Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Zakopane piątek, 13.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Zakopane i okolice

Na mapie • Relacje ze zwiedzania • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Przewodnicy


Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Sztuki, Zakopane (18766, 3.05)   
Czytaj więcej...Zakopane, ul. Koziniec 8, tel. 18 201 29 36, godziny otwarcia i ceny biletów, www

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona w pobliżu słynnej willi "Pod Jedlami" - to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych XX w. przez rodzinę Koziańskich. Początki kolekcji sięgają roku 1906, kiedy to Włodzimierz Kulczycki (1862-1936), profesor, a później rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, nabył pierwsze okazy. Kolekcja składa się z 65 obiektów - kobierców i tkanin pochodzących z różnych obszarów i krajów Azji: Iranu, Turkiestanu, Afganistanu, Azji Zachodniej, Kaukazu. Kobierce i tkaniny zachwycają subtelnością i harmonią zestawień kolorystycznych oraz bogactwem i pełną tajemnic symboliką ornamentyki. Drugim zbiorem, który znalazł swoje stałe miejsce w Galerii Kulczyckich, są obrazy i grafiki współczesnego artysty Marka Żuławskiego ofiarowane przez wdowę Marylę Żuławską w 1986r.

Czytaj więcej...
 
Galeria Władysława Hasiora Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Biograficzne, Zakopane (20251, 3.29)   
Czytaj więcej...
Fot. Andrzej Samardak
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b, tel. 18-20-668-71, godziny otwarcia i ceny biletów, www

Muzeum istnieje od 1985 roku jakko galeria autorska Władysława Hasiora, doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Galeria powstała w dawnej leżakowni sanatorium "Warszawianka", wybudowanej w roku 1935 według projektu Tadeusza Litawińskiego. W galerii znalazły swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, których tworzywem są różnorakie materiały, zwyczajne przedmioty, często rupiecie, które w rękach artysty nabierają nowych znaczeń. Opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką. Galeria za życia artysty była miejscem prowadzonych przez niego spotkań ze sztuką. W części przeznaczonej na wystawy czasowe stale byli obecni współcześni artyści - malarze, rzeźbiarze, fotograficy, prezentujący swoje prace. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Władysław Hasior wystawiał swoje prace na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Wiele podróżował; odwiedził Szwecję, Norwegię, Danię, Belgię, Holandię, Francję, Włochy, Austrię, Niemcy, Urugwaj, Argentynę.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Biograficzne, Zakopane (25643, 4.59)   
Czytaj więcej...34-500 Zakopane, ul. Droga do Rojów 6, tel. 18 201 45 30, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 2001 roku w 90. rocznicę powstania harcerstwa w Polsce. Mieści się w drewnianym budynku, krytym gontem, niegdyś rodowej siedzibie Gąsieniców-Sobczaków, tzw. "Sobczakówce". Zakopiańska placówka to muzeum biograficzne Olgi i Andrzeja Małkowskich, ale jednocześnie jest to muzeum części historii harcerstwa. Muzeum przede wszystkim gromadzi pamiątki po Oldze Małkowskiej, duża część ekspozycji jest poświęcona również jej mężowi - Andrzejowi. W ekspozycji muzeum są odręcznie pisane dzienniki Olgi Małkowskiej. W Zakopanem znajdują się trzy takie zeszyty ze wspomnieniami zapisywanymi na bieżąco. Muzeum eksponuje również dokumentację dotyczącą dziejów harcerstwa w Zakopanem i na podhalu. Ciekawostką jest najstarsza książka skautowska "Skauting jako system wychowania młodzieży" pióra Andrzeja Małkowskiego, Lwów 1911 rok.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie Drukuj Email
Oceny:  / 11 
» Biograficzne, Zakopane (19686, 3.48)   
Czytaj więcej...
Fot. Andrzej Samardak
34-500 Zakopane, Harenda 12a, tel. 18 206 84 26, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum zostało założone w 1950 roku z inicjatywy Marii Kasprowiczowej w 3 frontowych pokojach domu, zajmowanego w ostatnich latach życia przez pisarza. Wystrój wnętrza pozostawiono mniej więcej taki, jak za życia Kasprowicza. Publiczność ma okazję oglądać dzieła sztuki, najczęściej autorstwa przyjaciół poety, sprzęty domowe, meble. Biblioteka Kasprowicza, przechowywana w muzeum liczy kilkaset woluminów. Wejście do muzeum prowadzi przez ganek i odkrytą werandę, ozdabianą latem pięknymi nasturcjami, skąd przechodzi się do pokoju stołowego. Dom niewiele odbiega od wzorów typowej chałupy góralskiej, jakich wiele na Harendzie: pokój stołowy to dawna sień, po lewej stronie "izba czarna", zamieniona na salonik, zaś po prawej - "izba biała", adaptowana na sypialnię. Nieopodal budynku znajduje się granitowe mauzoleum, projektowane przez Karola Stryjeńskiego, kryjące prochy poety i Marii Kasprowiczowej.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Biograficzne, Zakopane (17501, 2.87)   
Czytaj więcej...34-500 Zakopane, ul. Kasprusie 19, tel. 18 201 34 93, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Willa “Atma”, zbudowana ok. 1890 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha w stylu zakopiańskim, jest typowym przykładem pensjonatu górskiego. Karol Szymanowski mieszkał tu w latach 1930-1935. W latach 1975-1976 budynek odnowiono i przystosowano do celów muzealnych. Muzeum mieści się na parterze willi i prezentuje podstawowe informacje (na fotografiach i planszach) o życiu i twórczości kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste, zawiera także rekonstrukcję pracownię Szymanowskiego. W dawnej sypialni, na ścianie okiennej wiszą trzy portrety kompozytora, rysowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zwiedzaniu „Atmy” towarzyszy muzyka Szymanowskiego, emitowana z głośników.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   3   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 13
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż