Oddział powstał w 1991 r. jako filia Muzeum w Gliwicach. Mieści się w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, zbudowanej w latach 1912–1914 według projektu niemieckich architektów Emila i Georga Zillmannów, projektantów m.in. osiedli Giszowiec i Nikiszowiec. Odlewnia była jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie końca XVIII w., dzięki zastosowaniu wielkiego pieca opalanego koksem uruchomionego tu w 1796 r. Wśród eksponowanych obiektów dużą grupę stanowi tzw. galanteria: świeczniki, talerze, patery, stojaczki na zegarek, kałamarze, przyciski do papierów itp., a także plakiety i medale czy rzeźby sakralne, portretowe i nagrobkowe. Dowodem kunsztu odlewniczego dziewiętnastowiecznych mistrzów jest prezentowana biżuteria żeliwna. Na wystawie znajdują się odlewy będące transpozycjami znanych dzieł malarskich, m.in. "Ostatnia wieczerza" wg Leonarda da Vinci czy "Jan Ewangelista" wg obrazu Domenichina.
Proponowana w oddziale stała wystawa jest jedną z pierwszych nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych ekspozycji muzealnych na Śląsku. Prezentuje rzadkie zabytki z bogatej kolekcji żeliwa artystycznego. Wśród eksponatów znajdują się odlewy artystyczne, głównie XIX-wieczne wyroby gliwickiej Królewskiej Odlewni Żeliwa, a także odlewy XX-wieczne, dopełnione przez bogaty materiał ikonograficzny oraz specjalistyczne komentarze, m.in. na temat historii odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, rozwoju przemysłu w XIX wieku, rewolucyjnej roli żeliwa, ale również historii samego regionu i miasta.
Słusznie słyną dziś Gliwice...
    / 8 - otwarta (2530, 0.48) Jedna z pierwszych nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych ekspozycji muzealnych na Śląsku. Wystawa nie jest "tradycyjną" muzealną ekspozycją. Zakurzone gabloty zostały zastąpione przestrzenną aranżacją, dzięki której zwiedzający aktywnie będą mogli poznać nie tylko historię odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, ale również dzieje tutejszego przemysłu oraz samego regionu i miasta. W centrum ekspozycji stoją cztery nawiązujące formą do kształtu pieców hutniczych "kubiki".
Zwiedzający mogą zajrzeć do wnętrza konstrukcji, gdzie za pośrednictwem prezentacji multimedialnych oraz dzięki samym eksponatom zapoznają się z poszczególnymi tematami. Sposób prezentacji zbiorów prowokuje do aktywnego zwiedzania wystawy: oglądający, chcąc dotrzeć do danego eksponatu czy komentarza, będą musieli podnieść niektóre z elementów czy zajrzeć w "ukryte" miejsce. Wrażenie przebywania na terenie fabryki zwiększą efekty dźwiękowe (odgłosy giętej stali) oraz świetlne. Poza kubikami w skład wystawy weszły również instalacje Świat żeliwa, Żeliwo wczoraj i dziś czy Laboratorium żeliwa.
Nie zabrakło na niej także odniesień do słynnych postaci związanych z miejscowym przemysłem, m.in. Johna Baildona, pochowanego na terenie byłej gliwickiej huty. Zwiedzanie ekspozycji będzie swego rodzaju wyprawą do innego świata, innego czasu i przestrzeni: dawnych zakładów przemysłowych, dawnych Gliwic, dawnego Śląska - czasów jego pierwszej świetności. |
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Źródła, więcej informacji
Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum
|