Narodowe Muzeum Morskie przyjmuje za swoje posłannictwo ochronę dziedzictwa nautologicznego, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechnia wiedzę o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce. Muzeum przyjęło jako podstawowe zadanie dokumentowanie i popularyzowanie historii i współczesności polskiej gospodarki, techniki i kultury morskiej. Ze względu na nikłość zachowanych zbiorów historyczno-morskich, muzeum podjęło kilka inicjatyw, które zaowocowały unikatowymi kolekcjami. Przede wszystkim rozpoczęło pionierskie w Polsce systematyczne poszukiwania i badania podwodne w Bałtyku. Muzeum realizuje swoją misję poprzez prace badawcze, konserwację zabytków, organizację wystaw i uczestnictwo w stowarzyszeniach muzealniczych.
Wystawy stałe: "Polacy na morzach świata" - przekrojowa wystawa o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne, "Archeologia Morska i Nurkowanie" - historia nurkowania oraz najciekawsze stanowiska archeologiczne w Polsce i na świecie i "Galeria Morska" - ekspozycją malarstwa marynistycznego.
Archeologia Morska i Nurkowanie / 1 - otwarta(2396, 0.63) Wystawa ukazuje historię nurkowania oraz najciekawsze stanowiska archeologiczne w Polsce i na świecie. Pierwsze przykłady penetracji podwodnych głębin pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. ze starożytnej Persji, gdzie handlowano perłami i masą perłową, wydobywaną z dna morskiego. Na wystawie prezentowany jest sprzęt do nurkowania: skafandry, aparaty, różne typy dzwonów nurkowych, przy użyciu których próbowano eksplorować dno morskie.
Galeria Morska / 2 - otwarta(3667, 0.97) Jedyna w Polsce stała ekspozycja malarstwa marynistycznego. Została przygotowana w całości ze zbiorów własnych Muzeum. Na ekspozycję składa się 81 obrazów polskich i obcych, podzielonych na następujące działy: "Malarstwo dawne szkół: włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i francuskiej"; "Malarstwo europejskie XIX i pocz. XX wieku"; "Malarstwo polskie XIX i pocz. XX w."; "Polskie malarstwo międzywojenne" oraz "Portret kapitański".
Polacy na morzach świata / 0 - otwarta(1695, 0.45) Historyczna, przekrojowa wystawa o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne. Ekspozycja jest bogato dokumentowana oryginalnymi zabytkami wydobytymi z dna morskiego w trakcie archeologicznych badań podwodnych. W części poświęconej czasom najdawniejszym można oglądać czółno wiślane z IX wieku, a także ładunek piętnastowiecznego statku handlowego nazwanego Miedziowcem, na który składają się plastry miedzi, ruda żelaza, smoła i wosk pszczeli.
1. Dodane przez dorcus, w dniu - 29-08-2008 18:28 Tu trzeba mieć zdrowie! Olbrzymie muzeum w zrekostruowanych spichlerzach. Świetnie zrealizowane merytorycznie i wystawienniczo. Zaczynamy zwiedzanie od powstania morza Bałtyckiego, a następnie krok po kroku jesteśmy prowadzeni przez związki człowieka z morzem. Miła dla oka, bardzo dobra merytorycznie, nastawiona na zwiedzającego. Warto zobaczyć! (*****)
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 07-06-2012 06:45 Świetne muzeum! Bardzo dużo eksponatów. Trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, ale naprawdę warto! Bardzo polecam.
3. Dodane przez Ppp, w dniu - 27-02-2016 15:50 Najmądrzejszym sposobem jest przyjechać do Trójmiasta i iść tam kilkakrotnie. Ja tak zrobiłem, a i tak na każdą cześć "poszło" po dwie godziny. w sumie największe wrażenie zrobił na mnie "Sołdek".
Andrzej Młot - Trójmiasto Gdańsk Gdynia Sopot -Pomorskie Pilot ... Przewodnik turystyczny z duzym stażem i doświadczeniem.Dostosowuje trasy i obiekty oraz tematykę do potrzeb turysty Posiadam duże możliwosci orgfanizacyje w zakresie uśług na terenie Trójmiasta jak również na terenie Pomorza. Szczególne zainteresowania -tematyka morska historyczna i współczesna. Z dużą przyjemnościa oprowadzam turystów po obiektach muzealnych i sakra... języki: polski, rosyjski
Ewa Moszczyńska - Przewodnik miejski i muzealny (Gdańsk, Trójmiasto,... Zapraszam na wyprawy i wycieczki po Gdańsku, Gdyni, Sopocie i regionie. Posiadam również licencję przewodnika po Zespole Zamkowym w Malborku. Jako przewodnik jestem aktywna od 2002 r. i ciągle odkrywam nowe ciekawostki. Z przyjemnością oprowadzam także po muzeach. Pomogę Państwu opracować program, doradzę, podpowiem i zabiorę w fascynującą podróż :o) języki: niemiecki, polski
Przewodnicy miejscy
Anna Kotuła - Muzeum Drugiej Wojny Światowej, Przewodnik Miejski... Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot). Oprowadzam w języku angielskim, hiszpańskim oraz holenderskim (niderlandzkim). Jestem przewodnikiem po Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Oferuję zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni. Zapraszam zarówno grupy zorganizowane jak i turystów indywidualnych. Chętnie pilotuję grupy przyjaz... języki: angielski, hiszpański, holenderski, niderlandzki
Ewa Czerwińska - przewodnik miejski -Gdańsk, Sopot, Gdynia Jestem licencjonowanym przewodnikiem trójmiejskim (Gdańsk - Sopot - Gdynia). Z wielką przyjemnością prezentuję, odwiedzającym nas turystom, najpiękniejsze i najciekawsze zakątki naszych trzech miast. Oprowadzam również po trójmiejskich muzeach. Za świadczone usługi wystawiam rachunki. Serdecznie zapraszam! języki: polski