Wystawa "Na kierunku dukielskim..." pokazuje genezę i przebieg dwóch największych w dziejach Galicji operacji wojskowych, w których walki toczono między innymi o opanowanie przełęczy karpackich w tym o bardzo silnie bronioną Przełęcz Dukielską.
Na wystawie "Wrzesień 1939 roku w Dukli i na Przełęczy Dukielskiej" prezentowane są m.in. ciekawe fotografie z przygotowań wojennych w Dukli, z przejścia granicznego w Barwinku, gdzie doszło do polsko-słowackich starć 2 września 1939 roku i pamiątkowe zdjęcia żołnierzy Słowackich w Polsce. Na wystawie "Operacja Karpacko - Dukielska 8 IX - 30 XI 1944", w odróżnieniu od pozostałych wystaw przeważają eksponaty z pobojowiska. Elementy ekspozycji pokazują genezę, przebieg, ważniejsze epizody i postacie oraz skutki bitwy dukielskiej.
"Uzbrojenie wojsk walczących w Karpatach " to ekspozycja prezentujca najbardziej efektowne przykłady uzbrojenia i wyposażenia wojsk sowieckich, czechosłowackich, niemieckich i węgierskich. Największą część ekspozycji stanowi uzbrojenie strzeleckie produkcji sowieckiej - m.in. wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzK, ckm Goriunowa, rusznica przeciwpancerna PTRS oraz sławne pepesze i Mosiny.
Na ekspozycji "Monte Casino" można zobaczyć mapę ukazującą drogi Polaków do Armii Polskiej w ZSRR gen. Andersa, a potem do 2 Korpusu Polskiego. Uzupełnieniem mapy są archiwalne zdjęcia. Wśród eksponatów można zobaczyć elementy uzbrojenia i wyposażenia zarówno wojsk polskich, jak i niemieckich.
|
|