97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11, tel. 44 723 00 03, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Skansen Rzeki Pilicy powstał w 2000 roku. Jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony wraz z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy. Wnętrze budynku zajmuje ekspozycja poświęcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy. Szczególną atrakcję stanowią wykonane z niezwykłą precyzją przez Jerzego Sosnowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego makiety młynów wodnych oraz mostów. Obok skansenowego młyna w stylowej galerii zostało zgromadzonych ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce.
Pilickie militaria zostały zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Prezentowane w nim eksponaty w większości zostały wydobyte z rzeki, a pozostała część pochodzi z terenów nadpilickich. Najcenniejszym i jednocześnie cieszącym się największym zainteresowaniem eksponatem jest eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8.
Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy / 1 - otwarta(2310, 0.61) Najważniejszym eksponatem działu jest młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) nad rzeką Luciążą, lewym dopływem Pilicy. Młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis'a został zbudowany w 1925 roku. Część urządzeń pochodzi z XIX wieku. Budynek ten stał pierwotnie na terenach przeznaczonych pod zbiornik retencyjny "Cieszanowice". Działania zmierzające do uratowania obiektu podjął początkowo Zespół Nadpilicznych Park...
Oś rzeki Pilicy / 3 - otwarta(3112, 0.83) Najcenniejszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest barka rzeczna typu "Szczupak" z początku XX wieku zbudowana w stoczni A. Wojan w Gdańsku. Łódź została skonstruowana ze stalowych blach łączonych nitami. Jej długość wynosi 17 metrów, a szerokość 2,7 metra. Barka została przywieziona na Pilicę z Warszawy w końcu lat 50. ubiegłego wieku. Wykorzystywano ją do transportu faszyny, kamieni i piasku podczas dokonywanej wówczas regulacji tomaszowskiego odci...
Pamiątki po dawnej Spale / 1 - otwarta(1650, 0.44) W dziale poświęconym tej miejscowości znajduje się niewielki budynek dawnej carskiej toalety przywieziony do Skansenu Rzeki Pilicy w całości i tutaj pieczołowicie wyremontowany. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i służył Mikołajowi II oraz jego świcie. Wewnątrz można obejrzeć unikatowe zdjęcia z czasów, kiedy Spała była myśliwską rezydencją rosyjskich carów, a także portret Mikołaja II oraz jego małżonki - Aleksandry Fiodorownej.
Pilickie Verdun. Grudzień 1915 - maj 1915 / 2 - otwarta(2108, 0.56) Wystawa upamiętnia ciężkie walki pozycyjne mające miejsce na odcinku Pilicy pomiędzy Inowłodzem a Nowym Miastem. Prezentowanych jest na niej wiele unikatowych, archiwalnych dokumentów i zdjęć, a także autentycznych pamiątek z I wojny światowej, znajdowanych do tej pory na nadpilickich pobojowiskach. Szczególnie cennym świadkiem historii jest autentyczny album fotograficzny, należący niegdyś do oficera armii rosyjskiej.
1. Dodane przez spontanicznepodroze, w dniu - 26-04-2013 08:47 Byłam w Skansenie w zeszłym roku. Bardzo urokliwe miejsce, tym bardziej, że nieopodal znajduje się Rezerwat "Niebieskie Źródła". skansen jest pierwszym w Polsce muzeum na świeżym powietrzu poświęconym rzece, który podlega bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.