Największe Muzeum w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne na koniec 2006 roku posiadało ponad 220 600 pozycji katalogowych.W zbiorach znajdują się zabytki z 175 stanowisk archeologicznych, głównie pozostałości obozowisk z końca epoki lodowcowej i czasów bezpośrednio po niej następujących. Muzeum gromadzi zabytki kultury materialnej z epoki brązu (ok. 2300 - 750 p.n.e.) oraz wczesnej epoki żelaza (ok. 750-300/250 p.n.e.), pochodzące z ponad 400 stanowisk archeologicznych z Polski środkowej, jak i z innych rejonów kraju oraz Europy. Zgromadzone artefakty obrazują przemiany kulturowe zachodzące na naszych ziemiach w okresie upowszechniania się wyrobów metalowych, najpierw miedzianych, następnie z brązu i żelaza. Podstawowy zasób najstarszych źródeł ruchomych z terenów Polski Środkowej z epoki brązu jest datowany na lata 1600-1200 p.ne., wiąże się z kulturą trzciniecką i pochodzi z badanych cmentarzysk kurhanowych w Łubnej, Strugach, jak i osad, m.in. w Lutomiersku.
Muzeum posiada obszerny dział numizmatyczny (ponad 47 tys. obiektów). Na szczególną uwagę zasługuje ostatnio pozyskany skarb wczesnośredniowiecznych srebrnych krzyżówek, znaleziony w Parzęczewie, datowany wstępnie na XI wiek. Wśród eksponatów podziwiać można: zbiór monet antycznych ( srebrne didrachmy Eginy , srebrne "sówki" ateńskie, zespół hellenistycznych monet władców Syrii i Egiptu), monety średniowieczne (monety pierwszych Piastów - Mieszka I i Bolesława Chrobrego, brakteat Bolesława Krzywoustego z postacią św. Wojciecha), monety nowożytne, w tym zbiór unikatowych monet w kształcie narzędzi pochodzących z Chin.
Pieniądz na ziemiach polskich / 1 - otwarta(2034, 0.49) Ekspozycja prezentuje pieniądz będący w obiegu na ziemiach polskich. Stąd też znalazły się na niej monety bite zarówno w kraju jak i m.in. w Grecji, Rzymie, czy w Niemczech, jak również pieniądz papierowy i inne środki płatnicze, które poprzez kontakty handlowe docierały na teren Polski. Prezentowane zabytki umieszczone zostały na wystawie w porządku chronologicznym poczynając od starożytności poprzez średniowiecze, nowożytność po czasy nam współczesne.
Przeszłość wydobyta z ziemi / 1 - otwarta(1983, 0.48) Na wystawie wydzielono strefy ekspozycyjne związane z poszczególnymi okresami chronologicznymi - starszą i środkową epoką kamienia, młodszą epoką kamienia, epoką brązu, okresem późno lateńskim, rzymskim i wędrówek ludów oraz wczesne i późne średniowiecze. Zwiedzający dzięki temu odbywają istną podróż wehikułem czasu w okresie ponad 100 tysięcy lat rozwoju człowieka na terenach Polski środkowej, Kujaw i terenów ościennych.
Szare jak ziemia, barwne jak pamięć / 2 - otwarta(2827, 0.68) Na wystawie zrekonstruowano część chałupy opoczyńskiej: fragment sieni i sąsiadującej z nią izby - kuchni. Zastosowany do celów ekspozycyjnych przekrój budynku umożliwia pokazanie różnych szczegółów konstrukcyjnych oraz odsłonięcie strychu. Ważnym elementem budowlanym są urządzenia ogniowe - palenisko z okapem, piec - ogrzewacz oraz komin przystosowany konstrukcyjnie do odprowadzania dymu z dwu pomieszczeń. Na wystawie reprezentowane są regiony: opoczyński, rawski, łowicki i sieradzki.
Piotr Prusinowski - przewodnik miejski-Łódź, przewodnik muzealny Witam serdecznie! Jestem absolwentem Geografii Turyzmu i Hotelarstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Jako licencjonowany przewodnik (nr.leg-21/2006) od wielu lat oprowadzam turystów po Łodzi. Na co dzień pracuję w Muzeum Fabryki. Ponadto jestem autorem przewodnika po Zielonym Kręgu Tradycji i Kultury w Łodzi. Posługuję się biegle językiem angielskim (CAE). Interesuję się judaicami, a... języki: polski, angielski, hiszpański (podstawowy)
Elżbieta Pędziwiatr - przewodnik miejski i terenowy na terenie Łodzi i w... Witam i zapraszam do bawełnianego grodu nad Łódką. Wprawdzie czas bawełnianej hossy skończył się ale dobrze zachowane fabryki i pałace pozwalają poczuć klimat Ziemi Obiecanej. Jestem przewodnikiem miejskim i terenowym oprowadzam po moim mieście pieszo, rowerem, rikszą, trambusem czy seqwey-em, przedszkolaków, młodzież szkolną, studentów 3wieku, grupy zorganizowane i turystów... języki: polski
Bolesław Wojciechowski - Przewodnik Miejski, Pilot Wycieczek, Przewodnik Te... Posiadając uprawnienia licencjonowanego przewodnika miejskiego oprowadzam turystów po moim rodzinnym mieście - Łodzi. Jako przewodnik po województwie łódzkim staram się pokazać piękno "środka" Polski. Posiadam licencję przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym. Jako pilot pracuję głównie - ale nie tylko - z grupami dziecięcymi i młodzieżowymi. Obsługuję wycieczki krajowe ze szcz... języki: polski, rosyjski
Monika Gajek - licencjonowany przewodnik po Łodzi Fabryki i osiedla robotnicze z czerwonej cegły, wille i pałace przemysłowców (w tym ostatnio odnowione Muzeum Pałac Herbsta, gdzie również jestem przewodnikiem), znana na całym świecie szkoła filmowa, pomnik Misia Uszatka z klapniętym uszkiem. I Piotrkowska z oryginalną, XIX- wieczną zabudową. Te miejsca musisz zobaczyć, pokażę Ci fantastyczną Łódź moimi oczami. Z entuzjazmem w... języki: polski