Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Olsztyn niedziela, 19.05.2024. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Olsztyn i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Przewodnicy • Trasy zwiedzania


Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim Drukuj Email
Oceny:  / 18 
» Zamki, Olsztyn (19521, 3.35)   
Czytaj więcej...11-100 Lidzbark Warmiński, Pl. Zamkowy 1, tel. 89 767 21 11, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Siedzibą Muzeum jest gotycki zamek – dawna rezydencja biskupów warmińskich z wystawami historycznymi, sztuki gotyckiej, nowożytnej i współczesnej. Zamek położony jest w rozwidleniu rzeki Łyny i jej dopływu Symsarny. Przez długie lata pełnił funkcję rezydencji biskupów warmińskich i strażnicy osłaniającej wschodnią granicę Warmii. Zespół składający się z zamku właściwego, założonego na planie kwadratu o wymiarach 48,5 m x 46,5 m. Zamek posiada piwnice, które służyły jako magazyny żywności, więzienie oraz w ich w części znajdowały się piece do ogrzewania zamku ciepłym powietrzem. Obecnie część piwnic pod skrzydłem wschodnim zamku przeznaczona jest na sale ekspozycyjne (elementy architektury ogrodowej i armaty z herbami biskupów).

Czytaj więcej...
 
Olsztyńskie Muzeum Sportu Drukuj Email
Oceny:  / 219 
» Sportu, Olsztyn (15918, 3.13)   
Czytaj więcej...
Fot. Umix
10-450 Olsztyn, al. Piłsudskiego 44, tel. 89 533 17 47, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało z inicjatywy społecznej w 1988 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 maja 1989 roku. Siedziba stała się świetlica klubowa OKS na stadionie „Stomilu”. W 2004 roku Muzeum Sportu otrzymało nowa siedzibie w Hali Widowiskowo- Sportowej „Urania”. W muzeum znajdują się eksponaty dotyczą sportowców wywodzących się z Olsztyna oraz Warmii i Mazurach. W Muzeum zorganizowano wystawy stałe: Galeria olimpijczyków, Indywidualności sportowe, Osiągnięcia klubowe, Wystawa plakatu olimpijskiego, Zbiory medali, breloczków, odznak i plakietek, Zbiory proporczyków. Nowe gabloty przedstawiające ludzi sportu. Struktura Muzeum podzielona jest na działy, m.in: Dział „Ludzie Sportu” - obejmujący życiorysy, notatki biograficzne, fotografie i inne pamiątki działaczy, sędziów, trenerów i zawodników, Dział dokumentacji fotograficznej; Dział ogólny „Sport Polski” —obejmujący na podstawie zbieranych materiałów i eksponatów oraz literatury, historię i osiągnięcia sportu polskiego.

Czytaj więcej...
 
Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku Welskim Drukuj Email
Oceny:  / 57 
» Pożarnictwa, Olsztyn (21664, 3.99)   
Czytaj więcej...13-230 Lidzbark,ul. Nowy Rynek 14, tel. 23 696 17 17, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1972 r. z inicjatywy działacza pożarniczego, Maksymiliana Angera. Na ekspozycję składają się stare dokumenty, odznaczenia, mundury strażackie, sztandary oraz sprzęt przeciwpożarowy pochodzący z dawnych wieków. W gablotach prezentowane są hełmy: mosiężne z XVIII w., skórzane z początku XIX, hełmy pruskie i międzywojenne. Są też urządzenia wodne, z których najstarsze, drewniane pochodzi z XVI w. W muzeum znajduje się też ciekawa rekonstrukcja ręcznej sikawki drewnianej tak zwanej "szprycy", która powstała prawdopodobnie ok. 1930 r. Tego typu sikawki były używane do gaszenia pożarów na przełomie XVI i XVII w. Są też kartki na żywność, monety i banknoty, które nie tak dawno były w obiegu. Pod ścianami ustawiony jest sprzęt wykonany przez rzemieślników m.in. Antoniego Millera - stolarza, który przekazał do muzeum wiele eksponatów.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   następna  » koniec »»

Pozycje: 11 - 13 z 13
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż