Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Warszawa arrow Zamek Królewski w Warszawie poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zamek Królewski w Warszawie Drukuj Email
Oceny:  / 137 
KiepskiBardzo dobry 
» Zamki, Warszawa (32976, 5.59)   
Fot. Andrzej Barabasz
00-277 Warszawa, Plac Zamkowy 4, tel. 22 35 55 170, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Dawna, średniowieczna rezydencja książąt mazowieckich do 1526, następnie siedziba królów polskich do 1795, miejsce obrad Sejmu Rzeczypospolitej od 1569 do 1795 roku, rezydencja monarsza i siedziba sejmu, zburzony przez hitlerowców w 1944, odbudowany w latach 1971-1984. Zwiedzanie Zamku Królewskiego odbywa się jedną trasą, która prowadzi przez Apartament Wielki i Królewski. W skład Apartamentu Wielkiego wchodzi Sala Balowa, będąca niegdyś miejscem dworskich ceremonii, uczt i balów, Sala Rycerska, Sala Tronowa z haftowanymi srebrną nicią orłami i Gabinet Konferencyjny, a w Apartamencie Królewskim obejrzeć można m.in. Garderobę, Sypialnię Króla, Pokój Audiencjonalny Stary i Salę Canaletta. Trasa zwiedzania obejmuje także Nową Izbę Poselską, Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 maja oraz Pokoje Matejkowskie z obrazami słynnego malarza.

Ogród zamkowy rozciąga się między Zamkiem a Wisłą, na stromej skarpie i u jej podnóża, zajmując powierzchnię ok. 2,5 hektara. Powstał w średniowieczu przy Zamku należącym jeszcze do książąt mazowieckich. Wypełniły go fontanny i rzeźby, klatki z ptakami oraz unikatowe okazy roślin.

Galerie

Gabinet NumizmatycznyGabinet Numizmatyczny
 / 70 - otwarta (2304, 0.46)
Gabinet powstał w 1981 r., by kontynuować tradycję Cabinet des Médailles ostatniego króla Polski. Kolekcja monet i medali Stanisława Augusta, licząca ponad 16 000 okazów, po śmierci króla w największej części sprzedana do polskiego Liceum w Krzemieńcu, została skonfiskowana po Powstaniu Listopadowym i zabrana do Kijowa, gdzie znajduje się do dzisiaj w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy. W odbudowanym Zamku nowe zbiory ukierunkowano na tematykę polską i z Polską związaną.
Galeria LanckorońskichGaleria Lanckorońskich
 / 70 - otwarta (3771, 0.76)
Główną atrakcją Galerii Lanckorońskich są dwa obrazy Rembrandta: Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie. Ich autentyczność potwierdził ostatecznie najwybitniejszy znawca twórczości Rembrandta prof. Ernst van de Wetering. W Galerii prezentowane są dzieła podarowane Zamkowi Królewskiemu przez Karolinę Lanckorońską w 1994 r., m.in. prace Davida Teniersa mł., Corneille'a de Lyon i Józefa Grassiego.
Wystawa kobierców wschodnich w pałacu Pod BlachąWystawa kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą
 / 68 - otwarta (2618, 0.53)
Eksponowana w wyremontowanych wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian jest prezentacją części zbioru gromadzącego obecnie ponad sześćset kobierców oraz inne dzieła sztuki orientalnej, a także, przekazany ostatnio testamentem, zespół zabytków europejskiej sztuki zdobniczej. Kolekcję tę stworzyła Teresa Sahakian (1915-2007) - Polka mieszkająca w Brukseli. Zbiory docierały do Zamku Królewskiego partiami, począwszy od od 1989 r.

Komentarze

1. Dodane przez dorcus, w dniu - 09-09-2008 07:38
Ciekawe miejsce. Ogrom pracy i nakładów włożony w zbudowanie zamku robi wrażenie. Świadomość tego, że mury są z lat 70-tych, a wiele z wyposażenia to wierne kopie dodatkowo potęguje podziw. Wizyta z przewodnikiem, ale również można pochodzić samodzielnie. Dla mnie to bardzo ważne, żeby móc indywidulanie przyjżrzeć się raz jeszcze wnętrzom i zgromadzonym w nich eksponatom. Jednolita stylistycznie wystawa wprowadzająca w klimat epoki stanisławowskiej - o to chodzi. Dodatkowo świtne wystawy czasowe. 
Polecam (*****)
2. Dodane przez Tamara, w dniu - 03-07-2013 11:30
Bardzo polecam, z dobrym przewodnikiem. My trafiliśmy na dziewczynę, która znała tyle opowieści i ciekawostek , że dzieciaki słuchały jak zaklęte. Podziw za determinację dla tych, którzy odbudowali zamek, a robi wrażenie. Koniecznie! :) :)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

 Po muzeum oprowadzi przewodnik
Jacek KarwatJacek Karwat - warszawski przewodnik miejski
Jestem licencjonowanym warszawskim przewodnikiem miejskim. Zapraszam wszystkich Państwa do zwiedzania naszej pięknej stolicy w moim towarzystwie. Gwarantuję program dostosowany do wszelkich potrzeb i zainteresowań. Pośredniczę w zagwarantowaniu transportu, wyżywienia, noclegu oraz rezerwacji różnego rodzaju biletów wstępu. Wszelkich informacji udzielam całodobowo telefonicznie.
języki: polski, angielski
Dominik GadomskiDominik Gadomski - przewodnik miejski
Zapraszam do skorzystania z moich usług. Dlaczego warto? * Jestem tubylcem. Urodziłem się w Warszawie i nigdy nie mieszkałem w innym mieście. * Czuję się swobodnie w całym mieście. Mogę oprowadzać również we wnętrzach Zamku Królewskiego i Pałacu w Wilanowie. * Jestem historykiem. Posiadam szeroką, fachową wiedzę na temat mojego miasta. * Nie zanudzam. Nie przeszkadzają mi dzie...
języki: polski
Przemek KrawczyńskiPrzemek Krawczyński - przewodnik miejski po Warszawie, pilot wycieczek
Warszawa to moje miasto. Opowiadam o nim z pasją. Odkrywam jego sekrety. Pokazuję z nowej, nieznanej perspektywy. Prowadzę w miejsca, o których nie piszą w przewodnikach i zabieram w niezwykłą podróż. Jestem pasjonatem historii Warszawy i jej mieszkańców oraz kolekcjonerem miejskich opowieści. Praca przewodnika to dla mnie przyjemność, którą chętnie się dzielę. Posiadam licencj...
języki: angielski
Beata Chabrowska-KondejaBeata Chabrowska-Kondeja - Przewodnik miejski po Warszawie, uprawnienia na Za...
Przewodnik miejski po Warszawie z uprawnieniami na Zamek Królewski i Pałac w Wilanowie. Kompleksowa obsługa grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Zwiedzanie Warszawy, wycieczki tematyczne i specjalistyczne. Członek Zarzadu Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK i Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK. Faktury VAT. Koncesja Organizatora Turystyki Województw...
języki: polski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż