Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Lublin czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Lublin i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia • Przewodnicy


Muzeum 24. Pułku Ułanów Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Wojskowe, Lublin (18663, 3.28)   
Czytaj więcej...23-200 Kraśnik, ul. J. Piłsudskiego 7, tel. 81 884 50 31, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego, stacjonującego w Kraśniku w latach 1922 – 1939, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku. W trzech salach ekspozycyjnych prezentowana jest historia 24 Pułku Ułanów (jednostkę zorganizowano w 1920 roku, podczas wojny polsko – bolszewickiej). Muzeum pułkowe posiada ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu mundurów wraz z oporządzeniem, rysunki, akwarele, obrazy znanych artystów żołnierzy; kolekcja osobistych pamiątek, odznaczeń i fotografii kilkunastu ułanów, w tym ostatniego dowódcy pułku płk. dypl. T. Wysockiego; albumy fotograficzne, srebrne przedmioty pamiątkowe, m.in. świeczniki używane podczas mszy polowych, nagrody za udział w zawodach sportowych. Do Kraśnika trafiła znaczna część archiwum pułkowego, zdeponowanego wcześniej w Instytucie i  Muzeum gen.  Sikorskiego  w  Londynie .

Czytaj więcej...
 
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Lublinie Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Sakralne, Lublin (24838, 4.62)   
Czytaj więcej...
Fot. Dorota
20-109 Lublin, ul. Królewska 10, tel. 81 743 73 92, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Wieża Trynitarska, przystosowana w latach 1975-76 do potrzeb muzealnych dzwonnica katedralna jest jednym z ciekawszych zabytków Lublina. Pochodzi z XVII wieku. W niej usytuowane są ekspozycje Muzeum: ekspozycja stała - sztuka baroku - i wystawy czasowe. Wystawę złożoną z ponad 80 rzeźb, lichtarzy i obrazów zakomponowano w surowych ceglanych wnętrzach wieży. Muzeum posiada wg katalogu 1003 obiekty (muzealia) wycofane z kultu, w tym 218 obrazów, 178 rzeźb, 607 wyrobów rzemiosła artystycznegp (tkaniny i sprzęty liturgiczne). Do najcenniejszych należą: dwie późnogotyckie dalmatyki z XVI wieku, pochodzące z kościoła w Chłaniowie, sekretarzyk magdeburski z czarnego dębu i kości słoniowej z wieku XVII. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja lichtarzy z okresu od XVII do XX wieku. W pokaźnym zbiorze obrazów najstarsze - malowane na desce - pochodzą z XVI wieku. Interesujące są też XVII-wieczne portrety trumienne typowe dla naszego sarmatyzmu.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie Drukuj Email
Oceny:  / 16 
» Biograficzne, Lublin (24357, 4.12)   
Czytaj więcej...24-140 Nałęczów, Al. Małachowskiego 2, tel. 81 501-45-52, godziny otwarcia, ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Na ekspozycję Muzeum Bolesława Prusa składają się m. in. dokumenty i przedmioty osobiste pisarza ze wzbudzającym powszechne zainteresowanie świadectwem maturalnym ,nieliczne zachowane jego zdjęcia, adres gratulacyjny z 1897 r. (portret Prusa w pięknej, kutej ręcznie ramie żelaznej), który w formie depozytu przekazało Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. W swoich zbiorach Muzeum posiada przeważającą część zachowanej korespondencji Prusa, w tym również listów do niego pisanych, autografy notatek, artykułów i konspektów, pierwodruki, egzemplarze korektowe dzieł oraz liczne ich przekłady na języki obce. Cennym uzupełnieniem zbiorów są wycinki prasowe gromadzone od 1960 r. oraz nałęczowiana ilustrujące związki Prusa z uzdrowiskiem oraz tradycje literackie i kulturalne Nałęczowa.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków Drukuj Email
Oceny:  / 11 
» Historyczne, Lublin (18856, 3.55)   
Czytaj więcej...21-481 Wola Gułowska 56, tel. 25 755 02 15, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści sie w Domu Kultury, funkcjonującym jako Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, wzniesionym dla upamiętnienia ostatniej regularnej bitwą wojny obronnej, stoczonej w pierwszych dniach października 1939 roku przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie", dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Otwarcie tego obiektu nastąpiło w 1989 roku, dokładnie w 50-tą rocznicę bitwy pod Wolą Gułowską. Centralne miejsce zajmuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim zbiór pamiątek i dokumentów dotyczących tego wydarzenia historycznego. Znajdują się tutaj również : uzbrojenie pochodzące z pola bitwy, sprzęt łącznościowy używany w czasie walki, mundury żołnierskie i oficerskie, fotografie i pamiątki osobiste żołnierzy. W budynku mieści się również Galeria Rzeźby Ludowej, Izba Tradycji Regionalnych oraz Salę Tradycji Wojskowego Koła Łowieckiego "Ryś".

Czytaj więcej...
 
Muzeum Historii Miasta Lublina Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Historyczne, Lublin (17346, 2.93)   
Czytaj więcej...20-109 Lublin, pl. Łokietka 3, tel. 81 532-60-01, godziny otwarcia, ceny biletów, e-mal, www

Zbiory Muzeum dotyczą głównie historii miasta. Można je podzielić na kilka grup tematycznych. Sporą część stanowią zabytki archeologiczne, pozyskane w czasie prac prowadzonych na terenie miasta. Oddział posiada również zbiór czasopism, jednodniówek, wydawnictw okolicznościowych, plakatów i ulotek.Interesujący jest zbiór pamiątek poświęcony powstaniu styczniowemu z fotografiami powstańców – zesłańców syberyjskich. Zbiory ikonograficzne to przede wszystkim widokówki i fotografie, ukazujące Lublin od końca XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Muzeum gromadzi też materiały – dokumenty, fotografie, druki reklamowe, wyroby lubelskich firm, pieczęcie związane z dziejami lubelskiego przemysłu. W zbiorach znajdują się również dokumenty dotyczące historii Muzeum Lubelskiego.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   3   4   5   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 24
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż