Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Zgorzelec czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Zgorzelec i okolice

Na mapie


Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu Drukuj Email
Oceny:  / 12 
» Regionalne, Zgorzelec (17218, 3.14)   
Czytaj więcej...
Fot. Piotr Arcimowicz
59-900 Zgorzelec, ul. Daszyńskiego 15, tel. 75 648 24 24, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum Łużyckie to muzeum regionalne, zajmuje się gromadzeniem dóbr kultury i śladów z przeszłości Łużyczan, mieści się w odremontowanej kamienicy przy ulicy Ignacego Daszyńskiego. Wystawa “Oblicza Łużyc” pokazuje dzieła współczesnych artystów niemieckich skupionych w Oberlausitzer Kunstvereins z Görlitz . 27 obrazów przedstawia różne oblicza Łużyc - mieszkańców, architekturę, przyrodę. Dzieła przedstawione na wystawie ukazują szerokie spektrum stylów i technik marskich. Tematem przewodnim wystawy Wędrówka idei” jest ukazanie jak idea i sztuka wytwarzania kamionki przywędrowała z zachodu Europy na teren Łużyc i Śląska. Kilkadziesiąt przedmiotów pokazanych na wystawie odzwierciedla rozwój sztuki garncarskiej na przestrzeni wieków. Muzealia przedstawione na wystawie obejmują okres od XV do XX wieku i większości pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne w Lubaniu Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Regionalne, Zgorzelec (12545, 2.29)   
Czytaj więcej...59-800 Lubań, ul. Rynek 1, tel. 75 722 32 13, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w części miejskiego XVI - wiecznego ratusza. Powstało w 1975 roku, jako Muzeum Osadnictwa Wojskowego, w 1993 roku otrzymało obecną nazwę. Zbiory dotyczą historii miasta i regionu. Składają się na nie materiały ikonograficzne z XVIII do XIX w. (stare pocztówki, fotografie, litografie) starodruki, drzeworyty, akwarele, obrazy olejne. Do ciekawych zasobów należą znaleziska archeologiczne z terenu miasta, przedmioty codziennego użytku - naczynia ceramiczne, szklane, narzędzia rolnicze i wyroby rzemieślnicze. W muzeum znajduje się także kolekcja pamiątek kombatanckich (dokumenty, zdjęcia, odznaki, odznaczenia, mundury, sztandary), związanych z działalnością Związku Osadników Wojskowych w latach 1945 - 1948 oraz kolekcja amatorskiej twórczości plastycznej z lat 80 i późniejszych.

Czytaj więcej...
 
Zamek Czocha Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Zamki, Zgorzelec (21390, 4.02)   
Czytaj więcej...
Fot. Katarzyna Szwed
59-820 Leśna, Sucha, tel. 75 72 15 53, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Zamek Czocha jest jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Wzniesiono go z inicjatywy króla czeskiego Wacława II w XIII wieku jako twierdzę obronną. Położony jest malowniczo na granitowo-gnejsowym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy. W XVI wieku został przebudowany ze średniowiecznej warowni obronnej na okazałą rezydencję renesansową. Wielki pożar z 1793 roku zniszczył cześć budowli. Do 1912 został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Stałą ekspozycją muzealną jest wystawa Śląsk 1857 – 1883: Kraina Parków i Ogrodów, Zamków i Pałaców w litografiach A. Dunclera (kopie litografii berlińskiego wydawcy i królewskiego księgarza dworskiego Alexandra Dunckera, który przedstawił w 16 tomach 960 litografii zamków i pałaców prowincji pruskich - w tym 227 śląskich). Zwiedzanie zamku możliwe jest tylko z przewodnikiem; w tym Sali Tortur i Muzeum Przedzamcza.

Czytaj więcej...
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż