 32-047 Ojców 13, tel. 12 389 20 05 w. 208, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Prof. Władysława Szafera zostało utworzone w 1965 r. Mieści się w centrum Ojcowa. Zadaniem Muzeum jest gromadzenie i zabezpieczenie eksponatów przyrodniczych, archeologicznych i historycznych z terenu Parku i okolic oraz udostępnienie części z nich w postaci ekspozycji zwiedzającym Park. Ekspozycja o łącznej powierzchni 200 m2 podzielona jest na cztery działy tematyczne: budowa geologiczna, pradzieje Ojcowa i okolic, fauna OPN (z podziałem na kręgowce i bezkręgowce) oraz flora OPN. Celem wystawy jest prezentacja i wyjaśnienie zagadnień z jakimi można zetknąć się podczas zwiedzania OPN. W budynku Muzeum mieści się pracownia naukowo-badawcza Parku. Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna projekcja filmu w technologii 3D, ukazującego prehistorię i procesy które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa oraz dzisiejszy wygląd Doliny Prądnika.
Główna ekspozycja została podzielona na cztery części: Kras - zagadnienia i eksponaty z zakresu geologii, Jaskinia - można poczuć się, jak w prawdziwej grocie skalnej, zobaczyć przeróżne formy naciekowe, stanowisko archeologów, usłyszeć echo, a przy odrobinie szczęścia na głowę może spaść kropla jaskiniowej wody, Makieta - na ogromnej makiecie w skali 1:2000 odwzorowane są obiekty i skałka widoczne z lotu ptaka. Jest też kącik poświęcony profesorowi Szaferowi, twórcy Parku, Diorama - prezentacja ożywionej przyrody Doliny Prądnika, "multimedialny fotoplastikon" umieszczony jest na antresoli pozwala na zapoznanie się z trójwymiarowymi fotografiami roślin i owadów. Dolna część ekspozycji to diorama ukazująca świat zwierzęcy łąk i lasów Ojcowskiego Parku Narodowego.
Nieopodal Muzeum wznosi się okazały budynek dawnego „Hotelu pod Kazimierzem” pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, mieszczący obecnie ośrodek edukacyjny OPN. Wokół rozciąga się pochodzący również z tego okresu dawny Park Zdrojowy.
Komentarze1. Dodane przez tymon, w dniu - 15-06-2010 05:31 Jestem oburzony zachowaniem kustosza muzeum Szafera w Ojcowie . Straszny \"burak\", ogranicza dzieciom , które zwiedzają muzeum dostęp do ubikacji. Muzeum śliczne i warte polecenia, ale bilety drogie i nie uwzględniają wolnych wstępów dla nauczycieli, którzy przywożą tu po 40-50 uczniów. Sam w ciągu pół godziny wychodził jak udzielny władca na balkonik wyremontowanego muzeum i wypalał 5 papierosów zatruwając powietrze OPN, ( Widziałem osobiście gdzie tu sprawiedliwość !! Zmieńcie tego buraka ! |
2. Dodane przez Adrian Zalas, w dniu - 23-05-2011 08:38 Aktualna ekspozycja przyrodnicza w budynku muzeum Szafera jest kapitalna! Początkowo dzieci jak i dorośli byliśmy sceptycznie nastawieni. Jak za "oglądanie wysuszonych motyli w gablotach" (takie mieliśmy nastawienie przed wejściem do budynku) to ceny wydawały się dość drogie, ale co tam dzieciaki zmęczone, na dworze upał - zaryzykujemy. Wyszliśmy z "wystawy" zachwyceni! Maluchy (5 i 7 lat) uznały tą atrakcję za najciekawszy punkt wycieczki po całym Ojcowskim Parku. Ktoś zrobił naprawdę dobrą robotę. Ekspozycja zrobiona profesjonalnie i tak urozmaicona, że i dziecko i dorosły znajdzie dla siebie coś ciekawego. Wielka szkoda, że nie jest to jakoś bardziej rozreklamowane (np ciekawy graficznie baner reklamowy przed budynkiem) - w niedzielnym szczycie, w okolicy, było na moje oko kilka tysięcy osób, a chętnych na zwiedzanie kilkanaście osób. Co do obsługi ekspozycji to nie mam zastrzeżeń. Bardzo miła i sympatyczna pani z punktu informacyjnego, jak również pani "prowadząca" grupę zwiedzających. Zdecydowanie polecam obejrzenie ekspozycji przyrodniczej ! A. Zalas |
3. Dodane przez Tadeusz, w dniu - 02-10-2012 04:56 Wybieram się - dlaczego nie podano godzin otwarcia?  |
4. Dodane przez Anna, w dniu - 10-07-2014 20:32 Muzeum ma imponujące zbiory, wystawa naprawdę robi wrażenie, dużo informacji, dobrze zaprezentowane i opowiedziane. Ale mam wielkie zastrzeżenie co do zbyt szybkiego tempa zwiedzania, w większości sal czasu wystarcza ledwie na rzucenie okiem na część eksponatów i już trzeba iść dalej. Najbardziej szkoda mi zdjęć, które ogląda się na projektorach 3D - nowoczesny i na pewno bardzo drogi sprzęt, gdzie na obejrzenie 400 przepięknych zdjęć daje się widzom 3 minuty i projektory po prostu są wyłączane!! Wielka szkoda, zwłaszcza że byliśmy z dziećmi, które są żywo zainteresowane przyrodą, prehistorią i mają setki pytań, na które w takim miejscu można znaleźć odpowiedź lub wręcz je pokazać, a których to pytań w tym tempie nie zdążyły nawet zadać... |
5. Dodane przez Aśka, w dniu - 07-08-2014 18:23 Zgadzam się z komentarzem powyżej - jeśli grupa liczy więcej niż 5 osób nie sposób obejrzeć zbiorów w gablotach. Światła gasną i trzeba opuszczać pokój, człowiek ma wrażenie, że jest na wyścigach a nie w muzeum. |
Relacje ze zwiedzania
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy
Przewodnicy miejscy Maria Skrzypulec-Mikulska - przewodnik miejski,muzealny Od wielu lat mam uprawnienia przewodnika miejskiego po Krakowie.Także oprowadzam turystów po Wawelu/ katedra i zamek królewski/ Jestem absolwentką UJ ,przez wiele lat pracowałam jako nauczycielka. Obecnie prowadzę działalność gospodarczą jako przewodnik i pilot wycieczek Ta praca daje mi wiele satysfakcji. języki: polski,niemiecki |
AUT "Palatium" - przewodnik miejski po Krakowie Zapraszamy do zwiedzania dawnego królewskiego miasta Kazimierza, gdzie przez wieki kultura chrześcijańska i kultura żydowska wzajemnie się przenikały. Spacerując urokliwymi uliczkami, zwiedzając synagogi, kirkuty można zapoznać się z życiem, kulturą i tradycjami żydowskimi. Żydzi w Krakowie to nie tylko "Dzielnica żydowska", ale również getto w Podgórzu, apteka "Pod Orłem", ... języki: polski, angielski, rosyjski, francuski, niemiecki, włoski, |
Dominika Floryańska - Licencja przewodnika miejskiego po Krakowie Kraków - miasto kultury, pełne zachwycających średniowiecznych uliczek i pięknych zabytków. Wśród nich Zamek Królewski na Wawelu - jedna z najznamienitszych rezydencji królewskich na świecie. Warto Kraków poznać lepiej: jego historię, legendy, zabytki i anegdoty z życia dawnych i obecnych mieszkańców. Warto Kraków zwiedzać z przewodnikiem. Zapraszam! języki: polski, angielski, niemiecki |
Anna Warzecha - przewodnik miejski krakowski Jestem rodowitą Krakowianką, z wykształcenia historykiem sztuki i filologiem ukraińskim. Po Krakowie oprowadzam od 2001 r. Zapraszam więc do wspólnego odkrywania tajemnic mojego miasta. Razem zobaczymy to, co jest dobrze znane, ale też zajrzymy w miejsca pozostające zazwyczaj poza trasą tradycyjnej wycieczki. Wszystko zaś w miłej, swobodnej atmosferze, a dla młodzieży - zawsze... języki: język polski i ukraiński |
Źródła, więcej informacji
|