38-454 Tylawa, Zyndranowa 1, tel. 13 433 07 12, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Zespół muzealny tworzą: chyża – zbudowana w 1860 roku (do 1901 roku jako chałupa kurna), koniusznia, chlewik, dom- świetlica, spichlerzyk, wiatrak, kaplica, kuźnia cygańska, konstrukcja traka (piły), żuraw studzienny oraz elementy współczesne: pomniki ku czci ofiar Tallerhofu i obozu w Jaworznie. Zabytkowe obiekty pochodzą z końca XIX i początków XX wieku. Oryginalne jest ich wyposażenie: sprzęty, narzędzia rolnicze, meble, wyroby rzemiosła, stroje, dzieła sztuki ludowej. W budynku koniuszni urządzona jest wystawa historyczna, są tu pamiątki z I i II wojny światowej, głównie broń, mundury, sprzęty wojskowe. W świetlicy prezentowana jest sztuka łemkowska. Wystawa narzędzi i wyrobów kowalskich znajduje się w kuźni. Poza skansenem stoi stara chata żydowska, jedyna ocalała w tym regionie Polski. Tam również urządzono ekspozycję- judaików. Corocznie w skansenie organizowane są święta tradycji łemkowskiej „Od Rusal do Jana”, na terenie Muzeum co jakiś czas organizowane są warsztaty (np. Kręcenia kiczek i szczypania gontów), plenery artystyczne, prowadzona jest działalność wydawnicza.
W latach 1945-1946 z terenu Podkarpacia wysiedlono na tereny byłego ZSRR część ludności łemkowskiej. Pozostałych, w 1947 roku, w ramach akcji „Wisła” repatriowano na ziemie zachodnie. Opustoszały gwarne, gęsto zaludnione łemkowskie wioski, rozpoczęło się dewastowanie i grabienie zabytków kultury materialnej Łemków: cerkwi, zagród, kapliczek, cmentarzy, obiektów gospodarczych. Z liczącej 180 zagród Zyndranowej, ocalały nieliczne. Po złagodzeniu stosunku władz PRL do mniejszości łemkowskiej, w latach 1957-1958, niektórzy z wypędzonych powrócili w rodzinne strony i podjęli trud odbudowy normalnego życia.
Przewodnicy miejscy Grzegorz Dereń - Przewodnik beskidzki kl. III na Beskidy wschodnie,... Jestem przewodnikiem beskidzkim, pilotem wycieczek, przewodnikiem po Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym, po Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach i przewodnikiem po skansenie naftowym w Bóbrce. Posiadam wykształcenie związane z obsługą ruchu turystycznego. W chwili obecnej zajmuję się redagowaniem jednego z większych innowacyjnych wortali turystycznych na Podkarpaci... języki: polski |
Źródła, więcej informacji
Tekst: Strona internetowa muzeum |