Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Gdynia arrow Domek Abrahama sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Domek Abrahama Drukuj Email
Oceny:  / 7 
KiepskiBardzo dobry 
» Historyczne, Gdynia (13861, 2.69)   
Domek Abrahama, Gdynia81-356 Gdynia, ul. Starowiejska 30, tel. 58 621 90 73, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Domek Abrahama jest częścią Muzeum Miasta Gdyni. Nazwa domu wywodzi się od lokalnego działacza i bojownika o polskość Kaszub Antoniego Abrahama, który w sierpniu 1920 przeniósł się do Gdyni i zamieszkał w wynajętym pokoju, w budynku należącym do rodziny Skwierczów. Tu spędził ostatnie 3 lata swojego zycia. Dom zbudowany jest z cegieł, tworzących dekoracyjne fryzy. Budynek powstał w 1902 roku, usytuowany został frontem do ówczesnej drogi. Obecne jego położenie, nieco na skos do drogi świadczy o zmianie przebiegu ulicy. Na frontowej ścianie domu wmurowana jest tablica pamiątkowa. Od 1968 roku budynek znajduje się w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków. W 1970 r., po generalnym remoncie, budynek przejął nowopowstały Dział Historii Miasta Gdyni. W domu mieszczą się niewielkie sale ekspozycyjne.

Antoniego Abrahama nazywano "królem kaszubskim", "polskim królem w maciejówce" lub "apostołem Kaszubów". Wśród wielu działaczy pomorskich stał się symbolem niezłomnej walki o polskość Kaszub i ich przyłączenia do niepodległej Rzeczypospolitej. Zarabiając na życie sprzedażą maszyn do szycia krzewił on polskość wśród Kaszubów za co był często szykanowany i aresztowany. W uznaniu jego zasług, w 1918 roku został wysłany na konferencję wersalską. Dziś jego pomnik stoi na niedalekim Placu Kaszubskim.

Wystawy stałe

Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkanoZanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano
 / 6 - otwarta (3343, 0.65)
Wystawa zaprasza na wyprawę w czasy nie tak odległe, ukazuje zmiany w życiu codziennym zachodzące na terenach dzisiejszego miasta od pierwszych lat XX wieku. Szczególne miejsce przypada kuchni, jako podstawowego miejsca, w którym od zawsze tętniło życie rodzinne, gdzie nie tylko przygotowywano posiłki, tu znajdował się również warsztat pracy, sypialnia, spiżarnia, pomieszczenie do prania czy kąpania się. Prezentowana kuchnie pochodzi z lat przełomu XIX/XX wieku oraz z lat 30-tych XX wieku.

Widoków dopełnia kącik czystości, galeria zdjęć z przeszłości miasta oraz pokój z meblami Jana Radtkego z pierwszych dziesięcioleci XX w. Ekspozycja odzwierciedla nie tylko zmianę gustów oraz przyzwyczajeń ale i wprowadzanie postępu technicznego, konsekwencje rozwoju wiedzy o higienie, by wymienić zaledwie najważniejsze czynniki wpływające na zachodzące w życiu codziennym zmiany.

Wystawa wprowadza w magiczny czas, ukazuje jak bytowało się dawniej, za życia ojców, dziadków i pradziadków, jakich czynności dziś nie spełnianych wymagało prowadzenie domu, jak pracowano, spędzano czas wolny, w końcu - czemu służyły różne przedmioty, statki, naczynia dawniej pospolite, a dziś z trudem wynajdywane na różnych "pchlich jarmarkach".

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Małgorzata MazurMałgorzata Mazur - certyfikowana przewodniczka po Gdańku, Sopocie i G...
Jestem przewodniczką po Gdańsku, Sopocie i Gdyni i pilotem wycieczek. Oprowadzę po interesujących obiektach. Stary Gdański Żuraw, Centralne Muzeum Morskie (Dar Pomorza), Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu. Oprowadzam też po Bazylice Mariackiej, Katedrze Oliwskiej, kościele Św. Brygidy i innych. Również Muzeum Stutthof i Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Skanseny we Wdzydz...
języki: polski, angielski
Maria KoneraMaria Konera - Gdańsk, Gdynia, Sopot, ECS, Hevelianum, Muzeum Emg...
Zapraszam do zwiedzania słonecznego trójmiasta. Gwarantuję udaną zabawę, ciekawe historie i niezapomniane wrażenia. Zapraszam grupy oraz osoby indywidualne. Oprowadzam w języku polskim i francuskim.
języki: francuski, polski
Aleksandra TarkowskaAleksandra Tarkowska - licencjonowany przewodnik miejski po Trójmieście
Przewodnictwo to moja pasja, oprowadzam po Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Jestem autorką trzech wspaniałych książek o Gdyni, Gdańsku i Sopocie między wojnami oraz wielu reportaży o tematyce historycznej i literackiej. Bardzo chętnie oprowadzam dzieci i młodzież, wycieczki po Trójmieście to doskonała lekcja historii, patriotyzmu i wychowania morskiego. Serdecznie zapraszam!!
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż