46-300 Olesno, ul. Jaronia 7, tel. 34 358 24 38, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Muzeum zostało otwarte w 1960 roku. Jako muzeum regionalne placówka zajmuje się gromadzeniem, konserwowaniem i opracowywaniem dóbr kultury materialnej z terenu Ziemi Oleskiej w zakresie archeologii, etnografii i historii. W ramach ekspozycji stałej znalazła się kompletnie urządzona izba oleska. Wystawa "Pradziej Ziemi Oleskiej" prezentują zabytki kultury materialnej z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie regionu. Są to: garnki, misy, czerpaki, kubki, czarki, przedmioty obrzędowe i ozdoby z brązu i żelaza. Wystawa "Narodziny Miasta" - prezentuje najstarszy tekst źródłowy o Oleśnie z 1226r., etymologię nazwy "Olesno" i "Rosenberg", przynależność polityczną Olesna w średniowieczu, kopię płyty nagrobnej legendarnego założyciela miasta księcia Henryka Brodatego. Ekspozycja "Olesno w Czasach Nowożytnych" przedstawia przynależność polityczną miasta od XVI-XIX w., wydarzenia z okresu wojny trzydziestoletniej, powstanie oleskiego bractwa kurkowego, historię dżumy z 1708 r. i wotywnego kościółka św. Rocha.
W Muzeum znajduje się również Izba Leśno-Łowiecka, zorganizowana przez Nadleśnictwo Olesno. Eksponowane są spreparowane zwierzęta, szyszki, pędy drzew, siewki drzew oraz eksponaty związane z pracą leśnika.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Anna Pilawska - Przewodnik terenowy po woj. opolskim, przewodnik p... Anna Pilawska Od wielu lat jestem przewodnikiem terenowym po Województwie Opolskim i pilotem wycieczek, oraz przewodnikiem miejskim po Pradze (licencja czeska). Oprowadzam turystów indywidualnych i grupy zorganizowane. Szczególnie polecam turystom Nysę, nazywaną Śląskim Rzymem - miasto błogosławionej Marii Merkert, wybitnego śląskiego romantyka Josepha von Eichendorffa i noblisty Konrada Emila Blocha. Oprowadzę i ciekawie opowiem o Głuchołazach, Otmucho... języki: Jezyk oprowadzania: czeski |
Źródła, więcej informacji
Tekst: Strona internetowa muzeum |