Wnętrza dworu w Ożarowie bezpośrednio po jego rekonstrukcji w 1981 roku zostały zaadaptowane na potrzeby ekspozycji obrazującej kulturę ziemiańską, a w szczególności ideę rodzimości dworu polskiego. Na wystawie zgromadzone zostały pamiątki po wielu rodach ziemiańskich ziemi wieluńskiej, np. Nieszkowskich, Ciemniewskich, Daszkiewiczach, Trepkach. Gromadzone są zbiory głównie z zakresu kultury szlacheckiej, dokumentującej rzemiosło artystyczne, obyczajowość i preferencje estetyczne. W szczególności zabytki z dworów ziemi wieluńskiej, a także te, które mogłyby uzupełnić wystawę stałą w Muzeum. Zgromadzona została niewielka kolekcja prac głównie po wystawach plenerowych, pośród których znajdują się prace takich artystów, jak: J. Wasiołka, K. Farbisza, T. Romana, W. Śniadeckiego.
Do najciekawszych przedmiotów drugoplanowanych należy kolekcja bielizny damskiej, kolekcja koronek z przełomu XIX i XX wieku, zapiski wydatków, kolekcja miniatur, albumy z litografiami, fotografie, mapy, militaria.
1. Dodane przez Joanna, w dniu - 04-06-2010 12:36 Niestety wiedza Pani oprowadzającej obiekt pozostawia wiele do życzenia. Nie wie, kogo przedstawiają portrety, do czego służą niektóre z prezentowanych przedmiotów użytkowych. Mało komunikatywna osoba, niechętnie udzielająca odpowiedzi na pytania, a jeśli już je udziela, to są one na niskim poziomie merytorycznym, zdawkowe. Sam dworek wart obejrzenia. |
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Źródła, więcej informacji
Tekst: Strona internetowa muzeum |