Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Nowy Targ czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Nowy Targ i okolice

Na mapie • Przewodnicy


Dwór w Łopusznej Drukuj Email
Oceny:  / 12 
» Dwory i pałace, Nowy Targ (22287, 3.95)   
Czytaj więcej...34-432 Łopuszna, tel. 18 26 539 19, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Dwór w Łopusznej to dawna siedziba szlacheckich patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku. Dwór powstał dużo później; wybudował go ok. 1790 r. Romuald Lisicki, konfederat barski. We dworze urządzona jest kuchnia. Można także obejrzeć wystawę poświęconą wsi Łopuszna, historii dworu, jego mieszkańcom oraz gościom. Obok dworu stoi mały zabytkowy budynek mieszkalny zwany "gackiem (mieszkał w nim inny poeta romantyczny "szkoły ukraińskiej", Bohdan Zaleski, pseudonim "Gacek"), natomiast w ogrodzie widoczne są ocalałe piwnice domku-lamusa, w którym mieszkał Seweryn Goszczyński. Poza ogrodzeniem zabudowań dworskich, przy drodze do Łopusznej, stoi drewniana chałupa, przeniesiona tutaj ze wsi.

Czytaj więcej...
 
Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Drukuj Email
Oceny:  / 29 
» Skanseny, Nowy Targ (20238, 3.59)   
Czytaj więcej...
Fot. R.Ciok
34-484 Zubrzyca Górna, tel. 18 285 27 09, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Orawski Park Etnograficzny - bastion kultury na kresach państwa polskiego powstał na skutek aktu darowizny dokonanego w 1937 r. na rzecz Skarbu Państwa polskiego. Organizatorzy Muzeum dążą do przedstawienia na terenie Skansenu całokształtu kultury tego regionu. Na terenie Parku eksponowane jest budownictwo mieszkalne z jego ciekawą architekturą i wyposażeniem wnętrz, budownictwo związane z gospodarką rolno-hodowlaną, tak typową dla Orawy, które reprezentują zabudowania gospodarcze, lamus i piwnica do przechowywania płodów rolnych, pasieka z ciekawymi typami uli oraz wiejskie zakłady przemysłowe, które zaspokajały potrzeby wsi jak: tartak, folusz, kuźnia czy olejarnia. Obok sołtysiego dworu i chałup chłopskich na terenie Skansenu są dwie karczmy, które w życiu wsi orawskiej odgrywały niepoślednią rolę, stanowiły bowiem miejsca spotkań całej wsi.

Czytaj więcej...
 
Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej Drukuj Email
Oceny:  / 18 
» Wojskowe, Nowy Targ (16818, 3.17)   
Czytaj więcej...34-607 Szczawa 327, tel. 18 332 40 26, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W Muzeum znajdują się pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Muzeum umiejscowione jest obok drewnianego Kościoła Parafialnego zwanego "Kościółkiem Partyzanckim". Zbiory muzeum są niezwykłe. Obok dokumentów czasu wojny, stoi maszyna, na której pisano meldunki, cenna jest kolekcja mundurów, a wśród nich ornat i biret kapelana I PSP AK oraz „polowe” naczynia liturgiczne. Wśród kolekcji mundurów znalazł się też kombinezon mechanika pokładowego z zestrzelonego niemieckiego samolotu i bluzka damska z ozdobnymi falbankami, uszyta na partyzancki ślub z materiału czaszy spadochronu. Na ekspozycji znajdują się elementy pakietu osobistego partyzanta, maski gazowe, amunicja i mnóstwo fotografii dokumentujących historię tamtych dni. Osobne miejsce ma w muzeum gablota z ziemią z miejsc bitewnych, gdzie ginęli AK-owcy z I PSP, a urny wyglądają jak naboje artyleryjskie.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Etnograficzne, Nowy Targ (7823, 1.39)   
Czytaj więcej...34-700 Rabka-Zdrój, ul. Orkana 2, tel. 18 267 67 47, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku p.w. Św. Marii Magdaleny z początku XVII wieku. Kościółek otoczony jest kamiennym murem, kryty gontem. W murze jest 14 kapliczek z 1744 r., w których mieszczą się stacje Męki Pańskiej. Przy wejściu na teren kościółka znajduje się kamienna kropielnica z piaskowca z datą z 1839 r. We wnętrzu kościółka warto zobaczyć zabytkowe organy w stylu rokoko, które datowane są na rok 1778 r. W Muzeum zgromadzone są eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, a także znajduje się tutaj największy w Polsce zbiór świątków ludowych. Eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Podhalańskie PTTK im. Czesława Pajerskiego Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Regionalne, Nowy Targ (13957, 2.47)   
Czytaj więcej...34-400 Nowy Targ, Rynek 1, tel. 18 266 77 76, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w budynku nowotarskiego Ratusza na I piętrze. Muzeum posiada ponad 7400 muzealiów z zakresu: etnografii, historii, sztuki ludowej. Do najcenniejszych zaliczyć należy: reprezentatywną kolekcję cechowego rzemiosła nowotarskiego, malarstwa Michała Rekuckiego, ceramikę Jana Reczkowskiego, rzeźby wybitnego rzeźbiarza amatora Edwarda Sutora, zbiór druków ulotnych z I połowy XX wieku, kolekcję sztandarów z II połowy XIX i XX wieku organizacji społecznych działających w Nowym Targu. Unikatowy charakter ma zbiór eksponatów przedstawiający nowotarską oficynę drukarską, sprowadzoną do Nowego Targu w 1898 przez Ignacego Borka, jedyną tego typu zachowaną w Europie. W muzeum czynna jest stała wystawa zatytułowana „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma” na której jest reprezentowane cechowe rzemiosło nowotarskie.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 9
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż