Atrakcją tego miejsca jest Muzeum Latarnictwa znajdujące się w latarni. Można tam zobaczyć ekspozycję prezentującą ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wśród innych eksponatów obrotowy stół z soczewką Fresnela, który był źródłem światła w latarni Stilo. Latarnia, składa się z dwóch części: pierwszej - murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka, otynkowanego i pomalowanego na piaskowy kolor oraz z drugiej, stojącej na niej - metalowej. Pomalowana jest ona na czerwono aż po laternę i tylko jej daszek jest biały, a kształt jest złożeniem ściętego stożka w dolnej części i stojącego na nim walca. Latarnia ma trzy galerie, z których tylko najniższa jest udostępniona dla zwiedzających. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z 20 reflektorowych żarówek umieszczonych po 10 na dwóch obrotowych panelach.
Wysokość wieży - 33 m (stożkowa wieża z dwiema galeriami; góra czerwona, dół biały), wysokość światła ponad wodą - 83,2 m, zasięg światła - 26,0 Mm, charakterystyka światła - (białe, błyskowe) światło 0,1 s, przerwa 2,9 s, okres 3,0 s.
1. Dodane przez koen73, w dniu - 24-05-2013 09:40 masakra jedna minuta spóźnienia do kasy i już obsługa jest nie wzruszona. czy tak mamy poznawać dobro naszej kultury. |
Źródła, więcej informacji
|