Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Trasy zwiedzania czwartek, 18.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Trasy zwiedzania miast i okolic

Kraków • Olsztyn • Poznań • Warszawa • Wrocław • Żywiec


Olsztynek - Miasto Mrongowiusza Drukuj Email
Oceny:  / 2086 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (32899, 7.41)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1-2 godz., Koszt biletów: 4 zł, ulgowy 2 zł

Olsztynek – to niewielkie miasteczko położone na Mazurach przy trasie państwowej Nr 7 Warszawa – Gdańsk. Dla wielu z nas Olsztynek kojarzy się przede wszystkim ze skansenem. Grupy zorganizowane, jak również osoby indywidualne zwiedzające Warmię i Mazury, bardzo często zwiedzając skansen nie zajeżdżają do miasta. Faktem jest, że w Olsztynku obok Rynku nie ma wydzielonego parkingu dla autokarów. Niemniej jednak, doświadczony kierowca zawsze znajdzie bezpieczne miejsce, w którym można postawić autokar i w którym pasażerowie również bezpiecznie mogą wysiąść i zwiedzić miasto. Przywilej lokacyjny Olsztynek otrzymał w 1359 roku od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winrycha von Kniprode. Nazwę Hohenstein nadano miastu na cześć ówczesnego komtura zarządzającego tymi stronami.

Czytaj więcej...
 
Warszawa - Śladami wolnomularstwa XVIII i początku XIX w. Drukuj Email
Oceny:  / 12 
» Warszawa - trasy zwiedzania (19018, 4.28)   
Czytaj więcej...Trasa historyczna-autorska
Czas zwiedzania: 2 godz., Koszt biletów: 0 zł

Samo słowo wolnomularstwo budziło od zawsze skojarzenia, emocje i namiętności, sympatię lub antypatię. Masoneria fascynowała dziwnymi strojami ( fartuszki, symboliczne znaki), ale też tajemniczymi obrzędami, które odbywały się zawsze za szczelnie zamkniętymi drzwiami. Który pałac mieszkańcy Warszawy nazywali pałacem Lucyfera i dlaczego, gdzie Stefan Żeromski pisał „Popioły” i czy Czerwony Dwór, w którym inicjowano Rafała Olbromskiego istniał naprawdę? Wielki Mistrz Balsamo Cagliostro zdemaskowany w Warszawie, Pałac Radziwiłłowski (obecny prezydencki) siedzibą Wielkiego Wschodu. „Loża Masońska” na Zamku Królewskim? Kontrowersje wokół budowy Świątyni Opatrzności Bożej i pozostałości pierwszej świątyni w Łazienkach Królewskich.

Czytaj więcej...
 
Olsztynek - Muzeum Budownictwa Ludowego Drukuj Email
Oceny:  / 68 
» Olsztyn - trasy zwiedzania (32065, 7.1)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: 1,5-2 godz., Koszt biletów: 10 zł, ulgowy 6 zł

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku wkomponowane jest w malowniczy, polodowcowy, rzeźbiony morenowymi wzgórzami i porośnięty zielenią teren nad rzeczką Jemiołówką. Kopie pierwszych obiektów architektury ludowej z terenów Prus Wschodnich wzniesiono w Królewcu w 1910 roku na skraju ogrodu zoologicznego, wyposażono je w meble i sprzęt domowy, a w 1913 roku udostępniono zwiedzającym. Dalszy rozwój skansenu stał się niemożliwy ze względu na niewielki teren, który znajdował się w centrum miasta. Tymczasem wybuchła I wojna światowa. Na terenach między Olsztynkiem, Wielbarkiem i Stębarkiem toczyły się zacięte boje pomiędzy armią niemiecką, a rosyjską. Po zakończeniu działań wojennych Olsztynek stał się miastem znanym i dość często odwiedzanym przez turystów. W odległości 500 metrów od Olsztynka został zbudowany przez Niemców Pomnik Zwycięstwa, a w nim zapalony wieczny płomień.

Czytaj więcej...
 
Kraków - Droga Królewska Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Kraków - trasy zwiedzania (29729, 6.33)   
Czytaj więcej...Trasa turystyczno-historyczna
Czas zwiedzania: od 2 godz. do 1 dnia, Koszt biletów: 51 zł

Trasa rozpoczyna w pobliżu dworca PKP - od Kościoła Św. Floriana i prowadzi przez plac Matejki obok Barbakanu przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską na Rynek, a stąd Grodzką i Kanoniczą na Wawel. Podczas spaceru widzimy wiele znanych krakowskich obiektów, m.in. Jamę Michalika, zabytkowe kamienice i pałace, liczne kościoły (w tym Kościół Mariacki z największym w Europie drewnianym gotyckim ołtarzem), Sukiennice z Galerią Malarstwa Polskiego XIX w., przechodzimy nad podziemiami Rynku, na trasie znajdują się muzea: Muzeum Farmacji, Dom Jana Matejki, Muzeum Archidiecezjalne, Kamienica Celejowska, Muzeum Archeologiczne i wiele, wiele innych). Na końcu wspinamy się na Wzgórze Wawelskie z Katedrą i Zamkiem Królewskim. Trasę można przejść w ciągu dwóch godzin - nie zatrzymując się zbytno przy obiektach. Najlepiej jednak przeznaczyć na przejście Drogą Królewską więcej czasu, minimum jeden dzień.

Czytaj więcej...
 
Wrocław - Via Regia Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Wrocław - trasy zwiedzania (24141, 5.11)   
Czytaj więcej...Trasa historyczna
Czas zwiedzania: ok. 4 godz., Koszt biletów: 9 zł

Via Regia inaczej nazywana „Drogą Wysoką” lub „Królewską” to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych średniowiecznej Europy, prowadzący z Europy Wschodniej do Zachodniej. Przy niej rozwijały się ważne ośrodki tj. Kijów, Lwów, Kraków, także Wrocław, a dalej Zgorzelec, Lipsk, Kolonia. Obecnie szlak św. Jakuba jest drogą dla pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela( Hiszpania). Jedna z głównych odnóg tego traktu w Polsce prowadzi od Góry św. Anny na Śląsku do Zgorzelca. Oczywiście nie wolno ominąć na tej trasie Wrocławia, jednego z najciekawszych, prężnie rozwijających się miast polskich, które Jan Paweł II nazwał „miastem spotkań”. Naszą wędrówkę po wrocławskiej Via Regia rozpoczniemy od Bramy Oławskiej – jednej z najstarszych bram miasta, a zakończymy na Ostrowie Tumskim – historycznej kolebce Wrocławia.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 9
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż