Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Przemyśl poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Przemyśl i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Muzeum Dzwonów i Fajek Drukuj Email
Oceny:  / 11 
» Muzea inne, Przemyśl (14117, 2.45)   
Czytaj więcej...37-700 Przemyśl, ul. Władycze 3, tel. 16 678 96 66, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w Wieży Zegarowej usytuowanej w centrum przemyskiej starówki. Ekspozycja starych fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej prezentuje fajki historyczne, fajki z fortów Twierdzy Przemyśl oraz "walatówki". Na wystawie wyodrębniono fajki gliniane: jednorodne oraz lulki, tj. główki fajek złożonych. Cenny zbiór stanowią fajki z pianki morskiej, wśród nich wyróżniają się: milenijna węgierska, biedermeierowskie oraz fajki "z fałszywą datą". Wśród fajek drewnianych znajduje się jedyna tego typu w Polsce w kształcie głowy konia oraz czeska, zdobiona humorystyczną sceną myśliwską. Na pierwszej kondygnacji przedstawiono cykl produkcyjny dzwonu. Cykl ten nie zmienił się od średniowiecza. Na trzech kolejnych kondygnacjach Wieży Zegarowej, na specjalnej konstrukcji zawieszone są większe dzwony. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwa przemyskie dzwony z elementami herbu miasta i datami 1740 i 1864.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Miasta Przemyśla Drukuj Email
Oceny:  / 16 
» Muzea historyczne, Przemyśl (14946, 2.6)   
Czytaj więcej...37-700 Przemyśl, Rynek 9, tel. 16 678 65 01, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w dwóch kaminicach: Rynek 9 i Serbańska 7, w części przyrynkowej znajdują się sale wystawowe, od ulicy Serbańskiej - pracownie i magazyny, w podziemiach zaś restauracja "Piwnica Mieszczańska". Wystawa stała "Wielka izba" prezentuje najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie kamienicy mieszczańskiej. Ciekawym a jednocześnie dominującym elementem izby jest odtworzony wczesnobarokowy piec usytuowany w północno-zachodnim narożniku. Kolejno prezentowane są zwiedzającym wnętrza mieszczańskie: ekspozycja sprzętów i naczyń kuchennych z XIX I 1. poł XX wieku (autor: Dorota Zahel), Gabinet pana domu (kancelaria) z lat 20. XX wieku, Salon biedermeierowski z lat 1830-1860, Pokój stołowy (jadalnia) z początku XY wieku oraz Sypialnia z lat około 1885-1895.

Czytaj więcej...
 
Muzeum im. Dzieduszyckich w Zarzeczu Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Dwory i pałace, Przemyśl (10412, 2.33)   
Czytaj więcej...37-205 Zarzecze 1, tel. 16 640 15 14, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 2007 roku. Mieści się w pałacu wybudowanym na początku XIX wieku, zaprojektowanym przez znakomitego architekta Chrystiana Piotra Aignera, na zlecenie Ignacego i Magdaleny Morskich. Muzeum zajmuje pięć sal na I piętrze urządzonych w części zgodnie z ich pierwotnym wystrojem z 1 ćwierci XIX wieku, w części poświęconych dziejom rodu - ze szczególnym uwzględnieniem działalności I ordynata Włodzimierza Dzieduszyckiego. W rotundzie na I piętrze pokazane zostały obiekty pochodzące z pierwotnego wyposażenia pałacu. W salach na parterze i na korytarzu I p. eksponowane są portrety (barwne reprodukcje fotograficzne) Dzieduszyckich i spokrewnionych z nimi przedstawicieli innych rodów. W Muzeum prowadzone są lekcje muzealne i organizowane wystawy czasowe.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Miejskie, Przemyśl (14501, 2.67)   
Czytaj więcej...
Fot. Reba
37-500 Jarosław, ul. Rynek 4, tel. 16 621 54 37, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści sie w jednej z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich w Polsce, która została wybudowana przed 1593 rokiem. Początkowo znajdowała się w zabudowie zwartej, a narożną stała się w 1625 roku, kiedy to spalił się sąsiedni dom i na jego miejscu utworzono uliczkę do wałów (obecnie ulica Trybunalska). Początkowo kamienica była własnością rodziny Smiszowiców. W 1633 roku kamienicę nabył od aptekarza Stanisława Smiszowica kupiec krakowski Wilhelm Orsetti, Włoch z pochodzenia. Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią miasta i regionu w postaci archiwaliów, ikonografii, wyrobów rzemiosła, zabytków archeologicznych, numizmatyki, sztuki współczesnej i wydawnictw. We wnętrzach znajduje się częściowo zachowana polichromia z XVII i XVIII wieku. Pierwsze obiekty związane z historią Jarosławia zaczęto gromadzić już na początku XX wieku. Muzeum udostępnia zbiory na wystawach stałych: Historia Jarosławia, Wnętrza mieszczańskie oraz Wielka izba.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej Drukuj Email
Oceny:  / 6 
» Narodowe, Przemyśl (14164, 2.38)   
Czytaj więcej...
For. Marek Mikrut
37-700 Przemyśl, Pl. Berka Joselewicza 1, tel. 16 679 30 00, godziny otwarcia i ceny biletów, www

Zbiory muzeum liczą ponad 80 tysięcy muzealiów, a uzupełniają je bogate materiały naukowe i pomocnicze, biblioteka posiada liczący 35.000 księgozbiór, w tym 98 rękopisów, ok. 400 starodruków i 600 pozycji zbiorów kartograficznych. Dział Archeologii gromadzi zabytki archeologiczne z wszystkich epok i okresów prehistorycznych, począwszy od paleolitu górnego oraz ze średniowiecza. Dział Etnografii obejmuje dawną i współczesną sztukę ludową. Liczny jest zbiór przedmiotów o charakterze użytkowym (narzędzia rolnicze, sprzęty, ubiory), wyrobów związanych z obrzędowością wsi (pisanki, szopki, obrzędowe pieczywo) i ceramiki, zwłaszcza huculskiej. Dział sztuki gromadzi dawną i współczesną sztukę, zwłaszcza twórców związanych z terenem wschodniej Małopolski m in. malarstwo polskie i obce, cenny zbiór ikon XV-XX w., grafika, rysunek, rzeźba, rzemiosło artystyczne, medalierstwo, militaria.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 7
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż