| Muzeum Diecezjalne w Opolu |
| » Sakralne, Opole (12384, 2.02) | |||
|
Muzeum powstało w 1987r. dzięki inicjatywie ks. biskupa ordynariusza Alfonsa Nossola, było pierwszym wybudowanym od podstaw muzeum w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej. Zadaniem muzeum jest gromadzenie powstałych przed wiekami na terenie Opolszczyzny obiektów sakralnych, ich ochrona, konserwacja i eksponowanie. W dwóch salach eksponowane są najciekawsze pod względem artystycznym i historycznym dzieła sztuki sakralnej. Ekspozycja uwzględnia szaty, księgi, mszały, paramenta; ukazuje dzieła w trakcie prac konserwatorskich. Do najcenniejszych zabytków należą gotyckie figury: "Madonna z Dzieciątkiem", z praskiej szkoły Parlerów, "Krucyfiks" z kręgu Tilmana Riemeschneidera oraz "Pieta" z warsztatu mistrza Wita Stwosza, florencki renesansowy obraz w tondzie "Madonna z Dzieciątkiem i Św. Janem Chrzcicielem" oraz "Adoracja Dzieciątka" ze szkoły Fra Angelico. Eksponowane naczynia liturgiczne wykonane zostały w śląskich warsztatach złotniczych. Na szczególną uwagę zasługują barokowe kielichy, monstrancje i relikwiarze wykonane przez złotników nyskich. W muzeum mieści się również galeria współczesnej sztuki sakralnej, w której organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, fotografii i innych działań plastycznych współczesnych artystów polskich i zagranicznych. W salach muzeum odbywają się koncerty, wieczory poetyckie i przedstawienia teatralne. KomentarzeRelacje ze zwiedzaniaStrony użytkowników
(brak) Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga. Przewodnicy Przewodnicy miejscy
Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie
Źródła, więcej informacjiGrafika, tekst: Strona internetowa muzeum |