Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 11.02.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
W synagodze i domu żydowskim
Wystawa stałaotwarta (1953, 0.37)
historyczna, sakralna, judaica
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja ma przybliżyć widzom bogaty świat obrzędowości żydowskiej. Prezentowane na niej przedmioty związane są z kultem religijnym, zarówno tym sprawowanym w synagogach, jak i tym odbywającym się w domach, przy okazji różnych świąt i uroczystości, zaś jej dopełnieniem są przedmioty codziennego użytku, archiwalia, malarstwo i grafika.
Kolekcja judaików w chrzanowskim Muzeum tworzona była od momentu powstania instytucji w 1960 r. Dzięki założycielom Muzeum Irenie i Mieczysławowi Mazarakim oraz wieloletniemu opiekunowi zbioru Wiktorii Hadyś liczy on dziś niemal dwieście obiektów. Trzon kolekcji stanowią przedmioty związane z kultem religijnym, zarówno tym sprawowanym w synagogach, jak i tym odbywającym się w domach, zaś jej dopełnieniem są przedmioty codziennego użytku, archiwalia, malarstwo i grafika.

Do najważniejszych eksponatów, będących wyposażeniem synagog, należą dwa zwoje Tory z początków XX w. oraz elementy jej rytualnego "ubioru". Zwój Tory obejmujący swą zawartością Pięcioksiąg Mojżesza (pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu) spisywany był przez sofera w języku hebrajskim na odpowiednio przygotowanym pergaminie, specjalnym atramentem, przy użyciu gęsiego pióra, a następnie był nawijamy na drewniane drążki tzw. drzewce życia.

Odczytywany w czasie zgromadzeń modlitewnych z podwyższenia czyli bimy, znajdującej się niemal na środku synagogi, przechowywany był w szafie ołtarzowej tzw. Aron ha-kodesz usytuowanej na wschodniej ścianie, zasłanianej specjalną ozdobną zasłoną - parochet. Spośród elementów "ubioru" Tory w zbiorach Muzeum znajdują się: bawełniana sukienka-pokrowiec na Torę czyli meil, pluszowy powijak, ozdobna tarcza zawieszana na zwoju - tas, wieżyczkowe zwieńczenie z dzwoneczkami - rimonim oraz wskaźnik w kształcie ręki - jad, ułatwiający lektorowi czytanie tekstu Tory.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż