Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Konin arrow Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku sobota, 06.03.2021. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku Drukuj Email
Oceny:  / 16 
KiepskiBardzo dobry 
» Rzemiosła, Konin (13288, 3.09)   
Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku
Fot. Katarzyna
62-700 Turek, Plac Wojska Polskiego 1, tel. 63 278 41 60, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w zabytkowym ratuszu z II połowy XIX wieku. W Muzeum zorganizowano trzy wystawy stałe: "Historia tkactwa i włókiennictwa na ziemi turkowskiej" - można na niej podziwiać proporzec Zgromadzenia Tkaczy (1828), lady tkackie (1860), puchar cechowy (1866), księgi cechowe (1828 - 1927), Sztandar Zgromadzenia Tkaczy (1891), archiwalne fotografie założonej w 1908 roku przez Friedricha Műllera pierwszej fabryki włókienniczej; "Cmentarzysko łużyckie" - wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej, popielnice, bogaty zbiór naczyń - tzw. przystawek w postaci mis, kubków, czerpaków i dzbanków; "Zwierzęta czwartorzędu" - jedną z sal muzeum wypełnia wystawa archeologiczna, na którą składają się kości zwierząt czwartorzędowych. Eksponaty te zostały pozyskane dzięki Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”, która podczas prac eksploatacyjnych natrafia na te znaleziska.

Poza pozostałościami mamucimi na ekspozycji archeologicznej poświęconej zwierzętom okresu lodowcowego prezentowana jest także znakomicie zachowana czaszka nosorożca włochatego, oraz fragment drugiej innego osobnika. Po niżej znajdują się trzy fragmenty czaszki żubra kopalnego z dobrze zachowanymi możdzeniami.

Wystawy stałe

Cmentarzysko łużyckieCmentarzysko łużyckie
 / 0 - otwarta (1593, 0.42)
Udostępniona ekspozycja archeologiczna przedstawia efekty wykopalisk przeprowadzonych wspólnie przez muzea w Turku i Koninie mających miejsce we wsi Gąsin oddalonej o kilka kilometrów od Turku. Wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej (Halsztat D) Przeprowadzone badania ukazały dość dobrze zachowane cmentarzysko, z widocznie zarysowanymi grobami. Na wystawie można zauważyć dużą różnorodność popielnic, jak i bardzo bogaty zbiór naczyń.
Historia tkactwa i włókiennictwa na ziemi turkowskiejHistoria tkactwa i włókiennictwa na ziemi turkowskiej
 / 1 - otwarta (2107, 0.56)
Dzięki napływowi tkaczy z Czech i Saksonii miasto zaczęło szybko się rozrastać. Wyraz temu dają statystyki, które podają, iż w latach 1820 - 1830 liczba mieszkańców Turku wzrosła w sposób radykalny z 784 do 2032 osób. Ważnym wydarzeniem dla turkowskich tkaczy był rok 1828, w którym został powołany Cech Tkaczy. Rok 1830 kończył pierwszy etap rozwoju turkowskiego tkactwa. Do tego czasu do miasta przybyła znaczna grupa osadników, którzy otrzymali działki na których pobudowali swoje domostwa.
Zwierzęta czwartorzęduZwierzęta czwartorzędu
 / 3 - otwarta (2359, 0.63)
Jedną z sal muzeum wypełnia wystawa archeologiczna, na którą składają się kości zwierząt czwartorzędowych. Eksponaty te zostały pozyskane dzięki Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów", która podczas prac eksploatacyjnych natrafia na te znaleziska. Na zaaranżowanej wystawie można podziwiać dobrze zachowane kości mamuta, w szczególności duży zbiór ciosów mamucich pochodzących od kilku osobników o zróżnicowanym wieku, o czym świadczyć mogą rozmiary ciosów.

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
Mój Turek - Pracownia tkaczy   (1809)

Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: Katarzyna, Picasa

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż