Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Kraków arrow Trasy zwiedzania arrow Kraków - Droga Królewska niedziela, 19.05.2024. (1,0)  
 
Kraków - Droga Królewska Drukuj Email
Oceny:  / 17 
KiepskiBardzo dobry 
» Kraków - trasy zwiedzania (29753, 6.3)   
Kraków - Droga KrólewskaTrasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: od 2 godz. do 1 dnia, Koszt biletów: 51 zł

Trasa rozpoczyna w pobliżu dworca PKP - od Kościoła Św. Floriana i prowadzi przez plac Matejki obok Barbakanu przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską na Rynek, a stąd Grodzką i Kanoniczą na Wawel. Podczas spaceru widzimy wiele znanych krakowskich obiektów, m.in. Jamę Michalika, zabytkowe kamienice i pałace, liczne kościoły (w tym Kościół Mariacki z największym w Europie drewnianym gotyckim ołtarzem), Sukiennice z Galerią Malarstwa Polskiego XIX w., przechodzimy nad podziemiami Rynku, na trasie znajdują się muzea: Muzeum Farmacji, Dom Jana Matejki, Muzeum Archidiecezjalne, Kamienica Celejowska, Muzeum Archeologiczne i wiele, wiele innych). Na końcu wspinamy się na Wzgórze Wawelskie z Katedrą i Zamkiem Królewskim. Trasę można przejść w ciągu dwóch godzin - nie zatrzymując się zbytno przy obiektach. Najlepiej jednak przeznaczyć na przejście Drogą Królewską więcej czasu, minimum jeden dzień.

Plan trasy

Autor opracowania: redakcja museo.pl

Kościół Św. FLoriana
1. Kościół Św. Floriana
Kościół św. Floriana powstał w XII wieku po sprowadzeniu do Krakowa relikwii św. Floriana. Wg legendy w tym miejscu w 1184 roku stanęły woły wiozące szczątki świętego Floriana i nie ruszyły dopóty, dopóki nie zdecydowano się postawić tam świątyni. Pierwotny kościół powstał między 1185 a 1216 rokiem. Kolegiatę konsekrował biskup krakowski i kronikarz Wincenty Kadłubek. Kościół wielokrotnie był spalony, w XII, w XVI i w XVII wieku. Obecna świątynia pochodzi z XVII wieku. W latach 1949-1951, w kościele tym pracował jako wikariusz ks. Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II.
   
Pomnik Grunwaldzki w Krakowie
2. Pomnik Grunwaldzki
Pomnik króla Władysława Jagiełły, wzniesiony w 1910 r. w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Fundatorem pomnika był kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewski, autorem rzeźby Antoni Wiwulski. Pomnik odsłonięto 15 lipca 1910 roku. W czasie II wojny światowej cokół pomnika wysadzono dynamitem, a zdemontowane, zniszczone figury wywieziono w głąb Niemiec. 28 stycznia 1945 r. podjęto uchwałę o odbudowie pomnika. Wykonanie kopii powierzono Marianowi Koniecznemu, współtwórcy monumentu i przyjacielowi Wiwulskiego. 16 października 1976 r. ponownie znalazł się w swoim dawnym miejscu.
   
Barbakan, Kraków
3. Barbakan
Krakowski barbakan został wzniesiony w latach 1488-1489. Jest to jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów i bodaj największy w Europie. Kiedy na początku XIX wieku przystąpiono do burzenia niepotrzebnych już obwarowań, ten właśnie zespół ocalono jako cenną pamiątkę przeszłości. Dzisiaj zachwyca urodą gotyckiej architektury potężnych baszt, kamiennych detali wsporników i strzelnic. Mury wykonane są z cegły i mają grubość ok. 3m. Wyposażony w siedem wieżyczek obserwacyjnych oraz 130 otworów strzelniczych. , otoczony był także szeroką fosą wypełnioną wodą (do 20 m szerokości).
   
Brama Floriańska, Kraków
4. Brama Floriańska
Główna brama miejska, powstała ok. 1300 roku, aby strzec północnego wejścia do miasta. Przez bramę biegł trakt do Kleparza. Brama ma 34,5 m wysokości. Ciekawym elementem bramy jest mały ołtarzyk Matki Boskiej Piaskowej znajdujący się w przejściu bramy. Na pierwszym piętrze jest balkon wraz z podcieniami ręki Karola Kremera (1840r.). Na piętrze można obejrzeć kaplicę wybudowaną przez Władysława Czartoryskiego w latach 1885-86. Na elewacji bramy umieszczona została płaskorzeźba orła piastowskiego autorstwa Jana Matejki, a od strony ulicy Floriańskiej - rokokowa płaskorzeźba św. Floriana z XVII w.
   
Jama Michalika, Kraków
5. Jama Michalika
Kawiarnia założona w 1895 roku, od ponad stu lat kontynuuje tradycje literackie. W 1905 roku August Kisielewski wraz z grupą przyjaciół-artystów założył w tejże kawiarni pierwszy w Polsce Kabaret Zielony Balonik, poddający krytyce dziwactwa mieszczaństwa Krakowa. Najbardziej znani twórcy kabaretu to Tadeusz Boy-Żeleński, Stasinek Sierosławski, Karol Frycz, Starzewski, Trzciński, Leszczyński, Szczepkowski. To niezwykłe, młodopolskie w formie miejsce wyposażone w secesyjne meble, witraże i obrazy Karola Frycza i Kazimierza Sichulskiego, w którym można poczuć ducha Młodej Polski.
   
Dom Jana Matejki, Kraków
6. Dom Jana Matejki
W tym domu urodził się, mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych mieszkańców Krakowa - Jan Matejko. Ekspozycję stanowi autentyczne wyposażenie mieszkania malarza. Poza obrazami olejnymi, akwarelami i rysunkami Matejki oraz pracami podarowanymi mu przez uczniów, pomieszczenia mieszkalne wypełniają meble, różnego rodzaju sprzęty codziennego użytku, przedmioty dekoracyjne, pamiątki osobiste (okulary, laska itp.), stare fotografie rodzinne, a także jego bogata kolekcja rzemiosła artystycznego, rzeźb, zbroi, broni, tkanin i strojów z różnych okresów historycznych i różnych obszarów świata.
   
Kościół Mariacki, Krakw
7. Kościół Mariacki
Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Powstał w latach 1290-1300. Jego wnętrze wypełnione jest barokowymi dziełami sztuki. Najznakomitszym dziełem jest Ołtarz Mariacki wykonany w ciągu 12 lat przez mistrza Wita Stwosza. Ołtarz Wita Stwosza jest jednym z cenniejszych drewnianych ołtarzy z okresu gotyku. W kościele znajduje się ok. 200 figur, a największe z nich mierzą ok 3 metrów wysokości. Figury te przedstawiają sceny cyklu maryjnego. Prezbiterium okryte jest sklepieniem gwieździstym z charakterystycznymi strzelistymi oknami. Z wieży, z wysokości 54 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki.
   
Pominik Mickiewicya, Krakw
8. Pomnik Adama Mickiewicza
Idea wzniesienia pomnika została zapoczątkowana przez krakowskich studentów w 1879 roku. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 16 czerwca 1898 roku, w setną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Pomnik, o wysokości 10 m, przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umieszczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". W 1940 r. pomnik został zniszczony przez hitlerowców. Po wojnie został zrekonstruowany z elementów odnalezionych w 1946 r. na złomowisku w Hamburgu.
   
Sukiennice, Kraków
9. Sukiennice
Już w 1257 roku, w akcie lokacyjnym król Bolesław Wstydliwy zobowiązał się do wystawienia sukiennic. Stanowiły one podwójny rząd kramów z uliczką pośrodku, która na noc była zamykana z obydwu stron. Nowe, gotyckie sukiennice wystawił król Kazimierz III Wielki przed 1358. Budowla ta przetrwała do 1555 roku, kiedy to spłonęła. W latach 1556-1559 przystąpiono do odnowienia spalonych sukiennic. Wtedy budynek zwieńczono attyką o podziałach arkadowych i grzebieniu z maszkaronami projektu Santi Gucciego. W latach 1875-1879 sukiennice przebudowano według projektu Tomasza Prylińskiego.
   
Ulica Grodzka, Kraków
A. Ulica Grodzka
Jedna z najstarszych ulic Krakowa, łączy Rynek z Zamkiem Królewskim na Wzgórzu Wawelskim. Jej nazwa pojawia się w dokumentach miejskich z drugiej połowy XIII wieku. Jako jedyna spośród ulic wychodzących z rynku nie odchodzi od Rynku pod kątem prostym, lecz jest przedłużeniem jego przekątnej. Przebieg i szerokość ulicy nie zmieniły się od średniowiecza. Wyjątkiem jest odcinek Rynek - pl. Dominikański, gdzie po wielkim pożarze miasta (1850r.), cofnięto lica odbudowywanych domów parzystej strony, rozszerzając tym samym ulicę o kilka metrów.
   
Kościół Dominikanów, Kraków
B. Kościół w. Trójcy i Klasztor Dominikanów
W 1221 r. biskup Iwo Odrowąż sprowadził dominikanów z Bolonii do Krakowa i powierzył im kościół św. Trójcy. Na miejscu tego małego romańskiego kościoła ukończono w 1 połowie XV w. budowę gotyckiej, trójnawowej bazyliki. Do kościoła wchodzi się przez neogotycką kruchtę z pięknym gotyckim portalem z ok. 1400 r. Wnętrze odznacza się strzelistością proporcji. Wystrój kościoła jest w większości neogotycki. W prezbiterium, obok ołtarza Trójcy Świętej, znajduje się ocalała po pożarze płyta nagrobna Filipa Buonacorsi zwanego Kallimachem, filozofa, humanisty, nauczyciela synów Kazimierza Jagiellończyka.
   
Kościół Apostołów, Kraków
C. Kościól Św. Apostołów Piotra i Pawła
Pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie, wzniesiona na miejscu niewielkiej gotyckiej świątyni, która spaliła się w 1455 roku. Budowę Kościoła rozpoczęto w r. 1596 pod kierunkiem Józefa Britiusa, dla przybyłego do Krakowa w r. 1583 zakonu Jezuitów. Następnie budową kierował architekt zakonny Jan Maria Bernardoni z Como. Na skutek błędów budowy mury wznoszonej świątyni zaczęły się rysować tak, że musiano je rozebrać by pogłębić fundamenty. Dopiero budowniczy króla Zygmunta III Wazy, Jan Trevano z Lombardii, w latach 1605-1619 doprowadza ostatecznie budowę do końca.
   
Ulica Kanonicza, Kraków
D. Ulica Kanonicza
Prowadzi do głównego wejścia na Wzgórze Wawelskie. Pomiędzy wylotem ulicy a Wawelem płynęła rzeka Rudawa. Jej koryto biegło wzdłuż dzisiejszej ulicy Podzamcze. Na drugą stronę rzeki prowadził drewniany most. Początkowo trakt ten był określany jako ulica Grodzka. Po raz pierwszy nazwa "ulica Kanonicza" - "canonicorum" została zapisana w aktach miejskich w 1401 roku. Wiązała się ona z tym, że w 2 połowie XIV wieku zaczęły powstawać tu dwory kanoników kapituły krakowskiej. Byli oni dożywotnimi właścicielami domów przyznawanych im przez kapitułę.
   
Wawel, Kraków
E. Wawel
Tutaj w VII wieku, jak głosi legenda, zasiadł Książe Krak - założyciel miasta Krakowa. Powiadają, że on sam uwolnił Kraków od smoka, który właśnie jedną z wawelskich jaskiń wybrał sobie na siedzibę. W końcu pierwszego tysiąclecia n.e. Wawel zaczął odgrywać rolę ośrodka władzy politycznej. W w. IX był głównym grodem plemienia Wiślan. Pierwszy historyczny władca Polski Mieszko I z rodu Piastów (około 965-992), jak również jego następcy: Bolesław Chrobry (992-1025) i Mieszko II (1025-1034) obrali Wawel na jedną ze swych siedzib. Z Wawelskiego Wzgórza, oglądać można piękną panoramę Krakowa.
   

Na mapie

{googleMaps kml=http://www.museo.pl/images/stories/trasy/trasa_krakow_droga_krolewska.kml}

Przydatne informacje

Koszty biletów: normalnych 51zł, ulgowych 30 zł
- koszty te należy traktować orientacyjnie, gdyż ceny zmieniają się sezonowo. Do obliczeń wzięto pod uwagę zwiedzanie jednej wystawy na Wawelu. W Kościele Mariackim nie uwzględniono wejścia na wieżę (normalny 5zł, ulgowy 3zł) skąd można podziwiać panoramę miasta.

Droga Królewska to trasa, którą niegdyś podążał król, powracając do kraju po zwycięskiej bitwie, wizycie w innym kraju lub biorąc udział w ważnych uroczystościach. Na trasie król był pozdrawiany przez mieszkańców. Obecnie trasa znajduje się w ścisłym centrum miasta. Trasę można potraktować turystycznie, delektując się pięknem miasta i korzystając z licznych jego atrakcji. Dobrze jest zrobić sobie przerwę podczas zwiedzania i usiąść w jednym z licznych ogródków rozmieszczonych wokół Rynku. Przy kawie lub innym posiłku można wysłuchać hejnału, granego co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego.

W niniejszym opisie (ze względu na ograniczoną objętość) przedstawione zostały tylko nieliczne zabytki znadujące się na trasie zwiedzania. W zależności od zainteresowań można wybrać inne obiekty. Planując zwiedzanie najlepiej skorzystać z mapy. W sezonie turystycznym lepiej wcześniej zarezerwować bilety do zwiedzanych muzeów. Szczególnie przy większej grupie dobrze jest skorzystać z usług przewodnika, który zorganizuje zwiedzanie i opowie o historii miasta.

Inne muzea znajdujące sie na trasie (nie uwzględnione w opisie)

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

Komentarze

1. Dodane przez dax, w dniu - 20-06-2011 05:42
Byłam już kilka razy w Krakowie i nigdy się w tym mieście nie nudzę. Wystarczy iść na rynek i zawsze coś ciekawego się tam dzieje. Zazdroszczę krakusom takiego miasta. Te zdjęcia robione chyba przed sezonem, bo w sezonie tłum na ulicach jest dużo większy
2. Dodane przez ronaldo, w dniu - 05-03-2012 06:05
Trudno się dziwić, że 3 drużyny na Euro 2012 mają swoje bazy w Krakowie. Bo oprócz grania trzeba jeszcze coś zjeść, porozmawiać ze sponsorami, działaczami, no i przy okazji zrobić parę zdjęć, a na zdjęciach Kraków wygląda naprawdę super.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż