 82-410 Stary Targ, Waplewo Wielkie, tel. 55 277 15 68, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Majątek Waplewo Wielkie stanowiący pierwotnie dobra rycerskie, od początku XVII w. pozostawał we władaniu polskich rodów szlacheckich, bardzo silnie związanych z Pomorzem Nadwiślańskim: Niemojewskich, Zawadzkich, Chełstowskich, Bagniewskich i Sierakowskich. Dwór Waplewski, tak pod względem formy architektonicznej jak i panującego w nim klimatu umysłowego stanowił niejako archetyp „dworu polskiego” – co niejednokrotnie podkreślała prasa krajowa oraz bawiący tu goście, wśród których znajdowało się wielu wybitnych przedstawicieli kultury polskiej. Jednocześnie właściciele Waplewa pozostawali w ścisłym związku z Gdańskiem – ośrodkiem kultury i nauki, miastem mającym niemały wpływ na charakter wielu siedzib szlacheckich, nie tylko w Prusach Królewskich, ale także na obszarze całej Rzeczpospolitej. Obecnie oddział nie jest oddany do zwiedzania. Są w nim organizowane sesje naukowe, koncerty, warsztaty, plenery artystyczne.
W latach trzydziestych dobra dworu zostały rozparcelowane przez władze nazistowskie. Po wojnie przeszedł on w ręce Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej. Od listopada 2006 roku obiekt jest w posiadaniu Muzeum Narodowego w Gdańsku, które stworzyło tam oprócz Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Aniceta Miszkiewicz - przewodnik w Muzeum Zamkowym w Malborku, przewodni... Witam Państwa! Od 1989 roku jestem przewodnikiem w Muzeum Zamkowym w Malborku ( w języku polskim), od 1990 pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych (w języku polskim i niemieckim), a od 1999 przewodnikiem terenowym na teren dawnego woj. elbląskiego (w języku polskim i niemieckim). Oprowadzam grupy w każdym wieku, różnego typu. W swojej pracy łączę wykształcenie (historia-archiwistyka), doświadczenie (m.in. wieloletnia praca w szkole) i pasję (podróżowan... języki: polski, niemiecki |
Źródła, więcej informacji
Tekst: Strona internetowa muzeum |