Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 28.06.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycje militarne
Wystawa stałaotwarta (2659, 0.62)
militaria
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycje militarne to 6 wystaw: Na kierunku dukielskim... Działania operacji karpackiej i gorlickiej XII 1914 - V 1915; Wrzesień 1939 roku w Dukli i na Przełęczy Dukielskiej; Operacja Karpacko - Dukielska 8 IX - 30 XI 1944; Uzbrojenie wojsk walczących w Karpatach; Inspektorat ZWZ - AK "Joachim" Jasło - Krosno - Brzozów - Sanok 1939 - 1944 oraz Monte Cassino 1944. Najliczniejszą grupą zabytków są obiekty pochodzące z pola bitwy, drugą co do liczebności stanowią przekazy z jednostek wojskowych.
Wystawa "Na kierunku dukielskim..." pokazuje genezę i przebieg dwóch największych w dziejach Galicji operacji wojskowych, w których walki toczono między innymi o opanowanie przełęczy karpackich w tym o bardzo silnie bronioną Przełęcz Dukielską.

Na wystawie "Wrzesień 1939 roku w Dukli i na Przełęczy Dukielskiej" prezentowane są m.in. ciekawe fotografie z przygotowań wojennych w Dukli, z przejścia granicznego w Barwinku, gdzie doszło do polsko-słowackich starć 2 września 1939 roku i pamiątkowe zdjęcia żołnierzy Słowackich w Polsce.

Na wystawie "Operacja Karpacko - Dukielska 8 IX - 30 XI 1944", w odróżnieniu od pozostałych wystaw przeważają eksponaty z pobojowiska. Elementy ekspozycji pokazują genezę, przebieg, ważniejsze epizody i postacie oraz skutki bitwy dukielskiej.

"Uzbrojenie wojsk walczących w Karpatach " to ekspozycja prezentujca najbardziej efektowne przykłady uzbrojenia i wyposażenia wojsk sowieckich, czechosłowackich, niemieckich i węgierskich. Największą część ekspozycji stanowi uzbrojenie strzeleckie produkcji sowieckiej - m.in. wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzK, ckm Goriunowa, rusznica przeciwpancerna PTRS oraz sławne pepesze i Mosiny.

Na ekspozycji "Monte Casino" można zobaczyć mapę ukazującą drogi Polaków do Armii Polskiej w ZSRR gen. Andersa, a potem do 2 Korpusu Polskiego. Uzupełnieniem mapy są archiwalne zdjęcia. Wśród eksponatów można zobaczyć elementy uzbrojenia i wyposażenia zarówno wojsk polskich, jak i niemieckich.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż