Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl wtorek, 14.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wielkopolski Park Etnograficzny Drukuj Email
Oceny:  / 31 
KiepskiBardzo dobry 
» Skanseny, Gniezno (31930, 5.35)   
62-261 Lednogóra, Dziekanowice 23, tel. 61 427 50 40, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum etno­gra­ficzne na wolnym powietrzu popu­larnie nazywane „dużym skan­senem”, które gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przedmioty związane z życiem i działalnością miesz­kańców wsi i miasteczek z ob­szaru Wielkopolski historycznej. Położone w przepięknym plenerze nad jeziorem Lednica prezentuje 53 obiekty tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskie­go, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski. W większości tych obiektów eksponowane są wystroje dawnych wnętrz i obejść. Można wspiąć się na wzgórze, na którym stoją róż­ne typy wiatraków i skąd widać wspaniałą panoramę jeziora Lednica, a dalej zatrzymać się na wiejskim cmentarzu, zajrzeć do wnętrza osiemnasto­wiecz­nej kaplicy, by w końcu, zaczerpnąwszy nieco atmo­sfery dworu, odpocząć w ota­czającym go parku.

Siedziba Oddziału mieści się w zespole dworskim, którego układ przestrzenny nawiązuje do baro­kowej kompozycji założeń dworskich z miejscowości Łomnica pod Zbąszyniem (woj. wielkopolskie). Zasadniczo składa się z trzech budynków: kopii dworu ze Studzieńca pod Rogoźnem oraz kopii dwóch oficyn z Łomnicy wkom­ponowanych w strefę zieleni parkowej.

Wystawy stałe

Rekonstrukcja wsi wielkopolskiejRekonstrukcja wsi wielkopolskiej
 / 1 - otwarta (2844, 0.55)
Stałą wystawę muzeum stanowią obecnie 53 (docelowo 70) obiek­ty architek­tury wiejskiej: głównie chałupy, budynki inwen­tar­skie i stodoły zestawione wokół owalnego placu w różnej wiel­ko­ści zagrody, które wraz z ze­społem dwor­sko-folwarcznym tworzą układ przestrzenny zbli­żo­ny do naturalnej wsi wielkopolskiej z połowy XIX wieku. Na dzień dzi­siej­szy jest to jeden z najbar­dziej czytelnych układów tra­dy­cyjnej wsi nie tylko wśród skansenów polskich, ale i eu­ropejskich.

Prezentowane obiekty przeniesiono do muzeum z różnych stron Wielkopolski (m. in. okolic Cho­dzieży, Gniezna, Kalisza, Krotoszyna, Leszna, Nowego Tomyśla, Poz­na­nia, Trzemeszna, Uniejowa, Wit­kowa). Każdy z nich przybył tu ze swoją wła­s­ną historią udokumentowaną zazwyczaj krótkim zapi­sem (data powstania i naz­wis­ko fundatora) umieszczonym na którymś z jego elementów konstruk­cyjnych. Naj­starszy taki zapis pochodzi z 1602 r., najmłodszy zaś z 1935 r.

Poszczególne budynki i zagrody tworzące muzealną wieś wyposażone są w sprzę­ty, naczynia, narzędzia i odzież, które ilustrują warunki i sposób życia rodzin nie tylko utrzymujących się z pracy na roli, ale też i rzemieślników wiejskich: szew­ca, kołodzieja, garncarza. Wszystko to stanowi zaś wspa­niałą atmosferę przeszłości pozwalającą bezpośrednio zapoznać się z tym jak dawniej budowano, mie­szkano i mimo trudów pracy odpoczywano.

Komentarze

1. Dodane przez Iza, w dniu - 18-05-2009 06:18
Miałam okazję zwiedzić ten skansen 2 lata temu podczas wycieczki do Torunia. Cudowna atmosfera i w niesamowity sposób uchwycone piękno polskiej wsi. Można było odczuć, że czas zatrzymał się w miejscu, odetchnąć od cywilizacji i życia w pośpiechu, zatłoczonych ulic i współczesnego pędu niewiadomą dokąd. Będąc tam zapragnęłam choć kilka dni spędzić w tej sielskiej ciszy i malowniczym krajobrazie, posłuchać cykania świerszcza, usiąść na ławce przed cudną, maleńką chatką, pachnącą naftą i naftaliną, krytą strzechą i obsadzoną królową polskich kwiatów-malwą. Bez telewizji, komputera, radia, telefonu. Chyba wytrzymałabym, ten widok i atmosfera zrekompensowałyby wszystko. Kiedyś koniecznie muszę tam wrócić i polecam wszystkim ta przepiękną wędrówkę w czasie.
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 30-07-2011 18:16
Świetne miejsce na wyprawę całą rodziną. Nawet maluchy były zaciekawione dawnym, sielskim życiem. Miejsce godne polecenia, można zobaczyć nie tylko chaty, ale także dwór, kaplicę i cmentarz. Tu czas się zatrzymał. Bardzo polecam. :) :)
3. Dodane przez magdalencze, w dniu - 16-08-2011 17:46
:p polecam zwiedzaliśmy w deszczowy dzień ale było warto, bardzo miłe panie zdradzają tajemnice chat i okolic
4. Dodane przez Magda, w dniu - 09-06-2012 21:33
Dziś po raz pierwszy wybraliśmy się do Dziekanowic, ale napewno nie ostatni. Miejsce niesamowite, można naprawdę poczuć się jak w XVIII/XIX-wiecznej wsi. Bez wątpienia atrakcja nawet na cały dzień, zwłaszcza jeśli ludzi nie za dużo. Dla lubiących wybierać się na wycieczki z czworonogami - dobra informacja! Nie ma problemu z wprowadzeniem psa, byle by był na smyczy i nie podgryzał innych zwiedzających :) Tak więc obiekt na "europejskim" poziomie. Serdecznie polecam.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
Rowerowo! :) - Lednogórskie wiatraki -12.07.2008r.   (2781)
Michal The 100 Blog - Wielkopolski Park Etnograficzny   (2112)
SZUFLADA LILIANY - Dziekanowice. Skansen   (2063)
walkowiak.pl - Skanseny - Dziekanowice   (3902)

Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Przemysław KujawskiPrzemysław Kujawski - Licencjonowany przewodnik na Szlak Piastowski, pil...
Witam serdecznie! Nauczyciel historii zaprasza do wspólnego odkrywania początków państwa polskiego: - Gniezno - Ostrów Lednicki - Biskupin - Wenecja - Kruszwica - Strzelno -Poznań -Kórnik - Licheń i inne atrakcyjne miejsca ... Dla wymagających polecam bezprzewodowy system dla wycieczek tourguide, który znacznie poprawi komfort zwiedzania.Szczególnie przydatny w świątyniach o...
języki: polski
Henryk KarasiewiczHenryk Karasiewicz - licencjonowany przewodnik i pilot turystyczny
Witam! Jako długoletni przewodnik i pilot wycieczek zapraszam do wspólnego zwiedzania Gniezna, Poznania, Szlaku Piastowskiego, Wielkopolski oraz całej Polski. Bardzo dobra znajomość Warszawy, Wrocławia, Trójmiasta oraz wielu regionów kraju. Pomagam w przygotowaniu dokładnych planów wycieczek. Zapraszam do współpracy!
języki: polski
- przewodnicy terenowi
Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" zaprasza do zwiedzania Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i Szlaku Piastowskiego. Nasze Stowarzyszenie działa od 21 lat, zrzesza kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych przewodników (licencja przed deregulacją zawodu przewodnika). Biuro OT "Szlak Piastowski" opracowuje trasy dla wycieczek i turystów indywidualnych, reze...
języki: polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski
Sławomir RatajczakSławomir Ratajczak - wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turys...
Serdecznie witam! Zapraszam i namawiam Państwa do wędrówki po terenach gdzie tworzyły się zręby państwowości polskiej i fundamenty chrześcijaństwa, tam gdzie Mieszko I wstępuję w krąg chrześcijańskich władców Europy, gdzie odbywa się koronacja pięciu władców Polski, do Biskupina, który nazywany jest polskimi Pompejami, czy w końcu tam gdzie myszy zjadły Popiela... Dla każdej g...
języki: polski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

DinoPark w Malborku
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN
Kaszubski Park Miniatur
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Park Miniatur - Ogrodzieniec
Park Dinozaurów Łeba Park
Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
Parki miniatur na mapie Polski
 
 
 
Ostatnio dodane
 
Ostatnie relacje
 
Ostatnie komentarze
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż