Na wystawie przedstawiono wizerunki właścicieli dóbr dukielskich jak również rezydentów i gości pałacu, m. in. portret Tadeusza Kościuszki, który złożył wizytę w pałacu Mniszchów 19 października 1775 r. Najwięcej zgromadzonych na wystawie zabytków pochodzi z XIX i XX stulecia. Interesujące są plany przebudowy obiektu z 1875 roku oraz późniejszy projekt kaplicy grobowej Męcińskich w parku. Dużą wartość ikonograficzną przedstawiają eksponowane na wystawie fotografie wnętrz pałacowych.
|
Prezentowane w biblioteczce książki w oprawie półfrancuskiej, sygnowane na grzbiecie tłoczonym, złoconym napisem "Dukla", pochodzą z biblioteki pałacowej, której tradycje sięgają czasów mniszchowskich. Do wystroju wnętrz rezydencji nawiązują stylowe meble, elementy dekoracji ściennych oraz dywany wschodnie. Dawną kolekcję porcelany obcych wytwórni i szkła luksusowego reprezentuje m.in.: fragment kompletu toaletowego z wytwórni w Brezowej (Pirkenhammer) w Czechach. Ciekawe też są miedziane i mosiężne naczynia kuchenne (takie produkowano w Wiedniu).
Sporo wyeksponowanych pamiątek dotyczy kanonizacji św. Jana z Dukli przez Jana Pawła II w 1997 r. W obrębie tej grupy przyciąga uwagę makieta kościoła św. Jana w Dukli. Historię zespołu pałacowo-parkowego starano się pokazać poprzez zachowane pamiątki i symbole nawiązujące do tradycji życia artystycznego w dukielskim pałacu. Dwie najważniejsze fazy rozwoju tego obiektu przedstawia schemat, wykonany na podstawie badań archeologiczno-architektonicznych przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Rzeszowie, na którym widać jak przebiegał zarys dawnych fortyfikacji bastionowych i w jakim stopniu wykorzystano je przy budowie założenia pałacowego.
Nie sposób pominąć interesującej grupy archiwaliów, dokumentów, korespondencji, XIX- wiecznych rycin, starodruków, map, fotografii w różnym stopniu dokumentujących historię Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego.
|
|