Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Przemyśl sobota, 13.04.2024. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Przemyśl i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Muzeum Parafialne w Pruchniku Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Sakralne, Przemyśl (10415, 1.99)   
Czytaj więcej...37-560 Pruchnik, ul. Kościelna 6, tel. 16 628-80-38, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1994 roku. Mieści się w budynku dawnej organistówki, budynku o konstrukcji wieńcowej, na wysokiej podmurówce z kamienia i cegły, wybudowanej w 1890 r. Muzeum obejmuje dwie salki. Pierwsza na zabytkowe sprzęty oraz dokumenty dotyczące Pruchnika i okolic, druga poświęcona pamięci ks. Bronisława Makiewicza. Eksponaty znajdujące się w muzeum: sprzęty gospodarstwa domowego, rękopisy, książki, dokumenty przynosili ludzie, którzy je posiadali, ale też często były wyszukiwane i gromadzone przez proboszcza miejscowej parafii. Do dziś zebranych zostało wiele zabytkowych eksponatów przedstawiających historię Pruchnika i jego mieszkańców. Do ciekawszych należą: Meteoryty znalezione w Pruchniku; Płytki do wypiekania Hostii; Drewniane widły; Lampy naftowe; Żelazko na duszę; Drewniany turoń. Rogata głowa z wielką kłapiącą paszczą – wyrabiana z drewna i obijana kożuchem lub innym futrem.

Czytaj więcej...
 
Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie Drukuj Email
Oceny:  / 22 
» Zamki, Przemyśl (31893, 5.92)   
Czytaj więcej...37-741 Krasiczyn 179, tel. 16 671 83 21, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe Zamku zdobione są piękną ażurową attyką. Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę jaką nadano mu na początku XVII w. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. W narożach stoją cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych Zamku jest mieszcząca się w baszcie Boskiej Kaplica, przyrównywana do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Zwiedzanie zamku obejmuje: Dziedziniec Zamkowy, Kaplicę Zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, krypty w Baszcie Boskiej oraz taras widokowy na szczycie Baszty Szlacheckiej.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   następna  » koniec »»

Pozycje: 6 - 7 z 7
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż