Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 25.02.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dawna rzeźba ludowa
Wystawa stałaotwarta (3223, 0.67)
sztuka, sakralna rzeźba ludowa
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa prezentuje charakterystyczne przykłady rzeźby ludowej od XVI do XX wieku, pełniącej ważną funkcję sakralną i stanowiących niegdyś wyposażenie kapliczek wiejskich. Dobór eksponatów na wystawie pozwala zwiedzającym poznać najbardziej popularnych świętych - patronów chroniących od ognia, powodzi i epidemii oraz innych przypadków losowych. Rzeźbiarski kunszt twórców ludowych, ukształtował nie tylko formą zbieżną z kanonami ikonograficznym.
Odcisnął również indywidualne piękno na każdej z figur. Fantazyjny ornament występujący często w rzeźbie ludowej, pozwalał twórcom wyrazić swój indywidualny stosunek do świętej postaci, nierzadko nadając im ekspresyjny wyraz. Nie przywiązywano wagi do odzwierciedlenia właściwych proporcji, a nierzadko świętych wyposażano we współczesne stroje, czy też atrybuty w postaci sprzętów i narzędzi, które towarzyszyły na co dzień mieszkańcom wsi.
Rzeźby świętych
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż