.

Czytaj więcej...
 
Skansen Taboru Kolejowego Zduńska Wola - Karsznice Drukuj Email
Oceny:  / 39 
» Kolejnictwa, Zduńska Wola (26477, 4.59)   
Czytaj więcej...98-250 Zduńska Wola, ul. Kolejowa 6, tel. 43 823 23 85, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum-skansen znajduje się na terenie Zakładu Taboru Kolejowego. W maju 1990 r. ustawiono na placu skansenu pierwszy eksponat. Był nim sprowadzony na platformach ze stacji Medyka-Żurawica parowóz Ty23-273 uznawany powszechnie za jeden z ciekawszych w swej grupie. Kolejnym sprowadzonym i ustawionym w 1992 r. był równie ciekawy, sprowadzony z Główna, parowóz Tr21-53 uznawany za najlepszy parowóz manewrowy w Europie. Obecnie w skansenie znajduje się 14 lokomotyw, pług wirowy produkcji niemieckiej, dźwig parowy samojezdny armii amerykańskiej z 1942 r. i kolejka liniowo - terenowa na Gubałówkę. Z urządzeń kolejowych w skansenie są m.in.: wagon towarowy kryty, generator prądotwórczy, silnik spalinowy "Perłom" i dwie sprężarki powietrzne.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   następna  » koniec »»

Pozycje: 6 - 7 z 7
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż