Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Chorzów arrow Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie niedziela, 21.07.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Drukuj Email
Oceny:  / 30 
KiepskiBardzo dobry 
» Skanseny, Chorzów (28100, 4.79)   
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie41-500 Chorzów, ul. Parkowa 25, tel. 32 241 07 18, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest muzeum etnograficznym na wolnym powietrzu, gromadzącym i prezentującym tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie tj. budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Podstawowymi jednostkami zabudowy w poszczególnych częściach naszego muzeum są zagrody, które - zgrupowane w formie przysiółków - nie odtwarzają układu danej wsi, lecz dają całościowy obraz tradycyjnego budownictwa na pojedynczych, kompletnych przykładach. Budynki składające się na zagrody pochodzą z róznych miejscowości danego podregionu, gdyż w latach pięćdziesiątych nie było już w obrębie województwa pełnych obejść o zabytkowym charakterze.

Na 22 ha zgromadzono zabytkowe, drewniane obiekty mieszkalne, gospodarcze, sakralne, rzemieślniczo-przemysłowe, takie jak kuźnie czy młyny. Tutaj w cieniu kasztanowców każdy zwiedzający skosztuje regionalnych potraw. Chorzowski skansen nadal rozwija sie, przybywa nowych obiektów wraz z ich wyposażeniem. We wnetrzach prezentowane są wystawy, w szkole odbywaja sie lekcje muzealne, a na całym terenie maja miejsce widowiska plenerowe oraz imprezy folklorystyczne.

Wystawy stałe

Jak dawniej pranoJak dawniej prano
 / 3 - otwarta (5531, 1.1)
Wystawa prezentuje sprzęty związane z praniem, suszeniem, prasowaniem i maglowaniem użytkowanych w domach wiejskich na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednym z najstarszych sposobów prania było uderzanie kijanką drewnianą. Z czasem wprowadzono tarę która służyła do prania za pomocą tarcia w balii. Na wystawie można zobaczyć różne typy pralek ręcznych produkowanych od końca XIX do okresu międzywojennego, jak również pralek z napędem elektrycznym typu "Miele" z początku XX wieku.
Pojazdy konnePojazdy konne
 / 3 - otwarta (3859, 0.77)
Zgromadzone pojazdy konne używane były w dworach i gospodarstwach bogatych chłopów na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku. Do najważniejszych firm powoźniczych, działających wówczas na tym terenie, należał skład powozów Jana Pustówki z Cieszyna oraz zakład rymarsko-siodlarski Kazimierza Kanzala z Dąbrowy Górniczej. Wykonywane w Polsce pojazdy nie odbiegały ani kształtem, ani zasadami konstrukcji od tworzonych w Europie Zachodniej.
Tradycyjne rzemiosło ludowe Ginące zawodyTradycyjne rzemiosło ludowe Ginące zawody
 / 4 - otwarta (4062, 0.81)
Na wystawie zgromadzono w formie narzędzi, surowców i gotowych wyrobów 14 stanowisk rzemieślniczych takich zawodów jak : cieśla, dekarz, stolarz, kołodziej, bednarz, garbarz, szewc, rymarz, tkacz, powroźnik, krawiec, plecionkarz, kowal i garncarz. Eksponaty pochodzą ze zbiorów : Górnośląskiego Parku Etnograficznego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Rybniku i Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Wystawie towarzyszy katalog pt. Tradycyjne rzemiosło ludowe "Ginące zawody", Chorzów 2005.

Komentarze

1. Dodane przez antek, w dniu - 02-04-2009 07:19
mieszkam całe życie na śląsku i nigdy nie byłem w skansenie w chorzowie, byłem w zoo, wesołym miasteczku, na stadionie, w planetarium, w parku na różnych imprezach - słowem park jest mi znany, ale nigdy nie natknąłem się na skansen, szczerze powiedziawszy nie wiedziałem nawet, że istnieje. mili pracownicy skansenu - może by się tak zacząć reklamować ?
2. Dodane przez Joanna, w dniu - 30-08-2012 22:36
No, to prawda, reklama tam u nich kuleje, podobnie chyba zresztą z ilością pracowników, bo zeszłam cały skansen, i (prawie) żywej duszy nie uświadczyłam... 
A szkoda, bo muzeum warte odwiedzenia, naprawdę bogate i ciekawe. Położone trochę na uboczu parku, więc może to jest powód słabej frekwencji?
3. Dodane przez Magda, w dniu - 17-04-2016 10:52
Skansen jest naprawdę imponujący. Zwiedziłam ich już całkiem sporo i uważam, że ten chorzowski jest najciekawszy. Przede wszystkim jest dużo przestrzeni, więc budynki nie stoją jeden na drugim. Poza tym zwrócić trzeba uwagę na ilość i różnorodność obiektów. Rada praktyczna: przed wizytą trzeba się upewnić, czy skansen jest czynny. Gdy byłam tam bowiem w kwietniu 2015 roku wnętrza budynków były niedostępne z powodu prac porządkowych, o czym muzeum niestety nie informowało na swojej stronie.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Leszek WojewodzicLeszek Wojewodzic - przewodnik terenowy, miejski, górski, pilot wyciec...
Witam serdecznie i zapraszam do odwiedzenia województwa śląskiego (i nie tylko)! Posiadam doświadczenie i państwowe uprawnienia: - pilota wycieczek - przewodnika terenowego po województwie śląskim - przewodnika beskidzkiego (część zachodnia Beskidów Zachodnich) - przodownika GOT (Beskidy Zachodnie) - przewodnika miejskiego po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (Katowice i pozos...
języki:

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

DinoPark w Malborku
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN
Kaszubski Park Miniatur
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Park Miniatur - Ogrodzieniec
Park Dinozaurów Łeba Park
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż