Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wybrzeże czwartek, 18.04.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Wybrzeże
Fokarium Stacji Morskiej Drukuj Email
Oceny:  / 32 
» Przyrodnicze, Hell (32827, 5.68)   
Czytaj więcej...84-150 Hel, ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r. choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego - Balbina. Stacja mieści się koło portu rybackiego, tuż przy plaży od strony Zatoki Gdańskiej. W nowym naukowo-edukacyjnym budynku helskiej placówki można zwiedzić wystawę „Ssaki naszego morza”, gdzie na makietach i planszach opisane jest rola fok i morświnów w życiu ludzi znad Zatoki Gdańskiej, a przy okazji przedstawione są destrukcyjne działania człowieka na stan populacji i zdrowie tych zwierząt. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku.

Czytaj więcej...
 
Latarnia Morska Świnoujście Drukuj Email
Oceny:  / 25 
» Latarnie morskie, Świnoujście (29148, 5.45)   
Czytaj więcej...72-600 Świnoujście, ul. Ku Morzu 1, tel. 91 321 61 03, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Latarnia zbudowana została u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Świnoujściu. Budowa trwała trzy lata, a pierwszy raz zaświeciła światłem białym 1 grudnia 1857 roku. Mająca wysokość 68 m, była ówcześnie godnym podziwu osiągnięciem budowlanym i do dzisiejszych czasów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Latarnia posiada "klasyczną sylwetkę" z wieżą centralnie usytuowaną w stosunku do 3 - kondygnacyjnego budynku. Pomieszczenia techniczne i socjalne latarników, znajdują się w osobnym, niewielkim budynku od strony południowej. Wysokość wieży wynosi 64,8 m n.p.t. (nad poziom terenu), wzniesienie światła 68 m n.p.m. (nad poziom morza). Źródłem światła jest żarówka o mocy 4,2 kW. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone.

Czytaj więcej...
 
Latarnia morska w Helu Drukuj Email
Oceny:  / 52 
» Latarnie morskie, Hel (66374, 12.08)   
Czytaj więcej...
Fot. inkainka
84-150 Hel, ul. Bałtycka 4, tel. 58 675 06 17, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Latarnia morska Hel znajduje się prawie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Po wojnie, przez wiele lat zamknięta dla publiczności jako "obiekt strategiczny" jest od 1 sierpnia 1994 roku dostępna w sezonie do zwiedzania. Można przypuszczać, że już w XIII wieku na Helu powstał port i latarnia morska. Potwierdzone źródłami istnienie latarni datuje się na 1638 rok. Po pożarze, który w 1667 roku zniszczył latarnię została ona odbudowana w formie studziennego żurawia. Na końcu ramienia zawieszony był kocioł na smołę lub kosz na węgiel. Helską blizę oglądał w 1678 roku król Jan III Sobieski. W sierpniu 1827 roku zapalono światło na murowanej wieży latarni o wysokości 41,7 m. Od 1938 roku na Helu pali się światło elektryczne. Oddziały polskie broniące Helu w 1939 roku wysadziły ją w powietrze. Obecną latarnię w postaci ośmiokątnej wieży z czerwonej, licowanej cegły o wysokości 41,5 m zbudowano w 1942 roku. Przy dobrej pogodzie widać z latarni porty i wzgórza Trójmiasta.

Czytaj więcej...
 
Latarnia morska w Rozewiu Drukuj Email
Oceny:  / 38 
» Latarnie morskie, Władysławowo (40398, 7.35)   
Czytaj więcej...
Fot. Padawan
84-104 Jastrzębia Góra, ul. Leona Wzorka 1, tel. 58 674 95 42, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Atrakcją tego miejsca jest Muzeum Latarnictwa znajdujące się w latarni. Można tam zobaczyć ekspozycję prezentującą ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wśród innych eksponatów obrotowy stół z soczewką Fresnela, który był źródłem światła w latarni Stilo. Latarnia, składa się z dwóch części: pierwszej - murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka, otynkowanego i pomalowanego na piaskowy kolor oraz z drugiej, stojącej na niej - metalowej. Pomalowana jest ona na czerwono aż po laternę i tylko jej daszek jest biały, a kształt jest złożeniem ściętego stożka w dolnej części i stojącego na nim walca. Latarnia ma trzy galerie, z których tylko najniższa jest udostępniona dla zwiedzających. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z 20 reflektorowych żarówek umieszczonych po 10 na dwóch obrotowych panelach.

Czytaj więcej...
 
Latarnia morska w Stilo Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Latarnie morskie, Lębork (21288, 3.87)   
Czytaj więcej...84-211 Sasino, tel. 58 676 33 06, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Latarnia w Stilo powstała w latach 1904 - 1906. Dwie białe galerie są zwieńczeniem zwężającej się ku górze szesnastokątnej wieży latarni. Wzniesiono ją około 1000 m od brzegu morskiego na 45 m wydmie. Latarnia ma nietypową konstrukcję - jest zbudowana ze stalowych płyt, poskręcanych ze sobą za pomocą śrub. Styki poszczególnych płyt są dodatkowo uszczelnione ołowiem. Od wewnątrz, ściany są wyłożone grubym korkiem pomalowanym na biało. Latarnia stoi na wysokiej wydmie, 1000 m od linii brzegowej w pobliżu miejscowości Stilo. Po wojnie w kwietniu 1946 roku ponownie uruchomiono latarnię. W 1975 roku zapalone zostało nowe światło. Jest to lampa obrotowa 3 - tablicowa PRB - 21. Na każdej tablicy znajduje się 6 żarówek oraz dwie zapasowe.

Czytaj więcej...
 
««  start « poprzednia 1   2   3   4   5   6   7   8   następna  »   koniec »»

Pozycje: 1 - 5 z 37
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż