Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Dwory i pałace arrow Dwór w Stryszowie czwartek, 13.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dwór w Stryszowie Drukuj Email
Oceny:  / 10 
KiepskiBardzo dobry 
» Dwory i pałace, Wadowice (17446, 3.1)   
Dwór w Stryszowie34-146 Stryszów 508, tel. 33 879 74 89, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Stryszowski dwór położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku. Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" oraz organizowane są wystawy czasowe. Wystawa "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" obrazuje typowe wnętrza z ubiegłego stulecia. Jest ilustracją przemian jakie nastąpiły w wieku XIX w wyglądzie dworskich pomieszczeń mieszkalnych. Odzwierciedla również ewolucje obyczajów i kultury ziemiaństwa. Wnętrza zostały zaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu.

Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia.Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX - wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.

Wystawa stała

Wnętrza dworu polskiego w wieku XIXWnętrza dworu polskiego w wieku XIX
 / 2 - otwarta (4889, 0.99)
Wystawa jest prezentacją typowych wnętrz wiejskiej ziemiańskiej rezydencji z XIX w. Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wnętrza zostały zaaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia.Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX-wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.

Najbardziej reprezentacyjnym pokojem był salon. W nim kwitło życie towarzyskie i kulturalne dworu. Tutaj podejmowano gości i odbywały się uroczystości. Wystrój i umeblowanie salonu były więc najokazalsze. Znajdowały się tu przeważnie następujące meble: kanapa, duży stół, fotele, krzesła, serwantki, stolik do gier towarzyskich. W większości dworów stał również fortepian lub pianino. Nie szczędzono również pieniędzy na dywany, lustra, obrazy, świeczniki, makaty i kilimy.

Ważnym pomieszczeniem dworskim była także jadalnia. Wyposażona w wielki stół, kilkanaście krzeseł, okazały kredens, stojący zegar i pomocnicze meble. Królestwem dziedzica majątku był gabinet. Tu zapadały decyzje dotyczące spraw administracyjnych majątku, przechowywano księgi rachunkowe i inne dokumenty.

Umeblowanie gabinetu tworzyły biurko lub sekretera, krzesła, fotele, stół, biblioteka. Na ścianach zazwyczaj wisiały obrazy o tematyce wojennej oraz trofea myśliwskie i broń.

Część dworu przeznaczona dla państwa stanowiła sypialnia. Na wyposażenie sypialni składały się: łóżka, szafy, komody, w których trzymano odzież. bieliznę i pościel; ponadto parawany, klęczniki, szafki, ołtarzyk domowy. Ściany zdobiły obrazy o tematyce religijnej. Inne pomieszczenia we dworze wyposażano już o wi...

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Janusz JędrygasJanusz Jędrygas - Przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, pilot ...
Usługi przewodnickie: Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Beskidy, Pieniny, Tatry, Słowacja, licencje parków narodowych: Tatry, Babia Góra, Pieniny, Ojców, kompleksowa organizacja imprez. Autor przewodników turystcznych, artykułów prasowych, redaktor naczelny Kwartalnika W górach zaprasza.
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż