Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Polska sztuka współczesna
Wystawa stałaotwarta (4486, 0.87)
sztuka, malarstwo polskie
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest jedną z najbogatszych i najcenniejszych w kraju. Liczy ponad dwadzieścia tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów. Równolegle eksponowane są trzy główne nurty sztuki nowoczesnej.
W pierwszym przedstawione są prace artystów, którzy wykorzystując wzory zaczerpnięte z natury. Są to przede wszystkim dzieła zaliczane do kierunku zwanego koloryzmem i jego kontynuacji. Szeroko rozumianą postawę emocjonalną, wyrażającą się przez ekspresję i metaforę, reprezentują artyści pozostający pod wpływem dwóch tendencji artystycznych: ekspresjonizmu i nadrealizmu. Zwolennicy sztuki racjonalnej, geometrycznej wyznaczają charakter trzeciego, ostatniego ciągu ekspozycyjnego galerii.

Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to pokaz rozpoczynający się dziełami pochodzącymi z pierwszej dekady XX wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza intensywnej działalności kolekcjonerskiej prowadzonej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Istotnym uzupełnieniem zbiorów sztuki współczesnej są dary samych artystów i ich spadkobierców. W ten sposób kolekcja wzbogaciła się o prace m. in. Magdaleny Abakanowicz, Waldemara Cwenarskiego, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Alfonsa Mazurkiewicza i Józefa Szajny.

Sztuka nowoczesna ze zbiorów wrocławskiego muzeum często prezentowana jest na wystawach czasowych w kraju i za granicą. Do najciekawszych zalicza się pokazy sztuki polskiej na Festiwalach Międzynarodowych w Cagnes-sur-Mer, New Delhi i Săo Paulo - od lat programowane i organizowane przez Mariusza Hermansdorfera - oraz ekspozycje zagraniczne dzieł Magdaleny Abakanowicz i Tadeusza Kantora.
TADEUSZ MAKOWSKI, Palacze fajek, 1930STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ, Portret Michała Choromańskiego, 1930JÓZEF SZAJNA, Drang nach Osten, Drang nach Westen, 1987
Kurator: Mariusz Hermansdorfer
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż