Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 14.01.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Gliwice miasto wielu kultur
Wystawa stałaotwarta (2261, 0.43)
archeologiczna, historyczna, etnograficzna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa ukazuje historię miasta poprzez chronologicznie ułożony wybór zagadnień. Początki miasta, jego dzieje na przestrzeni od XIII do XVIII wieku ze wskazaniem najważniejszych wydarzeń. Czas narodzin przemysłu w XVIII w. i gwałtowny rozwój miasta zapoczątkowany ekspansją przemysłowej cywilizacji w XIX wieku. Porusza zagadnienie przynależności państwowej miasta na przestrzeni całej jego historii. Mówi o różnych aspektach życia miasta i wpływu na nie wydarzeń, takich jak podział Górnego Śląska.
Ukazuje wielokulturowość miasta, wskazując na różnorodność narodową i konfesyjną jego mieszkańców zarówno przed jak i po 1945 roku. Uwagę zwracają unikatowe archiwalne fotografie ukazujące miasto, dokumentujące obiekty przemysłowe, rejestrujące życie ludzi w regionie gliwickim od połowy XIX wieku. Na wystawie zobaczyć można także tradycyjną śląską kuchnię i izbę a także kolekcję ludowych strojów.

Archeologiczny wątek wystawy ukazuje przełomowe momenty w pradziejach regionu gliwickiego. Materialne ślady epoki myśliwych i zbieraczy, pierwszych rolników i pasterzy, bogactwo znalezisk związanych z kulturą łużycką, w tym zabytki pochodzącego z niezwykłego cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu są pretekstem dla bogatej informacji o warunkach życia ludzi a także przemianach kulturowych i cywilizacyjnych w tych odległych czasach. Na wystawie prześledzić można zmiany klimatyczne i środowiskowe, jakie zaszły w plejstocenie, potocznie nazywanym epoką lodowcową i jaki wpływ wywarły na obszar obejmujący dzisiaj powiat gliwicki. Szczególną rolę w prezentacji odgrywają eksponaty zwierząt plejstoceńskich, zrekonstruowane szkielety mamuta i nosorożca włochatego, pochodzące z okolic Gliwic.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Organizator: Zamek Piastowski
Autorzy: Damian Recław - część historyczna, Bożena Kubit - cześć etnograficzna, Monika Michnik - część archeologiczna
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż