Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Kwidzyn poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Kwidzyn i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Muzeum Archeologiczne na Zamku w Gniewie Drukuj Email
Oceny:  / 42 
» Zamki, Kwidzyn (22274, 3.87)   
Czytaj więcej...83-140 Gniew, Plac Zamkowy 2, tel. 58 535 35 29, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się na zamku w Gniewie, najpotężniejszej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Krzyżacki zamek na planie czworoboku, zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku był domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów, kiedy to urząd należał do rodu Radziwiłłów, Zamojskich i Lubomirskich. W ciągu wieków zamek wielokrotnie był przebudowywany, szczególnie widoczne było to w XIX wieku, kiedy to przekształcono go w spichlerz, zmieniając znacznie pierwotny układ wnętrz i "gubiąc" gotyckie elementy architektury. Na Zamku prezentowana jest stałe wystawy „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Z dziejów kowalstwa artystycznego". Ponadto w sezonie organizowane są liczne turnieje rycerskie oraz VIVAT VASA! Wojna polsko-szwedzka - impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Muzea historyczne, Kwidzyn (10711, 2.01)   
Czytaj więcej...83-123 Piaseczno, Piaseczno 1, tel. 58 535 14 29, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Początki muzeum w Piasecznie sięgają 1966 roku. Na parterze zwiedzających wita płaskorzeźba - alegoria dawnego życia chłopów, której treść oddaje napis biegnący pod spodem: "Kto kocha swoją ojczyznę, cnoty, obyczaje, niechaj strzeże tej ziemi, nich ją w skiby kraje" autorstwa J. Kraziewicza. W dwóch salach ekspozycyjnych udostępniona jest wystawa stała ukazująca historię kółek rolniczych i organizacji społeczno - patriotycznych. Zgromadzone eksponaty to wynik działalności społecznej miejscowego środowiska, pasji szperackiej młodzieży piaseckiej szkoły i przychylności osób starszych. Do najciekawszych pamiątek można zaliczyć: Sztandar Powstańców i Wojaków - Koło w Piasecznie z 1927 roku, Sztandar Towarzystwa Ludowego w Piasecznie z 1911 roku czy rekonstrukcja Sztandaru Kółka Rolniczego w Piasecznie z 1937 roku.

Czytaj więcej...
 
Muzeum w Kwidzynie Drukuj Email
Oceny:  / 30 
» Zamki, Kwidzyn (20452, 3.54)   
Czytaj więcej...82-500 Kwidzyn, ul. Katedralna 1, tel. 55 646 37 80, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum zostało oficjalnie otwarte 20 listopada 1950 roku. Mieści się w gotyckim zamku kapituły pomezańskiej wzniesionym w latach 1300 - 1330. Z zamku zachowało się skrzydło północne i zachodnie oraz 3 wieże narożne. Osobliwością są dwa wysunięte krużganki każde zakończone wspierającą wieżą - wielkim gdaniskiem i wieżą studzienną. Zbiory Muzeum reprezentuja kulturę materialna prawobrzeżnego Dolnego Powiśla, obejmują ziemię kwidzyńska, sztumską i suską. Muzeum posiada zbiory historyczne, przyrodnicze, etnograficzne, rzemiosła artystycznego oraz militaria, a wśród nich m.in. średniowieczne narzędzia tortur o ciekawych nazwach np.: skrzypce hiszpańskie, płaszcz hiszpański, kuna oraz pień i topór katowski, intarsjowane meble mieszczańskie z przełomu XVIII i XIX w., druki polskie wydawane w Kwidzynie, materiały zwiazane z plebiscytem na Powiślu; czasopisma polskie, kroniki, fotografie, plakaty i odezwy.

Czytaj więcej...
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż