Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Kołobrzeg arrow Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu piątek, 24.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Drukuj Email
Oceny:  / 64 
KiepskiBardzo dobry 
» Wojskowe, Kołobrzeg (31271, 5.4)   
78-100 Kołobrzeg, ul. Gierczak 5, tel. 94 352-52-53, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1963 r. Zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, prezentowane na wystawie "Dzieje oręża polskiego" zlokalizowane są w obiektach przy ul. Emilii Gierczak 5. Przy wejściu znajdują się lufy armatnie z XVIII w. Muzeum posiada jedną z większych kolekcji broni drzewcowej i obuchowej (groty włóczni i topory) oraz egzemplarze broni siecznej, kolnej, miotającej i palnej. Z wieku XVII wystawione są eksponaty związane z walkami na morzu, kotwice, sprawny technicznie kompas okrętowy, broń pochodzenia polskiego, zachodnioeuropejskiego, szwedzkiego i wschodniego. Eksponowana jest również bardzo bogata kolekcja umundurowania Wojska Polskiego z lat 1943-1945. Wśród nich wiele mundurów żołnierzy, którzy brali udział w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego i o Kołobrzeg w marcu 1945r.

W sali techniki wojskowej i na wystawie plenerowej eksponowane są samochody, samoloty, broń pancerna i artyleria. Na uwagę zasługują: motocykl “Sokół 600” z 1938 r., niemiecka maszyna szyfrująca "Enigma", maszt i inne przedmioty z wyposażenia ORP "Burza", czołgi i działa np. T-34, SU-57 oraz samoloty: MIG-19P, Ił-28,TS-8Bies.

Wstawy stałe

Dzieje oręża polskiegoDzieje oręża polskiego
 / 7 - otwarta (2610, 0.53)
Stała ekspozycja ułożona chronologicznie, przedstawia bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności. Wystawę uzupełnia ekspozycja plenerowa gromadząca 70 pojazdów ciężkich i samolotów oraz skansen morski. Wystawa zajmuje pawilon oraz ekspozycję plenerową. Podróż w czasie to także lekcja techniki militarnej na podstawie świadectw pochodzących z wykopalisk archeologicznych ( groty strzał, ostrogi, włócznie i topory).

Muzeum posiada najbogatszy w Polsce zbiór związany z uzbrojeniem, wyposażeniem i mundurami żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej oraz unikatową kolekcję mundurów oddziałów paramilitarnych. Kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowanej w sali techniki oraz na wystawie plenerowej.

Szczególnie polecana jest nowo otwartą część wystawy głównej poświęcona Zaślubinom z morzem. Wystawa wykorzystująca nowoczesne rozwiązania aranżacyjne oraz wystawiennicze ukazuje wszystkie znane i rozpoznawalne fakty z historii związane z zaślubinami z morzem - od symboliki wody jako pramaterii wszechświata poprzez uroczyste ceremonie zaślubin we wczesnym średniowieczu, aż do ważnych dla polskiej racji stanu wydarzeń, które towarzyszyły powrotowi Polski nad Bałtyk - zaślubin w Pucku i w Kołobrzegu.

Polecana jest także wystawę poświęcona Archeologii Pól Bitewnych - zabytki wojskowe pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach walk, oraz Polskie Skrzydła w Służbie RP - poświęcona tragicznie zmarłym lotnikom w katastrofie samolotu CASA w 2008r

Z okresu średniowiecza (X-XV w.) Muzeum posiada jedną z większych kolekcji broni ...

Komentarze

1. Dodane przez zwiedzający, w dniu - 15-06-2009 17:51
:) batdzo fajnie polecam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 15-08-2013 17:25
Bardzo ciekawe muzeum, mnóstwo eksponatów, bardzo duża ekspozycja polskiego umundurowania. Muzeum nie tylko dla mężczyzn, kobitki też coś znajdą dla siebie. Dzieci były zachwycone, szczególnie wystawą zewnętrzną, można wejść do samolotu i wozu bojowego. Bardzo polecam :) :) :)
3. Dodane przez Jacek, w dniu - 05-08-2015 19:39
Bardzo fajne i kameralne muzeum. Jeśli chodzi o ekspozycję w środku budynku znajduje się tam całkiem sporo eksponatów pogrupowanych w progi tematyczne, tzn od czasów średniowiecza na II wojnie światowej kończąc. Ekspozycja w budynku nie zawiera prezentacji oraz zbiorów audiowizualnych i w porównaniu z najnowszymi trendami trąci trochę myszką - mimo to miło zwiedza się to muzeum. Z kolei ekspozycja plenerowa fajnie się prezentuje, gdyż eksponaty są odnowione a ponadto każdego ranka są one czyszczone przez pracowników muzeum. Całość robi naprawdę bardzo dobre wrażenie i dodając do tego usytuowanie samego muzeum w centrum kołobrzeskiej Starówki po zwiedzeniu całości można być super zadowolony. Obowiązkowo należy także jeszcze zwiedzić Skansen Morski będący oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - znajduje się on obok Reduty Solnej.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
Wyjazd na jeden dzień do Kołobrzegu - forum   (1969)

Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Anna MożdżyńskaAnna Możdżyńska - przewodnik terenowy, pilot
Witam! Od 12 lat zajmuję się pilotowaniem grup polskich i niemieckich (nr leg.013/06) oraz świadczeniem usług przewodnickich na terenie województwa zachodniopomorskiego (nr leg 002/06). Oprowadzam po najpiękniejszych zakątkach regionu-niebanalnie i profesjonalnie. Służę radą i pomocą w przygotowaniu tras turystycznych, oraz w zaplanowaniu oryginalnych atrakcji dla grup jak i t...
języki: polski, niemiecki
Małgorzata DanielewiczMałgorzata Danielewicz - przewodnik, pilot wycieczek
Trasy wycieczek: Berlin, spotkanie z grupą w Berlinie
języki: niemiecki, polski

 Przewodnicy miejscy
Paweł DanielewiczPaweł Danielewicz - przewodnik i pilot wycieczek polskich i niemieckic...
Zapraszam na wycieczki po Pomorzu: Szczecin, Międzyzdroje, Świnoujście, Kołobrzeg, Darłowo, Koszalin, Połczyn, Słupsk, Ruchome wydmy w Łebie, Gdańsk a także Berlin (spotkanie z przewodnikiem w Berlinie)
języki: Oprowadzanie w j. polskim i niemieckim

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż