Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Lublin niedziela, 26.06.2022. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Lublin i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Przewodnicy


Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie Drukuj Email
Oceny:  / 20 
» Biograficzne, Lublin (20501, 4.23)   
Czytaj więcej...21-518 Sosnówka, Romanów 25, tel. 83 379 30 14, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się we dworze, w którym u dziadków ze strony matki wychowywał się Józef Ignacy Kraszewski. Romanów to dawna posiadłość Sapiehów, wchodząca w skład klucza wisznickiego. Muzeum zostało otwarte w 1962 roku. Ekspozycja stała prezentuje dzieje życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pokazuje wszechstronnie autora "Starej baśni", z uwzględnieniem jego dokonań w dziedzinie nie tylko literatury, ale także zainteresowań muzyką, malarstwem, historią, archeologią, kolekcjonerstwem. Od kilkunastu lat odtwarzane są także wnętrza dworskie. Niestety nie zachowały się meble ze dworu w Romanowie. Część ostatni właściciele zabrali ze sobą, wyjeżdżając stąd w 1938 roku, część spłonęła w czasie II wojny światowej. Ekspozycja jest więc tylko próbą odtworzenia domu średniozamożnej rodziny ziemiańskiej Malskich i Kraszewskich.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Muzeum rzemiosła, Lublin (16094, 3.35)   
Czytaj więcej...
Fot. geo573
24-204 Wojciechów 9 (Wieża Ariańska), tel. 81 517 72 10, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1993 roku, mieści się w szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej. W muzeum znajduje się tu ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe - grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala. Oprócz tradycyjnych wyrobów artystycznych znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych ciekawych prac. Zbiory Muzeum z roku na rok stają się bogatsze i bardziej atrakcyjne.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza Drukuj Email
Oceny:  / 10 
» Literackie, Lublin (15699, 2.99)   
Czytaj więcej...20-112 Lublin, ul. Złota 3, tel. 81 532 30 90, godziny otwarcia, ceny biletów, e-mal, www

W swoich zbiorach muzeum posiada rękopiy, muzealia, wydawnictwa i materiały naukowe związane z życiem i twórczością Józefa Czechowicza, a także innych pisarzy pochodzących z Lubelszczyzny. Udało się zgromadzić większość rozproszonej spuścizny rękopiśmiennej Józefa Czechowicza. Są to autografy utworów, liczne listy do przyjaciół i rodziny, zdjęcia oraz dokumenty dotyczące biografii poety, m.in. fragmenty dziennika, świadectwa szkolne, dyplom ukończenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, materiały mówiące o działalności Związku Literatów Lubelskich. Uwagę zwraca również obszerna dokumentacja fotograficzna lubelskiego życia literackiego, bogaty księgozbiór liczący około dziesięciu tysięcy woluminów, zbiór czasopism archiwalnych, nagrań, pamiątek oraz druków okolicznościowych.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Lubelskie Drukuj Email
Oceny:  / 19 
» Zamki, Lublin (25975, 4.95)   
Czytaj więcej...20-117 Lublin , ul. Zamkowa 9, tel. 81 532 50 01, godziny otwarcia, ceny biletów, e-mal, www

Muzeum jest obecnie jedną z bogatszych, wielodziałowych placówek w Polsce (ogółem ponad 157 tys. eksponatów). W siedzibie głównej gromadzi i eksponuje zabytki z zakresu archeologii, etnografii, militariów i sztuki. Unikatowe w skali europejskiej, mające około 5 tys. lat, plastyczne przedstawienie pary zwierząt w zaprzęgu odkryte w Krężnicy Jarej, skarb surowca i wyrobów bursztynowych z Basonii - jedno z największych znanych dotychczas z terenu Europy znalezisk z gotowymi wyrobami bursztyniarskimi datowany na 1 poł. V wieku n.e. Zbiór dworskiego malarstwa m.in. portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym i portret prymasa Michała Poniatowskiego z warsztatu M. Bacciarellego, XIX-wieczne pejzaże Józefa Chełmońskiego, płótna historyczne Jana Matejki, obrazy najwybitniejszych malarzy Młodej Polski.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Martyrologii Pod Zegarem Drukuj Email
Oceny:  / 12 
» Martyrologii, Lublin (17900, 3.41)   
Czytaj więcej...20-029 Lublin, ul. Uniwersytecka 1, tel 081 533-36-78, godziny otwarcia, www

Muzeum mieści się w celach byłego aresztu Gestapo. Muzeum posiada dużą kolekcję korespondencji więźniów zamku (listy, grypsy, karty pocztowe) oraz hitlerowskich obozów koncentracyjnych do których trafili, obwieszczeń i zarządzeń niemieckich z lat 1939-1944, dokumenty i pamiątki osobiste po byłych więźniach Zamku (dowody tożsamości, legitymacje, świadectwa szkolne, krzyże harcerskie, tarcze szkolne, fotografie rodzinne, zeszyty i podręczniki szkolne, a także materiał ikonograficzny Lublina z lat 1939-1944, a także archiwum fotograficzne byłych więźniów Zamku z lat 1939-1954. W zbiorach muzealnych znajduje się materiał dokumentujący działalność Klubu, Stowarzyszenia byłych Więźniów Politycznych Zamku i „Pod Zegarem” (21 tomów kronik z lat 1969-2000). Wystawy stałe: Historia więzienia na Zamku i domu "Pod Zegarem", Martyrologia młodzieży Lublina i harcerstwa Lubelszczyzny 1939-1945.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   następna  »   koniec »»

Pozycje: 6 - 10 z 24
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż