Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Siedlce sobota, 12.10.2024. (1,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Siedlce i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Muzeum - Skansen w Sokołowie Podlaskim Drukuj Email
Oceny:  / 20 
» Skanseny, Siedlce (20669, 3.73)   
Czytaj więcej...08-300 Sokołów Podlaski, ul. Lipowa 64, tel. 25 781 2 466, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Zbiory Muzeum - Skansenu to przeszło 800 eksponatów obejmujących aspekty życia ludności zamieszkującej ziemie sokołowskie. Oprócz zbudowanego w pomniejszeniu wiatraka, wszystkie inne przedmioty z kolekcji to autentyki. Z uwagi na rolniczy charakter tych okolic, wśród eksponatów przeważają elementy wyposażenia obejść wiejskich, zarówno szlacheckich jak i włościańskich. Nie brak tu również eksponatów ukazujących specyfikę przedwojennego Sokołowa - wielonarodowościowy charakter miasta. W kolekcji znajduje się pokaźny zbiór militarii - pozostałości po wojennej historii tych ziem. Kolekcję uzupełniają przedmioty unikatowe - jak oryginalny sztandar cechu krawieckiego, dzwonek obrzędowy pochodzący z Cerkwii Unickiej czy olbrzymi meteoryt. Zgromadzono również niepowtarzalny zbiór kamieni (stelli) nagrobnych z sokołowskiego cmentarza żydowskiego, Stella z grobu rabina, zasłona z synagogi, świeczniki, samowar, dokumenty, przezmiany.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Skanseny, Siedlce (18676, 3.32)   
Czytaj więcej...07-110 Nowa Sucha, Grębków , tel. 604 095 147, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Na zespół skansenu w Suchej składają się następujące budynki: Organistówka z około połowy XIX wieku z Mokobod, Chałupy - jedna z około 1860 roku (gdzie między innymi miał ukrywać się ks. Stanisław Brzóska) z miejscowości Szaniawy Matysy, druga z 1888 roku z Jagodnego, gdzie urządzona jest izba chłopska i komora z narzędziami pracy, Dzwonnica z końca XVIII wieku z Miedznej, Plebania z 1900 roku z pobliskiego Grębkowa, Wiatrak Holenderski z Ostrówka, który zachował dawny mechanizm, Karczma Plebańska z około 1900 roku ze Skrzeszewa nad Bugiem, Dworek Miejski z około 1850 roku z Siedlec, Stodoła z około 1900 roku, z Polskowa, Maneż z końca XIX wieku z okolicy Ostrołęki, Wikarówka z 1840 roku z Garwolina, Owczarnia i Spichlerz z połowy XX wieku ze Zbuczyna, Dwór klasycystyczny z 1825 roku z Rudzienka koło Kołbieli, Budynki miejskie (obok stawu, za Karczmą) z XIX wieku z Mińska Mazowieckiego należą obecnie do innych właścicieli.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie Drukuj Email
Oceny:  / 26 
» Sakralne, Siedlce (18349, 3.34)   
Czytaj więcej...17-312 Drohiczyn, ul. Kraszewskiego 4, tel. 85 655 78 08, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum ma swoją siedzibę w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru z przełomu XVII i XVIII wieku. Zbiory mieszczą się w kilku salach. Jest wśród nich sala papieska - z fotelem, na którym w 1999 roku zasiadł w Drohiczynie Jan Paweł II, z obrazami, pamiątkowymi medalami i monetami, okolicznościowymi znaczkami i pocztówkami. W innych salach można zobaczyć argentalia, czyli przedmioty ze srebra: kielichy, relikwiarze, monstrancje (a wśród nich wspaniałe zdobne monstrancje Jabłonowskich, Sapiehów, Radziwiłłów), pacyfikały, tace, lichtarze. Na specjalnych stojakach pysznią się bogato zdobione i haftowane ornaty, a w gablocie pastorały: kandydata na ołtarze biskupa Zygmunta Łozińskiego i papieża Piusa XII. Można też obejrzeć zabytkowe rzeźby i obrazy, a także oryginalne dokumenty królewskie podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II.

 

Czytaj więcej...
 
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach Drukuj Email
Oceny:  / 7 
» Sakralne, Siedlce (13669, 2.46)   
Czytaj więcej...
Fot. Allgau
08-110 Siedlce, ul. bp. I. Świrskiego 56, tel. 25 644 98 65, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało 1918 roku dzięki inicjatywie ks. bp. Henryka Przeździeckiego. W zbiorach muzeum znajdują się portrety osób, które kiedyś mieszkały na Podlasiu - biskupi, magnaci, rezydenci, fundatorzy okolicznych kościołów, sztuka gotycka Podlasia - XV-wieczne malarstwo tablicowe, „Madonna Piękna” - rzeźba z czasów Bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku - dziś to jedynie ślad gotyckiego wystroju podlaskich kościołów., XVI-XIX wieczne obrazy i rzeźby, wizerunki świętych, Ojców Kościoła, męczenników wczesnochrześcijańskich, XVI-XX wieczne rzemiosło artystyczne - srebrne i złocone naczynia liturgiczne, relikwiarze, monstrancje, medale pamiątkowe, monety, tłoki pieczętne, sztuka unicka - Ikony unickie, świeczniki, modlitewniki w języku starocerkiewno-słowiańskim, haftowana „płaszczanica” – wszystko to co przetrwało do dziś z licznych do końca XIX wieku na Podlasiu cerkwi grekokatolickich.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia w Zuzeli Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Biograficzne, Siedlce (19579, 3.47)   
Czytaj więcej...07-322 Nur, Zezula, tel. 86 277 44 08, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia – we wsi Zuzela miejscu urodzenia kardynała Stefana Wyszyńskiego (3 marca 1901 r.) mieści się w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły, do której przyszły Prymas uczęszczał w latach 1908-1910. W pomieszczeniu po lewej stronie odtworzono mieszkanie Państwa Wyszyńskich, po prawej izbę szkolną z początku XX w. W izbie mieszkalnej stworzono klimat wnętrza podobny do ówczesnego mieszkania rodziny księdza Kardynała. Oryginalnych przedmiotów zachowało się niewiele: obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz dzieło Ojca Prokopa, będące własnością Stanisława Wyszyńskiego oraz obrazy Matki Bożej Ostrobramskiej i Matki Bożej Częstochowskiej pochodzące z przełomu XIX i XX w. Ekspozycja obejmuje przedmioty użytku codziennego, a u oglądających wywołuje wrażenie, że mieszkańcy jedynie na chwilę opuścili dom. Muzeum obsługują siostry zakonne z tutejszej parafii.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   3   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 13
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż