30-547 Kraków, Plac Bohaterów Getta 18, tel. 12 656 56 25 , godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Apteka Pod Orłem liczy sobie ponad sto lat. Pierwszym jej właścicielem był Józef Pankiewicz, a po nim jego syn Tadeusz. Gdy w marcu 1941 r. Niemcy utworzyli w Podgórzu getto dla krakowskich Żydów, apteka Pankiewicza była jedyną, która znalazła się w jego obrębie, a jej właściciel jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. W ekspozycji zaakcentowano historyczność miejsca, które znalazło się w samym centrum krakowskiego getta. Jest zaaranżowany fragment starej apteki, w miejscu, gdzie rzeczywiście się znajdowała. Ekspozycja obejmuje czas zagłady; zbudowana z fotografii, dokumentów, planów i eksponatów muzealnych. Dopełnieniem są krótkie filmy archiwalne na temat życia społeczności żydowskiej w międzywojennym Krakowie, w getcie i obozie koncentracyjnym w Płaszowie.
Jeden z filmów zatytułowany "Życie Żydów w Krakowie" nakręcono przed wybuchem wojny, drugi "Przesiedlenie do getta krakowskiego" nakręcony został na potrzeby niemieckiej propagandy. Dostępny jest również dział multimedialny w języku angielskim i polskim: archiwa zawierające zarówno zdjęcia jak i dokumenty z okresu wojny, historię apteki, biografię Tadeusz Pankiewicza i elektroniczną księgę gości.
Apteka w getcie krakowskim / 2 - otwarta(1792, 0.47) W ekspozycji zaakcentowano historyczność miejsca, które znalazło się w samym centrum krakowskiego getta. Jest zaaranżowany fragment starej apteki, tam, gdzie się rzeczywiście znajdowała. Ekspozycja obejmuje czas zagłady; zbudowana z fotografii, dokumentów, planów i eksponatów muzealnych. Dopełnieniem są krótkie filmy archiwalne na temat życia społeczności żydowskiej w międzywojennym Krakowie, w getcie i obozie koncentracyjnym w Płaszowie.
Jeden z filmów zatytułowany "Życie Żydów w Krakowie" nakręcono przed wybuchem wojny, drugi "Przesiedlenie do getta krakowskiego" nakręcony został na potrzeby niemieckiej propagandy.
Dostępny jest również dział multimedialny w języku angielskim i polskim: archiwa zawierające zarówno zdjęcia jak i dokumenty z okresu wojny, historię apteki, biografię Tadeusz Pankiewicza i elektroniczną księgę gości.
Po zarządzeniu o utworzeniu getta na krakowskim Podgórzu, Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia tej dzielnicy. Tadeusz Pankiewicz, nie opuścił swojej apteki i nie przyjął oferowanej w zamian apteki żydowskiego właściciela w mieście, poza murami getta. Apteka była nie tylko miejscem pomocy medycznej. Dla mieszkańców getta odgrywała istotną rolę jako miejsce spotkań i wymiany informacji. Była punktem kontaktowym ze światem zewnętrznym, oazą normalności w nieludzkich warunkach, kryjówką dla uciekających. Stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie.
Ponadto polecamy biograficzny film Bernarda Offena Trylogia ocalonego z krakowskiego getta i pięciu hitllerowskich obozów. Bezpłatne pokazy filmu w "Aptece pod orłem" w soboty i niedziele, godz. 11.00. Pokazy w innych terminach - do uzgodnienia.
1. Dodane przez J.A.R, w dniu - 02-12-2009 13:26 Polecam odwiedzić w poniedziałki (wstęp wolny), wtedy nie będzie się żałowało wydanych pieniędzy gdyż niestety prezentowane zbiory nie mają odzwierciedlenia w cenie. Ilość eksponatów jest niewielka, dość luźno związana z miejscem, do którego powinny się odnosić zbiory, całość ekspozycji sprawia wrażenie chaotycznej i nieprzemyślanej. Dodatkowym minusem jest wygórowana opłata za fotografowanie, kserokopię zdjęć, audioprzewodnik, publikacje (które na terenie miasta można znaleźć w o wiele niższej cenie). Nie zachęcają też pracownicy, nie wykazują inicjatywy i raczej trudno jest się od nich czegoś dowiedzieć. Muzeum z serii "raz zobaczyć i powiedzieć, że byłem".
2. Dodane przez michal, w dniu - 15-07-2012 21:19 polecam. miejsce szczególne. uważam że zbiory bogate, zdjęcia, opisy, multimedia. będąc tam masz w świadomości wyjątkowość miejsca. czujesz to całym sobą. muzeum małe, ale emocje bardzo silne.
Dorota Kluska - przewodnik miejski po Krakowie, Zamek Królewski na... Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Krakowie, mieście, które stało się dla mnie inspiracją do odkrywania i pogłębiania zainteresowań sztuką, historią i architekturą ... Znam Kraków, jak przysłowiową ''własną kieszeń'', jestem przekonana, że z moją pomocą, również Państwo poczują jego niezwykły urok. Z przyjemnością przygotuję ''szyty na miarę'' program pobytu wraz... języki: polski, angielski
Radosława Małgorz. Krz... - legitymacja przewodnicka Nr Pn/190/2000 Jestem doświadczonym przewodnikiem miejskim i miłośnikiem Krakowa.Turystom proponuję następujące trasy: Wawel, Droga Królewska, Kazimierz, Szlakiem Wielkich Polaków, Szlak Papieski,Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach,Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowice, Szlakiem Legend Krakowskich, trasy na życzenie. Pomagam w ułożeniu p... języki: polski, niemiecki, rosyjski
Cecylia Miska - licencjonowany przewodnik miejski po KRK oprowadzę i wtajemniczę zwiedzającego w niezwykle interesujące wnętrza i życie "Mistrza pędzla" w jego Domu/kamienicy-Muz. przy ul. Floriańskiej oraz w jego Dworku-Muz. w Krakowie-Krzesławicach. Również możemy odwiedzić Mistrza Jana na Cm. Rakowickim. języki: j.polski
Ewa Gawryła - przewodnik w Krakowie, po Wawelu, OPN i pilot wyci... Witam! Zapraszam do zwiedzania ze mną miasta Krakowa wraz ze Wzgórzem Wawelskim, Kazimierzem (część chrześcijańska i żydowska), Podgórzem (obszar byłego getta) i Nową Hutą. W czasie każdej z tych wędrówek możemy zwiedzić kościoły, synagogi i muzea (np. Zamek i Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki i Kościół na Skałce, Starą Synagogę lub Synagogę Remuh, Sukiennice, Barbakan i wie... języki: polski, angielski