Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Bochnia arrow Kopalnia Soli w Bochni czwartek, 07.11.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kopalnia Soli w Bochni Drukuj Email
Oceny:  / 123 
KiepskiBardzo dobry 
» Kopalnie, sztolnie, Bochnia (58104, 9.9)   
Kopalnia Soli w Bochni32-700 Bochnia, ul. Campi 15, tel. 14 615 24 60, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany www

Kopalinia Soli Bochnia jest najstarszym nieprzerwanie czynnym zakładem przemysłowym w Europie. Jej historia sięga połowy XIII w kiedy to po raz pierwszy w Polsce odkryta została sól kamienna. Obecnie kopalnia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna, dzięki której wycieczka po bocheńskich podziemiach staje się niezwykłą podróżą w czasie od średniowiecza do współczesności. Podczas zwiedzania przewodnikowi w opowiadaniu o historii pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy oraz duch Cystersa - mnicha z którego zakonem wiąże się początek eksploatacji soli kamiennej w Bochni. Za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią.

Z uwagi na lecznicze właściwości mikroklimatu panującego w kopalni działa tutaj Podziemny Ośrodek Leczniczy specjalizujący się leczeniu schorzeń układu oddechowego, astmy oraz alergii. Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia oferuje turnusy lecznicze i rehabilitacyjne oraz wczasy zdrowotne. W komorze Ważyn 250 m pod ziemią organizowane są także noclegi. Można tu także skorzystać z najgłębiej na świecie położonego boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni łączącej poziom IV i VI oraz usług podziemnej restauracji. Z wyjątkowych atrakcji bocheńskiej kopalni soli należy także wymienić kolejkę kursującą ponad 200 m pod ziemią oraz podziemną przeprawę łodziami po zalanym solanką korytarzu znajdującym się 230 m pod ziemią.

Trasy turystyczne

Podziemna ekspozycja multimedialnaPodziemna ekspozycja multimedialna
 / 5 - otwarta (3005, 0.7)
Niezwykła podróż w czasie rozpoczyna się w Bochni, położonej zaledwie 40 km na wschód od Krakowa. Znajdziemy tam najstarszą polską kopalnię soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami, wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Dziś zwiedzanie bocheńskiej kopalni nabrało zupełnie innego wymiaru  solne podziemia, wzbogacone o niespotykaną na skalę światową Podziemną Ekspozycję Multimedialną.

Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch cystersa  mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Ilustracją dla słów przewodnika są materiały filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach. Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Na potrzeby projektu powstał także 17-minutowy film Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego  wybitnego dokumentalistę nominowanego do nagrody Oscara.

Ekspozycja wykorzystuje szereg zabiegów mnemotechnicznych ułatwiających zapamiętanie prezentowanych informacji. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej zapamiętać oraz ukazać ciąg przyczynowo  skutkowy w zakresie rozwoju techniki i czynników geopolitycznych, wpływających na zmiany w kopalni. Chronologia dodatkowo wzmocniona jest obecnością na trasie polskich władców, jako symboli konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń.

Zwiedzanie kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się 250 m pod ziemią, gd...

Komentarze

1. Dodane przez aga, w dniu - 31-12-2008 08:54
idę w tym roku na bal sylwestrowy do kopalni :zzz ciekawe jak będzie :?
2. Dodane przez magda, w dniu - 11-01-2009 19:43
polecam przejażdżkę kolejką i zjeżdzalnię na końcu trasy :)
3. Dodane przez anka, w dniu - 14-04-2009 16:02
chciałam dzieciom pokazać kopalnię. myślałam o wieliczce, ale sama byłam tam bardzo dawno, i wspomnienie długiej trasy nie zachęcało mnie do ponownego odwiedzenia tego miejsca. po lekturze komentarzy pomyślałam, że może przy okazji sama zobaczę coś nowego. zdecydowaliśmy się na wyprawę do bochni i chyba wszyscy nie żałujemy, (chociaż dzieci nie mają porówna). Może kiedyś wybierzemy sie do wieliczki, o ile dzieci nie pojadą tam ze szkołą.
4. Dodane przez , w dniu - 04-05-2009 11:55
na tej zjeżdzalni noge sobie starłem :(
5. Dodane przez J.A.R, w dniu - 02-12-2009 15:00
Bardzo ciekawe miejsce, obfitujące w wyszukane atrakcje (zjazd na zjeżdżalni, przejażdżka kolejką, spływ łódką - ten ostatni za dodatkową opłatą). Inspirujące przeżycie zwłaszcza, że przewodnik (usługa wliczona w cenę biletu) jest doskonale przygotowany a jego opowieści zainteresują każdego (bez względu na wiek). Pozostali pracownicy również bardzo mili i pomocni. 
Opłata za fotografowanie jest dodatkowo płatna (choć za zgodą przemiłych pracowników można cyknąć kilka bezpłatnych zdjęć a nawet dostać na pamiątkę solnego kalafiora ). 
Jeśli jeszcze czujesz niedosyt możesz spędzić noc w kopalni, zjeść posiłek pod ziemią, czy wybrać się na imprezę - oferta kopalni w tym względzie (za dodatkową opłatą) jest bardzo szeroka.
6. Dodane przez Renia, w dniu - 31-03-2011 13:33
My dzis wrócilismy z nocy w kopalni wszystko było ok podobało nam sie ....a było nas około 150 osób .....tylko wróciłam z bólem gardła .....ten jod jednak tam działa
7. Dodane przez Barbara, w dniu - 01-09-2012 16:59
Jeżeli masz w planie zwiedzanie kopalń soli w Bochni i w Wieliczce, to zacznij od Bochni. Unikniesz wtedy rozczarowania. Zwiedzanie kopalni w Bochni + spływ łodzią trwa 3,5 godz. Faktycznie ten czas możnaby skrócić do 1 godz. Tyle trwałoby oglądanie narzędzi, malowideł, urządzeń górniczych, wraz z elementami ekspozycji multimedialnej, które rzeczywiście prezentują rozwój techniki górniczej, tej XIII w kopalni, a zostały niepotrzebnie rozmieszczone miedzy szybami Sutoris i Campi, na kilkukilometrowej trasie. Ponadto płynie się drewnianym korytem po 70 cm solance, trwa to 10 min, zdarzają się awarie windy, a tłum turystów z dziećmi, wózkami tłoczy się do wyjazdu w górę. Po zakończeniu zwiedzania trzeba w rócic do miejsca zjazdu windą czyli znowu 1,5 km ponownego przejścia przez te same chodniki, tyle,ze pod górę. Polecam dla wprawionych w szybkim chodzie.
8. Dodane przez Maryśka, w dniu - 12-02-2013 06:31
Rewelacyjna wyprawa bez porównania z nudną Wieliczką, dzieci były zachwycone zabawą, duchem, mówicąmi postaciami i innymi. 3h trasa to akurat dla nas i bez kilku godzin stania w kolejce do kasy, jak nam się przytrafiło w zeszłym roku w Wieliczce. Na górze jest skansen z domami rolników, a wewnątrz w każdym są osoby przebrane za zielarkę, garncarkę, kowala i fantastycznie opawiadają, ale to kolejna godzina. Dzici postanowiły tam wróci latem na półkolonie.
9. Dodane przez Kacper, w dniu - 07-07-2013 21:05
trochę to dziwne, ale jeśli kopalnia ma status muzeum, to od 2010 roku pobieranie opłat za fotografowanie (w muzeach) jest bezprawne

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż