Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Żywiec arrow Trasy zwiedzania arrow Żywiec - Centrum Starego Miasta i Muzeum Browaru niedziela, 13.10.2024. (3,1)  
 
Żywiec - Centrum Starego Miasta i Muzeum Browaru Drukuj Email
Oceny:  / 22 
KiepskiBardzo dobry 
» Żywiec - trasy zwiedzania (34055, 6.82)   
Widok na stare centrum ŻywcaTrasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 6 godzin, Koszt biletów: 29 zł

Trasa zwiedzania prowadzi przez żywiecki rynek do kamiennej dzwonnicy(XVIIIw.). Następnie udajemy się do konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (XV w.) , gdzie oglądamy jej najcenniejsze gotyckie , renesansowe i barokowe elementy wyposażenia. Stąd przenosimy się na teren Starego Zamku( XV - XVII w.) w którym znajduje się Muzeum Miejskie w Żywcu. Po zwiedzeniu muzeum przenosimy się w stronę Pałacu Habsburgów, następnie udajemy się na relaksujący spacer po zabytkowym Parku Zamkowym. Z parku przechodzimy do gotyckiego kościoła Św. Krzyża. Teraz wracamy na parking i przejeżdżamy do dzielnicy Zabłocie, gdzie ma swą siedzibę Browar Żywiec. Zwiedzamy Muzeum Browaru po czym można posiedzieć przy piwku w piwiarni, lub zjeść coś dobrego w restauracji. Tu zazwyczaj kończy się zwiedzanie Żywca, choć można wymyślić i inne warianty.

Plan trasy

Autor opracowania: Marek Żur - przewodnik, autor trasy

Ratusz na rynku w Żywcu
1. Rynek miejski w Żywcu
Obecna zabudowa rynku pochodzi z okresu po pożarze w 1857r. Najbardziej okazałym budynkiem jest ratusz miejski z 1868r., który obecnie znów jest siedzibą władz miasta. Płyta rynku swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w roku 1968. Do roku 1939 żywiecki rynek w każda środę był miejscem targowym. W centrum rynku na miejscu dawnej studni znajduje się fontanna i figura Św. Floriana. Na południowym skrzydle placu znajduje się tablica upamiętniająca wymarsz na front 127 legionistów w sierpniu 1914r.
   
Dzwonnica
2. Dzwonnica
W południowo - zachodnim narożniku rynku stoi kamienna dzwonnica z 1724r. Została wybudowana na miejscu starej drewnianej która spłonęła w czasie pożaru miasta w 1721r. Wewnątrz budowli znajduje się ciekawa drewniana wieżba, na której zawieszone są dzwony. Żywiec jest jednym z niewielu miast w Polsce, które w czasie swego pontyfikatu odwiedził Papierz Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Papierza i tablica na ścianie dzwonnicy. W tym miejscu Ojciec Święty brał udział w mszy świętej i stąd przemawiał do zebranych na rynku mieszkańców ziemi żywieckiej.
   
Konkatedra
3. Kościół konkatedralny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Do rangi konkatedry kościół został podniesiony w 1992 roku, kiedy powstała Diecezja Bielsko-Żywiecka. Początki nowego kościoła datuje się na pierwszą połowę XVw. kiedy przeniesiono tu parafię ze Starego Żywca. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie rozbudowy i przebudowy kościoła, to obecna świątynia jest zlepkiem stylów gotyckiego, renesansowego, barokowego i póżniejszych. Składa się z prezbiterium, nawy głównej, wieży i kaplic. Wyposażenie kościoła pochodzi w większości z okresu po pożarze w 1711r. W bocznych kaplicach krypty grobowcowe rodzin Komorowskich i Habsburgów.
   
Stary Zamek
4. Stary Zamek
Zamek w stylu gotyckim wznieśli hrabiowie Komorowscy w drugiej połowie XV w. jako budowlę o charakterze obronnym. Pod koniec XVI w. został przebudowany na rezydencję magnacką w stylu renesansowym. Przez dłuższy czas należał do rodziny Wazów. Król Jan Kazimierz odwiedził go dwukrotnie. Kolejne lata świetności zamku przypadły na pierwszą połowę XVIII w., nowi właściciele Wielopolscy gruntownie go zmodernizowali. W 1838r. dobra Wielopolskich wykupili Habsburgowie. Obecnie Zamek jest pięknie odrestaurowany, mają w nim siedzibę Urząd Stanu Cywilnego, stylowa restauracja i Muzeum Miejskie.
   
Pałac Habsburgów
5. Pałac Habsburgów
Żywiec jest chyba jedynym miastem w Polsce, w którym mieszka prawdziwa Arcyksiężna.Habsburgowie do 1838r. wykupili większość dóbr, ale w Żywcu zamieszkali dopiero po wybudowaniu nowego pałacu w 1896r. Po I Wojnie Światowej przyjęli polskie obywatelstwo i poczynili wiele darowizn na rzecz państwa polskiego. Ostatni z Habsburgów Karol Olbracht był oficerem wojska polskiego , a po zajęciu kraju przez Hitlerowców w 1939r. odmówił współpracy z okupantem, za co był represjonowany wraz z całą rodziną. W jednym ze skrzydeł zamieszkała znów Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg.
   
Park Zamkowy
6. Zabytkowy park
Park zamkowy jest obecnie miejscem spacerów, spotkań i odpoczynku mieszkańców Żywca i gości. Powstał na początku XVIIw. jako ogrody zamkowe, a początkiem wieku XVIII wybudowano oranżerię , fontannę. Wodę doprowadzono specjalnie wybudowanymi kanałami. Końcem XVIII w. na wysepce wybudowano altanę zwaną Domkiem Chińskim. Obecny charakter nadali mu Wielopolscy, a rozbudowali Habsburgowie. Żywiecki park jest obiektem zabytkowym. Ma 26 h. powierzchni, rośnie tu ok. 5 tys. różnych drzew. Ostatnio przeprowadzona renowacja przywróciła mu dawna świetność i urok.
   
Kościół Św. Krzyża
7. Kościół Św. Krzyża
Kościół stoi w najstarszej części miasta , Rudzy . Wzniesiony jest z kamienia w stylu gotyckim z przyporami. Poświęcony w 1428 r. z nowszych czasów pochodzą prezbiterium (1690r.) , kaplica Ogrójca (1878 r. ) i wieża ( 1910 r.).Najcenniejsze elementy wyposażenia kościoła znajdują się obecnie w Muzeum Miejskim. W absydzie kalwaria z 1710r. Przy kościele wykonywano dawniej egzekucje, a ciała grzebano na placu przykościelnym. Pochowanym stawiano kamienne krzyże pokutne Jeden stoi do teraz.
   
Wejście do Muzeum Browaru Żywieckiego
8. Muzeum Browaru w Żywcu
Browar Żywiec jest to dawny Browar Arcyksiążęcy z zachowaną XIX w. zabudową oraz częściowo wyposażeniem. W najstarszej części zakładu czyli w wykutych w skale piwnicach leżakowni mieści się obecnie Muzeum Browaru. Tu poznamy ponad 150 letnią historię zakładu dzięki eksponatom i multimediom. Przeniesiemy się w czasie by spacerowć po XIX w. uliczkach, zajrzeć do zabytkowych pracowni, sklepów czy karczmy. Po tych atrakcjach możemy zagrać w kręgle , napić się piwa (tylko dorośli) i odwiedzić sklep z pamiątkami i gadżetami marki Żywiec.
   

Na mapie

{googleMaps kml=http://www.museo.pl/images/stories/trasy/trasa_zywiec_stare_miasto2.kml}

Przydatne informacje

Rodzaj: turystyczno-historyczna

Czas zwiedzania: 4 godziny centrum Żywca, 2 godziny Browar

Liczba obiektów na trasie: 8

Koszt biletów:
- Muzeum Miejskie Stary Zamek: 13zł normalny, 9 zł. grupowy
- Muzeum Browaru Żywieckiego: 16zł normalny, 12zł. ulgowy
 

Miasto Żywiec powstało między XIII a XIV wiekiem. Nazwa miasta pochodzi ponoć od słowa "żywić", co wskazuje na to, że tutejsze ziemie były urodzajne i obfitowały w zwierzynę. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi ze spisów świętopietrza Diecezji Krakowskiej z 1308 roku, w których wymieniona jest "parochia ecclesie de Ziwicz", czyli parafia żywiecka.

W 1327 roku Żywiec miał już prawa miejskie. W 1457 r. księstwo oświęcimskie zostało sprzedane polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, tracąc swoją niezależność i stając się integralną częścią Polski. Zamek w Żywcu, należący do książąt oświęcimskich, stał się własnością polskiego króla.

W 1678 r. Państwo Żywieckie kupił za 600 000 złotych – od Wawrzyńca Wodzickiego, dzierżawiącego dobra Wazów po śmierci Jana Kazimierza w 1672 r., kanclerz wielki koronny Jan Wielopolski herbu Starykoń.

W 1838 r. nie mogący zapanować nad ubożeniem majątku Adam Wielopolski wystawił Państwo Żywieckie na sprzedaż. Kupił je książę cieszyński, arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg, i włączył w skład Komory Cieszyńskiej. Przedsiębiorczość cieszyńskich Habsburgów, którzy tworzyli wiele zarządzanych przez Komorę zakładów przemysłowych i rozwijali gospodarkę leśną, spowodowała, że Księstwo Cieszyńskie wraz z Państwem Żywieckim należało do najbardziej dochodowych majątków szlacheckich w Austrii.

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

{tab=Komentarze}

1. Dodane przez roman, w dniu - 11-03-2011 11:37
zwiedzałem żywiec podobną trasą ubiegłego lata w czasie pobytu służbowego. też nasze zwiedzanie skończyło się browarze :p. pamiętam była super pogoda 8). potem poszliśmy na rynek i kontynuowaliśmy zwiedzanie ;)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Do zwiedzania zaprasza przewodnik, autor trasy
Marek ŻurMarek Żur - Przewodnik Beskidzki III przewodnik górski
Witam. Jestem Przewodnikiem Beskidzkim III klasy. Zakres usług: - wycieczki piesze po Beskidach po stronie polskiej,czeskiej i słowackiej. -wycieczki autokarowe np.Pętla Beskidzka lub inne na życzenie klienta -zwiedzanie miast na terenie uprawnień(Żywiec, Bielsko-Biała,Wadowice,Wisła) itp. - nocne przejscia i wyjścia na wschód słońca(Pilsko,Babia Góra,Wielka Racza) i inne. -wy...
języki: polski i nas górolski

 


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż