Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Kraków arrow Stara Synagoga piątek, 13.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Stara Synagoga Drukuj Email
Oceny:  / 13 
KiepskiBardzo dobry 
» Sakralne, Kraków (24135, 4.27)   
Stara Synagoga, Kraków31-053 Kraków, ul. Szeroka 24, tel. 12 422 09 62, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Stara Synagoga jest najstarszą z synagog zachowanych w Polsce. Wzniesiona została w XV w. na wzór gotyckich synagog niemieckich i czeskich. W 1570 r. została przebudowana przez włoskiego budowniczego Mateusza Gucciego, który nadał jej renesansową formę, zachował jednak poprzedni, dwunawowy plan budowli i odtworzył jej krzyżowo-żebrowe sklepienie. W drugiej połowie XVI w. i w pierwszej połowie XVII w. do Synagogi dostawiono kolejno przedsionek, dwie modlitewnie dla kobiet i dom zarządu Gminy. Całość zabudowań tworzyła centrum religijno-administracyjne gminy żydowskiej na Kazimierzu. W 1941 r., w okresie tworzenia przez Niemców getta w Krakowie, przejęta została przez niemiecki Urząd Powierniczy (Treuhandstelle) i użytkowana jako magazyn. Jej wyposażenie uległo zniszczeniu. W latach 1956–1959 została odrestaurowana. Najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików eksponowane są na stałej wystawie w Starej Synagodze.

Wystawa w głównej sali modlitewnej jest poświęcona synagodze i najważniejszym świętom religijnego kalendarza żydowskiego, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach. W synagodze najważniejszym obiektem kultu jest pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego – Tory. W czynnych synagogach zwoje Tory są przechowywane w Arce umieszczonej na wschodniej ścianie synagogi. W dawnej południowej sali kobiet znajduje się wystawa dotycząca życia rodzinnego i prywatnego. Znajdują się tam eksponaty związane z przestrzeganiem tradycyjnych przepisów żywieniowych w domu żydowskim, modlitwą codzienną i cyklem życia jednostki od narodzin po śmierć.

Wystawy stałe

Sala głównaSala główna
 / 1 - otwarta (1963, 0.38)
Wystawa w głównej sali modlitewnej jest poświęcona synagodze i najważniejszym świętom religijnego kalendarza żydowskiego, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach. W synagodze najważniejszym obiektem kultu jest pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego - Tory. W czynnych synagogach zwoje Tory są przechowywane w Arce umieszczonej na wschodniej ścianie synagogi. Na wystawie można zobaczyć haftowane zasłony Arki i ozdoby, którymi dekorowane są zwoje Tory.

Znaczna część wystawy w tej sali poświęcona jest przedstawieniu cyklu najważniejszych świąt żydowskiego kalendarza i prezentacji tradycyjnego stroju męskiego i kobiecego. Znajdują się tam przedmioty rzemiosła artystycznego, obrazy i reprodukcje fotografii i kart pocztowych, stanowiące ilustracje pokazywanych tradycji i zwyczajów.

Można więc zobaczyć m.in. kasetki do przechowywania etrogu przynoszonego do bożnicy podczas Święta Namiotów, chanukowe świeczniki i lampki oliwne, oprawki na...
Sala południowaSala południowa
 / 0 - otwarta (1816, 0.35)
W dawnej południowej sali kobiet znajduje się wystawa dotycząca życia rodzinnego i prywatnego. Znajdują się tam eksponaty związane z przestrzeganiem tradycyjnych przepisów żywieniowych w domu żydowskim, modlitwą codzienną i cyklem życia jednostki od narodzin po śmierć. Są amulety towarzyszące narodzinom dziecka, nóż obrzezywacza, sceny nauki w domu i w szkółce religijnej, aranżacje i dokumenty odnoszące się do obrzędu ślubnego, życia małżeńskiego i rozwodu.

Wystawy dopełniają eksponaty związane ze zwyczajami pogrzebowymi i zachowywaniem pamięci o zmarłych. Wymienione zagadnienia ilustrują obrazy i fotografie. Każdemu z nich towarzyszy także opis, w wyczerpujący sposób objaśniający znaczenie przedstawianej tradycji i eksponowanych zabytków.

Komentarze

1. Dodane przez J.A.R, w dniu - 02-12-2009 14:00
Miejsce to najlepiej zobaczyć w poniedziałek, kiedy wstęp jest bezpłatny. Płacąc 8zł za wstęp można się poczuć nieco rozczarowanym (tym bardziej, że dodatkowo za fotografowanie należy zapłacić 10zł).  
Wnętrze synagogi i skromna ekspozycja w gablotach nie pozwalają zagłębić się w bogatą symbolikę religii i kultury żydowskiej (o historii społecznej narodu i historii samego miejsca nie można się dowiedzieć niczego). Brak atmosfery świątyni (co więcej brak atmosfery muzeum) a można by było zadbać choćby o oprawę muzyczną i więcej, bardziej szczegółowych informacji.
2. Dodane przez Joanna, w dniu - 30-08-2012 22:04
Ale wspólne pisanie Tory jest pomysłem, musisz przyznać, J.A.R., bardzo chwytliwym - mnie się muzeum podobało, akurat trafiłam na wystawę czasową o sporcie - duży plus. Informacji, dla kompletnego laika, uważam że na temat świąt, zwyczajów i obrzędów jest wystarczająco - co za dużo, to nie zdrowo. 8 zł to nie jest wygórowana cena. A z muzyką to rzeczywiście - nic by nie przeszkadzało, gdyby grała. Żydowska muzyka jest piękna!

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
AUT "Palatium"AUT "Palatium" - przewodnik miejski po Krakowie
Zapraszamy do zwiedzania dawnego królewskiego miasta Kazimierza, gdzie przez wieki kultura chrześcijańska i kultura żydowska wzajemnie się przenikały. Spacerując urokliwymi uliczkami, zwiedzając synagogi, kirkuty można zapoznać się z życiem, kulturą i tradycjami żydowskimi. Żydzi w Krakowie to nie tylko "Dzielnica żydowska", ale również getto w Podgórzu, apteka "Pod Orłem", ...
języki: polski, angielski, rosyjski, francuski, niemiecki, włoski,
Bogumiła CzerwińskaBogumiła Czerwińska - Posiadam uprawnienia do oprowadzania po Zamku Król...
Przewodnik po Krakowie zaprasza do współpracy. Grupy zorganizowane i turyści indywidualni.
języki: polski, francuski

 Przewodnicy miejscy
Dominika TyralskaDominika Tyralska - przewodnik po krakowie, pilot wycieczek
Jako licencjonowany Przewodnik Turystyczny Miejski Po Krakowie zapraszam do wspólnego odkrywania tajemnic tego wspaniałego miasta. Zapewniam pomoc przy organizacji pobytu a także wypełniam Państwa wolny czas, proponując zwiedzanie najciekawszych miejsc i obiektów w Krakowie i okolicach. Podążając przygotowanymi przeze mnie trasami turystycznymi zgodzicie się Państwo, że "Kraków...
języki: polski, angielski
Ryszard MatuszewskiRyszard Matuszewski - licencja przewodnika po Krakowie, licencja pilota ...
Jestem doświadczonym licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie z uprawnieniami na Zamek Królewski na Wawelu i Pieskową Skałę. Oprowadzam w języku japońskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim
języki: japoński, angielski, hiszpański, włoski i niemiecki


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Antropologiczne
Kraków - Droga Królewska
Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi
Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji
Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie
Muzeum Paleobotaniczne PAN w Krakowie
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie
Muzeum Benedyktynów w Tyńcu
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż