Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Szczecin czwartek, 18.04.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Szczecin i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Przewodnicy


Basteja Drukuj Email
Oceny:  / 3 
» Fortyfikacje, Szczecin (19398, 3.6)   
Czytaj więcej...
Fot. oclahomapl
73-110 Stargard Szczeciński, Park Piastowski 1, tel. 91 578 38 35, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Basteja (niska, przysadzista baszta obronna, bastion, pojawiła się we Włoszech w związku z rozpowszechnieniem sie broni palnej, stosowana do XVI wieku) wzniesiona została na przełomie XV/XVI wieku w związku z przebudową południowego odcinka stargardzkich murów obronnych. Na ścianach zewnętrznych rozmieszczone zostały liczne otwory strzelnicze: kluczowe i szczelinowe. Na górze budowli znajdowała się platforma do ustawiania armat. W XIX wieku basteja przestała spełniać funkcję obronne. Podwyższono ją o jedno piętro i adaptowano na mieszkania, które między innymi zajmowała straż więzienna. W 1945 roku uległa ona zniszczeniu. W 1945 roku basteja została zniszczona i przez kilka dekad stanowiła ruinę.W 1980 roku została odbudowana i przekazana Muzeum. Obecnie w bastei eksponowane są zbiory broni myśliwskiej oraz ekspozycje czasowe. Basteja jest nieczynna do odwołania.

Czytaj więcej...
 
Baszta Morze Czerwone Drukuj Email
Oceny:  / 9 
» Historyczne, Szczecin (18184, 3.38)   
Czytaj więcej...73-110 Stargard Szczeciński, ul. Warowna, tel. 91 578 38 35, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Najokazalsza baszta miejska w Polsce. Powstała w końcu XV wieku. Przyziemie w rzucie kwadratowym, wyżej cylindryczna część środkowa dekorowana cegłą "zendrówką" w układy rombów. W 1869 roku przekuto w baszcie przejście dla pieszych. Jej wysokość wynosi 34 metry. Wewnątrz baszty znajduje się osiem poziomów, na których można zauważyć okienka – szczeliny, służące do obserwacji i obstrzału. Na szczycie znajduje się ceglany, ośmioboczny ostrosłup. Podstawa stanowiła kiedyś loch więzienny, którego kształt jest dobrze widoczny w przejściu, przebitym w 1860 roku, w podstawie baszty. Na wysokości murów, od strony zachodniej, widniała platforma do ustawiania dzieła. Baszta posiada trzy tarasy widokowe. Z górnego pomostu rozciąga się wspaniały widok panoramy Stargardu i okolic.

Czytaj więcej...
 
Galeria Sztuki Dawnej Drukuj Email
Oceny:  / 9 
» Sztuki, Szczecin (13130, 2.65)   
Czytaj więcej...
Fot. MMich
70-561 Szczecin, ul. Staromłyńska 27, tel. 91 431 52 08, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Galeria Sztuki Dawnej mieści się w barokowym Pałacu Sejmu Stanów (Pommersche Landsmannschaft), wybudowanym w latach 1726-1727 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Budynek zaprojektowany został przez Gerharda Corneliusa de Walrave (1692-1773), autora m.in. słynnej twierdzy w Kłodzku oraz fortyfikacji szczecińskich. Pałac służył jako miejsce obrad samorządu prowincji pomorskiej, a także jako rezydencja króla, na czas jego wizyt w Szczecinie. Nad wejściem umieszczono herb Pomorza, a na szczycie fasady – herb króla Prus na tle panopliów (skrzyżowanych elementów uzbrojenia) i alegoryczne przedstawienia królewskich cnót: Sprawiedliwości i Roztropności. Budynek został wzniesiony z przeznaczeniem na siedzibę sejmiku pomorskich stanów ziemskich. W latach 1885-88 gmach uległ rozbudowie. Salę posiedzeń byłego Sejmu Stanów przekształcono w salę wystawową.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk o Morzu US Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Geologiczne, Szczecin (19185, 3.62)   
Czytaj więcej...
Fot. Kapitel
70-383 Szczecin, ul Mickiewicza 18, tel. 91 444 24 28, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego zostało założone w 1994 roku. Obecnie Muzeum posiada około 5000 okazów. Dużo miejsca w muzeum poświęcono zbiorom skał o różnej genezie. Podzielono je na skały magmowe, metamorficzne i osadowe. Do tych ostatnich zaliczany jest także piasek, a tego Muzeum Geologiczne ma doprawdy pokaźną kolekcję. Piaski są specyfiką tego muzeum. Można zobaczyć piasek z Indii, Nowej Zelandii, Portugalii, znad Bajkału, Bliskiego Wschodu, Wysp Kanaryjskich, Karaibów czy Hawajów. Można dowiedzieć się, jak zmieniały się dominujące formy życia na przestrzeni wszystkich er geologicznych. Skamieniałości roślin i zwierząt są ułożone chronologicznie, czyli zgodnie z biegiem ewolucji. Do najcenniejszych eksponatów w muzeum można zaliczyć: jajo dinozaura oraz zęby mamuta, bogatą kolekcję amonitów oraz szczątki dinozaurów z Krasiejowa. Podczas zwiedzania nie wolno pominąć skał wulkanicznych Europy oraz meteorytów czy pacyficznych konkrecji polimetalicznych.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Medycyny PAM Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Medyczne, Szczecin (16278, 3.07)   
Czytaj więcej...
Fot. Artur Chamier-Gliszczyński
70-204 Szczecin, ul. Rybacka 1, tel. 91 480 08 21, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum przy Zakładzie Historii Medycyny Pomorskiej Akademii Medycznej zostało powołane do życia w 1960 r. Mieści się na trzecim piętrze budynku Rektoratu Pomorskiej Akademii Medycznej. W Muzeum od 1960 r. zaczęto gromadzić archiwalia, starodruki i przedmioty związane z historią nauk medycznych, głównie z regionu zachodniopomorskiego. Stanowiły one własność Zakładu Historii Medycyny bądz były depozytami od osób prywatnych i instytucji. Obecnie podstawą kolekcji są eksponaty związane z historią medycyny: kolekcja mikroskopów oraz eksponaty paleopatologiczne. Znajdują się tu również meble stanowiące wyposażenie XIX-wiecznej apteki wraz z naczyniami aptecznymi, przybory używane do produkcji leków, wagi wraz z odważnikami, moździerze, jak również materiały reklamowe firm farmaceutycznych oraz leksykon preparatów aptecznych dla lekarzy praktyków z 1929. Muzeum ma charakter zamknięty - związane jest sciśle z programem dydaktycznym obowiązującym w trakcie studiów medycznych.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   3   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 13
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż