Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Świnoujście czwartek, 02.02.2023. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Świnoujście i okolice

Na mapie • Przewodnicy


Fort Gerharda Drukuj Email
Oceny:  / 43 
» Fortyfikacje, Świnoujście (15997, 3.39)   
Czytaj więcej...
Fot. Radosław Drożdżewski
72-602 Świnoujście ul. Bunkrowa 2, tel. 515 920 993, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Fort wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. W fortowej kolekcji jest kilkaset eksponatów i kilka tysięcy zdjęć i dokumentów, związanych z historią miasta i Twierdzy Świnoujście. Cała ekspozycja przybliża odwiedzającym historię rozwoju świnoujskich fortyfikacji od czasów szwedzkich, aż po lata 70-te XX wieku. Wśród muzealiów są kule szwedzkie, którymi zbombardowano miasto w 1759 roku i wrak niemieckiego transportera, wysadzonego przez Niemców na bałtyckiej plaży w 1945 roku. Mniejsze eksponaty i zdjęcia prezentowane są w odnowionych wnętrzach Reduty. Zardzewiałe znaleziska w półkaponierze, a artyleria na placach. W kolekcji nie brakuje zabytków wyjątkowych i to nie tylko w skali Polski. Do takich należy kompletna kuchnię polowa wz. 1909, wyprodukowana w 1917 roku, czy peryskop do pancernej kopuły 20P7! Co najważniejsze część eksponatów można dotknąć, obejrzeć z bliska i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Czytaj więcej...
 
Latarnia Morska Świnoujście Drukuj Email
Oceny:  / 25 
» Latarnie morskie, Świnoujście (27936, 5.69)   
Czytaj więcej...72-600 Świnoujście, ul. Ku Morzu 1, tel. 91 321 61 03, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Latarnia zbudowana została u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Świnoujściu. Budowa trwała trzy lata, a pierwszy raz zaświeciła światłem białym 1 grudnia 1857 roku. Mająca wysokość 68 m, była ówcześnie godnym podziwu osiągnięciem budowlanym i do dzisiejszych czasów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Latarnia posiada "klasyczną sylwetkę" z wieżą centralnie usytuowaną w stosunku do 3 - kondygnacyjnego budynku. Pomieszczenia techniczne i socjalne latarników, znajdują się w osobnym, niewielkim budynku od strony południowej. Wysokość wieży wynosi 64,8 m n.p.t. (nad poziom terenu), wzniesienie światła 68 m n.p.m. (nad poziom morza). Źródłem światła jest żarówka o mocy 4,2 kW. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim Drukuj Email
Oceny:  / 32 
» Geologiczne, Świnoujście (16353, 3.07)   
Czytaj więcej...
Fot. Master7
72-400 Kamień Pomorski, ul. Słowackiego 1, tel. kom. 607 970 880, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308r.) jedynej z ośmiu ocalałych. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice, a w szczególności Zalew Kamieński, wyspę Chrząszczewską oraz Głaz Królewski, z którym wiąże się ciekawa legenda i od którego wywodzi sie nazwa miasta. Po zalewie można udać się w rejs statkiem do Dziwnowa. Przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. W muzeum wyświetlany jest na bieżąco film pokazujący życie olbrzymich prehistorycznych gadów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Przyrodnicze Drukuj Email
Oceny:  / 19 
» Przyrodnicze, Świnoujście (15232, 2.85)   
Czytaj więcej...72-500 Międzyzdroje, Niepodległości 3a, tel. 91 328 07 37, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Trzon Muzeum Przyrodniczego stanowi 5 sal wystawienniczych. Ekspozycje stałe prezentują piękno i niepowtarzalność przyrody Parku, bogactwo fauny i flory (między innymi ptactwo Wstecznej Delty Świny z największą w polskich muzeach kolekcją samców batalionów w szacie godowej, reprezentatywne dla fauny Wolina ssaki leśne, a także zwierzęta wodnych ekosystemów Parku), budowę geologiczną wyspy oraz bursztyn bałtycki. Wystawa "Przyroda Wolińskiego PN" to realistyczne dioramy, przedstawiające zwierzęta w ich naturalnych środowiskach. Obok muzeum stała ekspozycja pary żywych orłów bielików (symbol Wolińskiego Parku Narodowego).

Czytaj więcej...
 
Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Regionalne, Świnoujście (14580, 2.74)   
Czytaj więcej...72-510 Wolin, ul. Zamkowa 24, tel. 91 326-17-63, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum znajdujące się w rynku Wolina, obok ratusza. Można w nim znaleźć bogactwo eksponatów dotyczących plemienia Wolinian, systemu obronnego miasta, rzemiosła, i wierzeń jego średniowiecznych mieszkańców. Wystawa "Starożytna Wyspa Wolin" prezentuje materiały archeologiczne osadnictwa pradziejowego wyspy Wolin i okolicy, poprzedzającego chronologicznie wczesne średniowiecze. Najstarszym zabytkiem jest późnopaleolityczny harpun z ok. 10.000 p.n.e. należący do łowców reniferów. Wystawa "Śladami wczesnośredniowiecznego Wolina-Winety-Jomsborga" ukazuje dzieje kultury miasta i jego mieszkańców w okresie wczesnośredniowiecznym.
Zgromadzono na niej zabytki archeologiczne z badań wykopaliskowych na terenie Wolina i informacje rekonstruujące rozwój ośrodka miejskiego od VI/VII do XII w., zajęcia, gospodarkę, rzemiosło, handel, wierzenia, obrządek pogrzebowy mieszkańców.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 7
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż