Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Poznań piątek, 13.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Poznań i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Relacje ze zwiedzania • Trasy zwiedzania • Przewodnicy


Muzeum Armii Poznań Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Fortyfikacje, Poznań (19227, 3.14)   
Czytaj więcej...61-663 Poznań , Al. Armii Poznań Park Cytadela-Mała Śluza, tel. 61 82 04 503, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum zajmuje ocalały po 1945 roku korytarz kazamatowy, zwany obecnie Małą Śluzą, faktycznie zaś będący Estakadą Zachodnią Fortu Winiary, prowadzącą do Małej Śluzy. Muzeum dokumentuje historię wojskowości wielkopolskiej od Powstania Wielkopolskiego po kampanię wrześniową 1939 roku oraz polskiego podziemia zbrojnego okresu II wojny światowej. Gromadzi wszelkiego rodzaju eksponaty z tego zakresu, m.in. pamiątki historyczne, militaria, grafiki, obrazy, dokumenty, publikacje, prasę, fotografie, zdjęcia filmowe. Korytarz kazamatowy, zwany obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie tworzył Estakadę Zachodnią Fortu Winiary, prowadzącą do wzniesionej na Wierzbaku Małej Śluzy. W sytuacji zagrożenia pozwalała ona (podobnie jak i Wielka Śluza na Warcie) spiętrzać wody, tworząc trudne do przebycia zalewy wokół twierdzy.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Bambrów Poznańskich Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Etnograficzne, Poznań (22345, 3.98)   
Czytaj więcej...60-723 Poznań, ul. Mostowa 7/9, tel. 61 852 89 66, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum zostało otwarte w 2003 roku. Jest unikatową placówką dającą świadectwo jedności dwóch narodów Polaków i Niemców, potomków osadników przybyłych z Niemiec. Na parterze pokazany został dom bamberski, otoczony ogródkiem i niewielkim opłotowaniem. Wzdłuż ogródka ciągnie się stosunkowo wąski pas bruku, typowy dla całego terenu ówczesnych podwórek. Dom składa się z sieni, z której na prawo wchodzi się do pokoju sypialnego zwanego mieszkalnym, na lewo do stołowego zwanego salonikiem. Na piętrze ustawione zostały gabloty, w których zaprezentowano cenne obiekty zabytkowe, m.in. czepek chrzcielny z przełomu XVII i XVIII wieku, przywieziony przez protoplastę rodu Schneiderów z Bambergu, a także pięknie haftowane czepce, wstęgi (tzw. bandy), tiulowe chusty, fartuchy, ozdobne kryziki zakładane na szyję. Po przeciwnej stronie, na stelażach i podestach wystawiono narzędzia domowe i rolnicze - siekiery, tasaki, grabie, cepy, widły, sierpy, kosy i inne.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Broni Pancernej Drukuj Email
Oceny:  / 43 
» Wojskowe, Poznań (30574, 5.51)   
Czytaj więcej...
Fot. Maciej Boruń
60-628 Poznań, ul. Wojska Polskiego 84, tel. 61 857 51 66, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1963 roku. Zorganizowane jest przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Zlokalizowane jest na terenie dawnych koszar sołackich, które zostały wybudowane na przełomie 1910/1914 roku dla pruskiej brygady artylerii. W składzie ekspozycji znajdują się czołgi, działa samobieżne, opancerzone samochody rozpoznawcze i transportery oraz jeden egzemplarz wozu pogotowia technicznego. Sprzęt w większości wyprodukowany został na terenie Związku Radzieckiego i był wykorzystywany podczas II wojny światowej, stanowiąc wyposażenie jednostek pancernych Wojska Polskiego od 1943 roku. Prezentowany sprzęt bojowy jest obecnie jednym z większych zbiorów broni pancernej w Polsce, a niektóre egzemplarze są unikatowymi eksponatami w kraju i jednymi z nielicznych na świecie. Do najcenniejszych eksponatów należą: Lekki czołg rozpoznawczy T-70, Czołg średni T-34/76 i T-34/85, Czołg średni T-54, Czołg ciężki IS-3 i IS–2 ,Średnie działo samobieżne SU-100.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Etnograficzne, Poznań (22850, 3.73)   
Czytaj więcej...
Fot. Radomił Binek
61-858 Poznań, Ul. Grobla 25, tel. 61 852 30 06, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum gromadzi tkaniny i ubiory ludowe, eksponaty sztuki ludowej, kultury technicznej oraz eksponaty kultury pozaeuropejskiej. Do cenniejszych obiektów należą rańcuty rzeszowskie, wyszywane złotymi nicmi żywotki cieszyńskie, koronki koniakowskie oraz dywany dwuosnowowe z białostoczczyzny, rzeżby, malarstwo, ludowa plastyka obrzędowa, instrumenty muzyczne, zabawki pochodzące głównie z terenu Wielkopolski, muzealia z dziedziny kultury materialnej wsi obrazujące życie codzienne, pracę na roli i w gospodarstwie ludności wiejskiej a także narzędzia pochodzące z wyposażenia tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych (koła garncarskie, warsztaty tkackie, kołowrotki), bogaty zbiór ceramiki ludowej z terenu całego kraju. Zabytki Działu Kultur Pozaeuropejskich pochodzą niemal z wszystkich kontynentów świata, przy czym najliczniej reprezentują Amerykę Środkową i Południową. Z tego też obszaru pochodzi bogata kolekcja ceramiki prekolumbijskiej, rzeźby, naczynia, urny figuralne, figurki z najstarszą - kulturowo związaną cywilizacją Olmeków i datowaną na 1250-150 lat pne.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Farmacji w Poznaniu Drukuj Email
Oceny:  / 2 
» Medyczne, Poznań (18493, 3.34)   
Czytaj więcej...61-827 Poznań, Al. Marcinkowskiego 11, tel. 61 851 66 15, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w kamienicy, w głębi podwórza. Zorganizowane z inicjatywy Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, rozpoczęło działalność w czerwcu 1989 roku. Eksponaty muzealne pozyskano z darowizn i depozytów pochodzących od wielkopolskich farmaceutów i ich spadkobierców oraz z Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w niewielkiej części z zakupów. Znaczna część eksponatów prezentowana jest w zabytkowej izbie dyspensacyjnej z przełomu XIX / XX wieku, przeniesionej z Miłosławia koło Wrześni. W eksponowanych zbiorach przedstawiono szereg naczyń aptecznych z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki oraz porcelany. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, a najstarsze z końca XVII stulecia. Zbiory obejmują również liczne moździerze żeliwne, w tym również pochodzące z XIX wieku, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne. Muzeum posiada też fachowy księgozbiór liczący około 1200 woluminów, w tym również kilka starodruków.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   następna  »   koniec »»

Pozycje: 6 - 10 z 45
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż