Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Warszawa arrow Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego środa, 24.02.2021. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego Drukuj Email
Oceny:  / 63 
KiepskiBardzo dobry 
» Techniczne, Warszawa (14484, 3.3)   
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego 05-800 Pruszków, pl. Jana Pawła II 2, tel. 22 758 72 66, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. Powstało w połowie 1975 roku. Jego założenie wiąże się z odkryciem na Mazowszu Zachodnim (rejon Pruszkowa, Błonia, Milanówka) centrum metalurgii żelaza, które istniało w okresie wpływów rzymskich (I w. p.n.e. - IV w. n.e.) i było drugim co do wielkości ośrodkiem produkcji żelaza na terenie Europy barbarzyńskiej. Muzeum gromadzi, inwentaryzuje i opracowuje naukowo zabytki archeologiczne z zakresu pradziejów Mazowsza Zachodniego ze szczególnym uwzględnieniem mazowieckiego ośrodka metalurgii żelaza z okresu wpływów rzymskich. Muzeum gromadzi zbiory ikonograficzne z zakresu historii miasta Pruszkowa, prowadzi badania nad historią i procesami urbanizacyjnymi miast Zachodniego Mazowsza na przełomie XIX i XX wieku.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność dnia 1 czerwca 1975 roku. Instytucja ta powstała w konsekwencji jednego z najbardziej znaczących odkryć w historii polskiej powojennej archeologii. Prowadzone w latach 1968-75, przez grupę archeologów badania powierzchniowe przyniosły odkrycie funkcjonującego na przełomie er ośrodka metalurgii żelaza.

Wystawy stałe

Czas żelazaCzas żelaza
 / 38 - otwarta (1875, 0.5)
Wystawa rekonstruuje pradziejową rzeczywistość, opowiada o procesie wytopu żelaza przez pryzmat człowieka, a nie techniki. Na panoramach, stanowiących ważną część ekspozycji, widać obraz Mazowsza sprzed 2000 lat, mieszkańców jednej ze starożytnych osad, pochylonych nad codziennymi obowiązkami. Ludzie ci są całkowicie nieświadomi faktu, iż świat, którego stanowią istotną część, stoi u progu wielkich wydarzeń historycznych. W ekspozycji prezentowane są oryginalne zabytki pochodzące z wykopalisk.

Zgromadzonym w gablotach przedmiotom towarzyszą: dokumentacja wykonana na wykopaliskach, poglądowe mapy pokazujące zasięg ośrodka, rozplanowanie osad produkcyjnych oraz zdjęcia archeologa podczas pracy.

Współczesna archeologia, podobnie jak wiele innych dziedzin nauki, poszukuje nowych, bardziej efektownych sposobów prezentacji wyników swoich badań. Mamy świadomość faktu, iż wiedza jaką pozyskujemy, powinna być użyteczna nie tylko dla wąskiego grona specjalistów, ale przede wszystkim służyć ogółowi. W tym miejscu pojawia się pytanie, w jaki sposób najlepiej przekazywać zdobyte informacje?

Pomysłów jest wiele, jednak jedną z bardziej skutecznych metod jest prezentacja w formie wystawy. Ten pozornie prosty system popularyzacji wymaga jednak wielu skomplikowanych zabiegów, pozwalających na przejście od suchej informacji do atrakcyjnej wizualizacji opracowywanego tematu. Przykładem prostej, a zarazem skutecznej aranżacji przestrzeni dla potrzeb archeologii, jest stała ekspozycja, prezentowana w pruszkowskiej placówce.

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Jolanta CichockaJolanta Cichocka - Przewodnik miejski- numer licencji 1451
Licencjonowany przewodnik po Warszawie. Zapraszam do wspólnego odkrywania Warszawy, jej niezwykłej historii, pięknej i tragicznej. Miejsc, które wpisały się na trwale w historię miasta i kraju. Miejsc opisanych i namalowanych. Poznania ducha opiekuńczego miasta, który przyciąga co roku tysiące ciekawych - Genius Loci Warszawy.
języki: polski
Basia KotarbaBasia Kotarba - przewodnik po Warszawie, pilot
Ciekawe zwiedzanie Warszawy: www.warszawskiegrymiejskie.pl Oprowadzam grupy turystyczne, szkolne, biznesowe i osoby indywidualne. Dla szkół przeprowadzam interaktywne programy. Potrzebujesz czegoś więcej, przygody w mieście? Organizuję pasjonujące gry miejskie dla szkół, organizacji, firm, biur podróży oraz osób prywatnych. Wystawiam rachunki. DZIAŁAMY OD 2009 ROKU. Z...
języki: polski, angielski
Paweł ŁuczyńskiPaweł Łuczyński - licencjonowany przewodnik po Warszawie, pilot wyci...
Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Warszawie oraz pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych z wieloletnim doświadczeniem. Z chęcią oprowadzę grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne po stolicy, bez względu na ich wiek - dla każdego dopasuję odpowiedni program wycieczki. Mogę też zorganizować wyjazd - od przejazdu przez zakwaterowanie i pobyt - moja firma je...
języki: polski
Adam PieniazkiewiczAdam Pieniazkiewicz - Przewodnik miejski po Warszawie, pilot wycieczek
Jestem licencjonowanym przewodnikiem po m.st.Warszawie i pilotem wycieczek - języki: polski i angielski. Posiadam 15-letnie doświadczenie w oprowadzaniu zorganizowanych grup i turystów indywidualnych. Specjalizuję się również w obsłudze gości z Izraela. Posiadam własny transport - samochód osobowy.
języki: polski, angielski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: www.zgapa.pl

 


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż