33-370 Muszyna, ul. Antoniego Kity 26, tel. 18 471 41 40, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www
Muzeum zostało otwarte w 1958 roku, mieści się w zabytkowym budynku dawnego zajazdu, wchodzącego w skład podzamkowego zespołu dworskiego. Zespół budynków - dwór starostów, kordegarda, karczma i zajazd - powstawały od XVI do XVII w. Zbiory zgromadzone w Muzeum Regionalnym PTTK w Muszynie liczą ok. 2300 muzealiów z dziedziny archeologii, etnografii, historii i sztuki. Pochodzą przede wszystkim z zakupów, z wykopalisk z terenu ruin zamku w Muszynie, częściowo są darem miejscowego społeczeństwa. Ekspozycja stała składa się z trzech działów: etnograficzny, historyczno-archeologiczny i sztuki, zajmujących 5 pomieszczeń o łącznej powierzchni ok. 300 m2. Z zabytków etnografii do najstarszych należą dwie skrzynie: biskupi sepet podróżny z XVI w. oraz skrzynia z przełomu XVII i XVIII w., należąca do cechu krawców. Najcenniejszymi zabytkami są: rzadki typ tokarki ręcznej liczący ok. 100 lat oraz oryginalny dokument spisany na pergaminie dotyczący cechów miasta Tylicza, z 1725 r.
Wśród zabytków z dziedziny sztuki są tu pamiątki po Nikiforze - łemkowskim malarzu ludowym pochodzącym z Krynicy, współczesna twórczość ludowa - rzeźby, akwarele, naczynia gliniane miejscowych artystów. Muzeum organizuje również wystawy czasowe, wieczorki literackie, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Wiesław PIPREK - Przewodnik Tatrzański II klasy i Beskidzki I klasy... Posiadam uprawnienia państwowe przewodnika beskidzkiego I klasy, przewodnika tatrzańskiego II klasy, oraz przewodnika terenowego na woj. małopolskie i śląskie. Licencje Parków Narodowych: Tatrzańskiewgo, Pienińskiego, Babiogórskiego i Gorczańskiego. Posiadam uprawnienia instruktora przewodnictwa, oraz instruktora ochrony przyrody PTTK. Jestem wyróżniony odznaką honorową "Zasłuż... języki: polski |
Źródła, więcej informacji
Tekst: Strona internetowa muzeum |