Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Gorzów Wlkp. arrow Muzeum Grodu Santok sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Grodu Santok Drukuj Email
Oceny:  / 17 
KiepskiBardzo dobry 
» Muzea archeologiczne, Gorzów Wlkp. (16838, 2.83)   
66-431 Santok, ul. Wodna 4, tel. 95 731 65 91, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum zostało otwarte w 1978 r. Składa się ono z dwóch części. Ekspozycja zabytków archeologicznych znajduje się w budynku przy starej przeprawie przez Wartę. Obecnie w miejscu tym znajduje się przeprawa promowa. Natomiast po drugiej stronie Warty znajduje się grodzisko-rezerwat archeologiczny. Na stałej wystawie zgromadzono naczynia gliniane, relikty produkcji tkackiej czy też metalurgicznej. Na uwagę zasługują zabytki produkcji rogowniczej, wśród których wyróżniają się bogato zdobione grzebienie rogowe. Odkryto również militaria, wśród których znajdują się groty strzał, groty bełtów, fragmenty miecza, ostrogi. W trakcie badań znaleziono kości zwierząt domowych i dzikich, które prezentowane są na wystawie. Wśród nich wyróżniają się szczątki niedźwiedzia.

Po zwiedzeniu Muzeum istnieje możliwość przeprawienia się promem lub łodzią na lewy brzeg Warty na teren grodziska-rezerwatu archeologicznego. Gród kształtu kolistego o średnicy ok. 200 m otoczony był wałem drewniano-ziemnym oraz fosą i oblewającymi wodami Warty i Noteci. Do naszych czasów zachowały się zarysy wałów grodu i podgrodzia oraz fragmenty fosy.

Wystawy stałe

Gród SantockiGród Santocki
 / 1 - otwarta (3151, 0.62)
Historia grodu w Santoku sięga wieku VIII. Wtedy to, na piaszczystej łasze rozpościerającej się w widłach dwóch rzek - Warty i Noteci - pobudowano pierwszy gród obronny. Najstarszy gród miał mniejsze rozmiary niż zachowane do dzisiaj i widoczne w terenie grodzisko. Otoczony był palisadą z gęsto wbitych obok siebie pali sosnowych. Wejście do grodu znajdowało się w części północno-zachodniej. Na wystawie prezentowane są ukryte pod ziemią przedmioty i pozostałości, odsłonięte przez archeologów.

Najstarszy gród santocki pobudowano na szlaku komunikacyjnym, którym podążali z nadbałtyckich ośrodków handlowych w głąb ziem w dorzeczu Odry i Warty przede wszystkim kupcy handlujący towarami pochodzącymi z najodleglejszych stron. Niektóre z tych cennych towarów pozostawiali mieszkańcom grodu. Poświadczają to liczne znaleziska przedmiotów z najstarszych nawarstwień grodziska.

Znajdowane tam tkaniny wełniane, paciorki szklane, czy z kamieni półszlachetnych, a także pięknie wykonane grzebienie z poroża, docierały do Santoka z Fryzji, Jutlandii, Skandynawii.

Gród w Santoku mógł pełnić ważną rolę punktu obsługi na szlaku wodnym, gdzie naprawiano łodzie i zaopatrywano żeglarzy w żywność.

Miejsce to było jednak narażone na niebezpieczeństwa i często ulegało pożarom, dlatego też palisadę zastąpiono niebawem solidniejszymi umocnieniami obronnymi - wałem drewniano-ziemnym. Tworzył go nasyp ziemny wzmocniony konstrukcją drewnianą. Najistotniejsze zmiany w układzie przestrzennym grodu w Santoku mają miejsce w latach 60-tych X wieku, kiedy ten ważny gród został przejęty przez państwo Mieszka I. Wzniesiono wtedy wał w konstrukcji tzw. rusztowo-przekładkowej, posadowiony na drewnianych skrzyniach, wypełnionych piaskiem i kamieniami, zabezpieczonymi przed rozsu...

Komentarze

1. Dodane przez tank, w dniu - 04-09-2008 13:41
Okolica warta polecenia, ale muzeum nuuuda. Rezerwat archeologiczny wymaga dużo wyobraźni.
2. Dodane przez Adam, w dniu - 15-09-2011 18:01
A mnie się nawet podobało, Pani oprowadzająca była bardzo sympatyczna (byłem tam około 20-IX-2010). Szkoda tylko, że nie mają (nie mieli?) jakiś specjalnych stempli pamiątkowych.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Mariusz PerdonMariusz Perdon - przewodnik terenowy województwo lubuskie, pilot wy...
Zapraszam państwa do odwiedzenia malowniczego województwa lubuskiego i jego największych atrakcji. W ramach świadczonych usług przewodnika dokonam dla państwa rezerwacji wstępu do MRU czy to w Pniewie k. Międzyrzecza, czy na Pętlę Boryszyńską bez dodatkowych opłat. Jako pilot wycieczek specjalizuję się w kierunku zachodnim Berlin, Poczdam, Wyspa Tropikalna, Sprewald, Saksonia, ...
języki: polski w stopniu komunikatywnym rosyjski i niemiecki

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż